26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Zoufalá situace ztracených dětí

24. 5. 2005

|
Tisk
|

Ve středu 25. května si lidé na celém světě připomínají Mezinárodní den pohřešovaných dětí. Vyhlášen byl v roce 1983 v USA a v České republice jej letos poprvé připomíná Sdružení Linka bezpečí. Přáním českých a moravských biskupů je, aby na ztracené děti vzpomněla také jednotlivá církevní společenství. Symbolem tohoto dne je modrý látkový kvítek pomněnky, který má lidi upozorňovat na osudy ztracených dětí: „Nezapomeň na mě!“

Vydání: 2005/22 Rozvod, 24.5.2005, Autor: Kateřina Beščecová

„Chceme povzbudit rodiče, kteří o svých dětech nemají žádné zprávy a nevědí, co se s nimi stalo. Zároveň poukazujeme na určitou potřebu prevence. Snažíme se, aby lidé byli vnímavější a otevřenější vůči dětem. Aby byli ochotni podat pomocnou ruku, například když vidí na ulici opuštěné dítě,“ říká Zuzana Baudyšová, ředitelka nadace Naše dítě, která je členem Evropské federace pro pohřešované a komerčně zneužívané děti. Jak vysvětluje, ztracenými dětmi se v Česku rozumí děti na útěku z domova či z ústavní péče. „Stávají se velmi ohroženou skupinou. V zájmu svého přežití jsou totiž schopny přistoupit na jakoukoliv nabídku, aby získaly prostředky na obživu. Často jim hrozí, že se stanou oběťmi komerčního zneužívání,“ dodává Zuzana Baudyšová. Momentálně je na útěku z ústavní výchovy asi 350 dětí a 64 dětí je nezvěstných.

Velmi specifickou skupinu ztracených dětí pak tvoří dětští migranti. Lidé, kteří chtějí získat v zemích EU azyl, se domnívají, že pošlou-li s převaděči do zahraničí nejprve své děti, sami pak snáz překročí hranice. Z tohoto důvodu je v České republice celá řada dětských migrantů bez svých rodičů. Nejsou schopny se dorozumět a netuší, na koho se obrátit. „V Česku jsou oficiálně sledované jen ty, které požádají o azyl. Loni jich bylo 95. Nikdo neví, co se děje s těmi dalšími. Navíc i vysoké procento těch, které o azyl zažádaly, se ztrácí - nevíme, jestli odešly za svými rodinami do zahraničí, nebo se staly oběťmi obchodování s lidmi. Údaje, které ministerstvo vnitra eviduje od října 2003, říkají, že až 75 % těchto dětí prostě zmizí,“ vysvětluje Monika Šimůnková, která se v nadaci Naše dítě zabývá statistikami pohřešovaných dětí, a dodává, že v České republice je ročně vyhlášeno pátrání po bezmála 10 000 dětech.

Zuzana Baudyšová vysvětluje, že problematika pohřešovaných dětí obecně se týká každého z nás, protože je potkáváme na ulicích: „Často jsou v šoku, protože neodhadly své možnosti, nevědí, na koho se obrátit a kde prosit o pomoc.“ Někdy prý stačí jen maličkost: odkázat je na telefonickou Linku bezpečí (tel. 800 155 555) nebo na speciální linku Vzkaz domů (tel. 800 111 113), která je určená dětem na útěku. Dovolat se lze bezplatně ze všech telefonních budek v republice.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou