26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Zdevastované Haiti si vybírá svého prezidenta

30. 3. 2011

|
Tisk
|

Vydání: 2011/14 Almužna, 30.3.2011

Haiti znovu žije volbami. Před týdnem a půl se tam konalo druhé, rozhodující kolo prezidentských voleb, které určí, kdo v dalších letech zemi povede. Nyní se horečnatě sčítají hlasovací lístky. Mírným favoritem voleb je zpěvák Michel Martelly, proti němu stojí univerzitní profesorka a bývalá první dáma Mirlande Manigatová.

Volby proběhly poměrně klidně, první kolo provázelo mnohem více násilností. Tentokrát docházelo spíše ke zmatkům při samotném odevzdávání hlasovacích lístků. Několik volebních místností se neotevřelo včas, především kvůli tomu, že neměly dostatek nesmazatelného inkoustu, jímž se voliči označují. Někde chyběly i volební dokumenty. „Je třeba si také uvědomit, že spousta lidí na Haiti nemá peníze na to, aby se k volebním urnám mohli vůbec dostavit. Při prvním kole byla proto účast 28 %, druhé kolo je trochu lepší, účast byla 35,1 %,“ vysvětluje Marek Plesingr, který působí na Haiti jako nezávislý bezpečnostní poradce. Michel Martelly skončil v prvním kole podle volební komise až na třetím místě za vládním kandidátem Judem Célestinem. Martellyho příznivci ale výsledky později napadli a upozornili na volební podvody, které OSN uznala, a Célestin skončil nakonec jako třetí. Situace bude zřejmě dramatická i po oznámení konečných výsledků druhého kola voleb, které by měly být známy 16. dubna. „Odhaduji, že bude trvat ještě minimálně rok, než se poskládá stabilní vláda, a ten rok bude velmi bouřlivý,“ dodává Marek Plesingr.

Církev se soustředí na obnovu

Výsledek voleb sleduje bedlivě i místní katolická církev, nicméně většinu času a energie jejích představitelů momentálně zaměstnává obnova po zemětřesení. „Snažíme se obnovit nejen církevní struktury, katedrály a kostely, ale především víru jako takovou,“ popisuje biskup Launay Saturné z haitského města Jacmel. „Naším velkým úkolem jsou teď misie, evangelizace a modlitby za všechny trpící. To, že jsem přežil zemětřesení, mi ukázalo, že Bůh mě tu stále potřebuje a má pro mě mnoho úkolů, které se snažím splnit,“ dodává biskup Saturné. Stabilní vláda na Haiti dlouhodobě chybí, což komplikuje obnovu země po loňském ničivém zemětřesení. Ostrovní stát navíc trápí epidemie cholery – nemocí se už nakazilo přes čtvrt milionu lidí a přes 4,5 tisíce na ni zemřelo.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou