Začal týdenní eucharistický kongres

Vydání: 2021/37 Školy znovu přivítaly žáky, 7.9.2021, Autor: Alena Scheinostová

„Všechno mé pramení z tebe,“ zní motto 52. Mezinárodního eucharistického kongresu, který začal slavnostní mší svatou na budapešťském náměstí Hrdinů. Za „velké znamení naděje, otevřenosti a znovuzrození“ označil týdenní akci s nabitým programem její hostitel, maďarský primas kardinál Péter Erdő.


Zahajovací mši svatou celebroval na budapešťském náměstí Hrdinů papežský legát kardinál Angelo Bagnasco za účasti poutníků z Maďarska i zahraničí. Mnozí žáci církevních škol při ní přistoupili poprvé ke svatému přijímání. Snímek Profimedia

Ten pozval k účasti ve vysílání Vatikánského rozhlasu. Mezinárodní setkání se zástupci ze všech kontinentů se původně mělo konat již loni v září, vinou pandemie však muselo být odloženo.

Hymna jako posila

Do Maďarska se vrací po více než 80 letech: naposledy se zde eucharistický kongres slavil roku 1938 a jeho tehdejší hymna, která – slovy kardinála Erdőa – „dodávala zbožným maďarským katolíkům sílu během války i později v desetiletích komunismu a útlaku“, byla znovu zvolena i pro letošní ročník.

Zahajovací mši svaté předsedal jako papežský legát kardinál Angelo Bagnasco, předseda Rady evropských biskupských konferencí (kardinál Erdő byl v tomto úřadě jeho přímým předchůdcem). Liturgii pod širým nebem doprovodil zpěv tisícihlasého sboru a k prvnímu svatému přijímání přistoupily děti z maďarských katolických škol. Ve spolupráci s Maďarským národním muzeem a s programem na pomoc pronásledovaným křesťanům Hungary Helps byla též zahájena výstava o perzekuci křesťanů ve světě.

V dalších dnech se budou v areálu Hungexpo střídat modlitby a mše svaté s workshopy či přednáškami a svědectvími kardinálů a biskupů z různých zemí světa včetně Iráku, Filipín nebo Myanmaru, zazní jedinečná romská liturgie a 11. září večer se bude konat procesí se svíčkami centrem města.

„Statio orbis“ – tvoříme jedno Tělo

Program vyvrcholí pontifikální mší svatou 12. září od 11.30. Svatý otec František na kongres přiletí jako první papež od roku 2000. „Papežská bohoslužba bude takzvaným ‚statio orbis‘ – tedy mší svatou, která symbolicky shromažďuje a sjednocuje celou Kristovu církev a vyjadřuje naši jednotu,“ vysvětlil kardinál Péter Erdö. Před slavností se papež krátce setká s maďarským prezidentem a premiérem, biskupy a zástupci ekumeny či místních židovských obcí. „Katolické společenství očekává příjezd Svatého otce s velkou radostí a láskou. Modlíme se, aby jeho návštěva byla znamením naděje a nového začátku po zmírnění pandemie,“ dodal kardinál.

140 let tradice

Tradice eucharistických kongresů začala ve Francii v roce 1881 a během následujících desetiletí získala obvyklou podobu týdenního programu naplněného modlitbou a formací s mezinárodní účastí. Koná se vždy po čtyřech letech a hostitelské země se střídají. Roku 2016 kongres hostilo Cebu na Filipínách, na rok 2024 je naplánován do ekvádorského Quita.

ALENA SCHEINOSTOVÁ
 

 
 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, ČlánkyAktuální číslo 5 25. – 31. ledna 2022

Upřesněné počty věřících

Český statistický úřad (ČSÚ) minulý týden zveřejnil podrobnější data o loňském sčítání lidu, která zpochybnila dříve uváděné informace o výrazném poklesu…

celý článek


Směřovat k jednotě po celý rok

Týden modliteb za jednotu křesťanů právě skončil, ekumenická spolupráce ale trvá na mnoha místech po celý rok. A může být velmi užitečná i pro aktuální synodální cestu.

celý článek


Formace ve světě rozšiřuje obzory

Vstoupit do řeholní formace znamená vydat se na dlouhou cestu. Pro čím dál víc adeptů zasvěceného života to přináší také povinnost na čas opustit rodnou zemi a vydat…

celý článek


Plečnik – architekt, který předběhl koncil

Na 23. leden připadlo 150. výročí narození Jože Plečnika – slovinského architekta, který vtiskl moderní ráz Pražskému hradu. A je též autorem jednoho z nejpozoruhodnějších…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay