Tříkrálová sbírka je v plném proudu

Vydání: 2018/2 Výzva biskupů k volbám, 9.1.2018

V pátek a o víkendu se v mnoha městech konaly průvody, které odstartovaly Tříkrálovou sbírku. Velkou pozornost poutaly zejména ty v Brně a v Praze.


Tříkrálová sbírka je v plném proudu a skončí 14. ledna. Minulý víkend patřil třem králům ve všech českých i moravských diecézích. Na cestu jim žehnali biskupové i duchovní správci farností. Na vůbec první koledu v životě vyrazila Kačenka Hájková spolu se svou maminkou a dalšími králi v Ostrožské Lhotě v olomoucké arcidiecézi. Snímek Vojtěch Pospíšil/Člověk a Víra


V královském kostýmu se v Praze jako koledník objevil i augustinián P. Juan Provecho. Snímek Aleš Masner


Tříkrálový průvod v Brně vždy vyjíždí z prostranství před katedrálou. Snímek Renata Lorencová

Zatímco na Malostranském náměstí si zvědaví Pražané a přítomní turisté prohlíželi čekající velbloudy, v sousedním kostele sv. Tomáše se tísnili věřící. A mezi nimi mnoho „královských veličenstev“. Někteří králové sotva uměli chodit, jiní už zažili pěknou řádku Tříkrálových sbírek. Všem při krátké bohoslužbě požehnal kardinál Dominik Duka. „Bože, pohlédni milostivě na tyto koledníky a požehnej i všem, které navštíví,“ řekl kardinál a poděkoval všem, že se rozhodli podpořit ty, kdo to potřebují nejvíce. „Už 18 let touto sbírkou ukazujeme, že nejsme národ zatrpklíků, sobců, který by neslyšel Boží slovo, ale že máme srdce na pravém místě,“ připojil.

Průvod s velbloudy se pak vydal přes Karlův most na Staroměstské náměstí. Tam si koledníci i další zájemci vyslechli Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby, kterou zahrál a zazpíval sbor složený z dobrovolníků pod vedením bohoslovce Václava Revendy.

Tříkrálový průvod se už stal tradicí také v Brně, kde mudrci na koních s velbloudem a lamou zamířili z petrovského návrší na centrální náměstí, aby se zde poklonili Spasiteli v živém betlémě. Letos tam klíčovou roli Ježíška sehrála tříměsíční Editka, dcerka jedné z koordinátorek sbírky. „Rostoucí zájem lidí nás těší. Kromě toho, že je učíme přispívat na potřebné, vidíme zde i možnost evangelizace. Dětí se přišlo podívat zase o něco víc než loni a také koledy, které se nesly večerním městem, by v jejich paměti mohly zanechat příjemnou stopu,“ říká ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman, dnes zachumlaný v kožíšku a beranici betlémského pastýře.

Vánoční zpěv byl úkolem scholy Biskupského gymnázia. „Já už v průvodu zpívám potřetí – a ráda. Je to trošku jiné než v kostele nebo na koncertu. Lidé se zastavují a údiv v jejich očích se často mění v pochopení, někdy zahlédnu i dojetí. Jako bychom jim připomněli něco krásného, co kdysi měli a ztratili,“ zamýšlí se Ivana Bakešová z tercie B. Na průvod se přišel podívat také Jan Řídký s tříletým Tomáškem na ramenou. „Našemu vnukovi už nic vysvětlovat nemusíme, ten už dobře ví, kdo byli tři králové. A Ježíška, toho má už dlouho rád,“ hlásí děda hrdě.

Takový průvod nebyl v brněnské diecézi jediný. Na královské komonstvo v charitní režii se přišli lidé podívat také v Břeclavi, Slavkově, Náměšti nad Oslavou a na dalších místech. Stále oblíbenější jsou i benefiční tříkrálové koncerty. Ten nejprestižnější mohli kromě stovek malých koledníků v Městském divadle v Brně vidět na svých obrazovkách i televizní diváci. Nechyběli na něm populární zpěváci i medailonky z náročné charitní práce. Koncertu se tradičně zúčastnil i olomoucký arcibiskup Jan Graubner, který poděkoval všem, kdo ve sbírce přispívají, stejně jako tisícům dobrovolníků. A připomněl: „Je důležité pomáhat konkrétním lidem. Je jich moc a potřebují nás. Ale ono to nese i plody v nás samotných. Tím, že děláme radost druhým, zlepšujeme svět. Pro mě je Tříkrálová sbírka jasným a dobrým znamením, že při pohledu do budoucnosti můžeme být optimisté. Ve světě se všelicos nedaří, ale když je tu dobrá vůle, když je tu láska a odpověď na Boží lásku, je důvodů k naději dost,“ svěřil se arcibiskup.

Tomáš Kutil, Václav Štaud

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, ČlánkyAktuální číslo 41 4. – 10. října 2022

Papež apeluje na Putina

„Tato strašná a nepředstavitelná rána lidstva místo toho, aby se hojila, stále více krvácí a hrozí, že se rozšíří,“ prohlásil 2. října o ruské válce proti Ukrajině…

celý článek


Nuncius požehnal repliku fatimské kaple

V Koclířově u Svitav požehnal minulou sobotu nuncius Jude Thaddeus Okolo spolu s biskupem Janem Vokálem repliku fatimské kaple Capelinhy, určenou Světovým fatimským apoštolátem…

celý článek


Neublížit svým těžkým batohem

Každý v životě prožil nějaké křivdy. Proč se nám vlastně dějí a jak s nimi naložit, radí psychoterapeutka PETRA VESELÁ z Křesťanského terapeutického centra v Praze.

celý článek


Záchytný bod v místě studií

Věřící studenti vysokých škol mohou téměř v každém univerzitním městě navštěvovat společenství podobně smýšlejících kolegů.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay