Skauti si dali sraz v Americe i v Římě

Vydání: 2019/31 Skauti si dali sraz v Americe i v Římě, 30.7.2019, Autor: Jiří Prinz

Historicky největší světové setkání skautů – jamboree – probíhá od minulého týdne v americké Západní Virginii. Mezi pětačtyřiceti tisíci skauty z více než 160 zemí světa je i téměř pět set českých skautů a skautek – nejpočetnější česká výprava všech dob.

Na jamboree se do USA vydala historicky nejpočetnější výprava českých skautů. Snímek Gabriela Kottová

„Objev nový svět,“ zní motto 24. světového jamboree, které od 22. července do 2. srpna hostí Spojené státy americké. Protože cílem jamboree (z angl. „veselá společnost“) je setkávání lidí různých náboženství a kultur, pořadatelé hovoří o zastoupení čtrnácti duchovních směrů, zejména světových náboženství. Na programu jsou židovské, muslimské, sikhské či buddhistické modlitby. V neděli se pak uskutečnila katolická, pravoslavná, evangelická a mormonská bohoslužba.

Posílit porozumění napříč kulturami

S hudbou, zamyšleními a modlitbami vystoupila i hudební skupina skautů ze všech šesti kontinentů. „Skrze vše, co na jamboree zažíváme, se přibližujeme skautským myšlenkám. Posilujeme porozumění napříč kulturami a propojení s přírodou,“ říká mluvčí Junáka – českého skauta Barbora Trojak. A dodává, že skauti si v Americe testují i své fyzické schopnosti – při provozování netradičních a adrenalinových sportů, jako je rafting, jízda na horských kolech, skate či lanové překážky.

Čeští junáci a zkušenost s totalitami

„Naši si musejí cestu platit sami, o to více nás tak vysoký počet českých skautů a skautek těší,“ říká k historicky největší účasti našich skautů na jamboree Barbora Trojak. Český skauting se v Americe prezentuje především svou zkušeností boje s totalitními režimy. „Za své motto jsme si zvolili heslo ‚Nezlomný‘. Ambicí je představit historickou zkušenost českého skautingu, který musel za sto let existence třikrát bojovat o přežití v ilegalitě, a pokaždé se opět zvedl ve velké síle,“ upřesňuje.

Naši skauti jsou zde rozděleni do devíti oddílů. Na akci se připravovali dva roky. „Vymýšleli a plánovali, jak v Americe nejlépe představit našeho skauta i republiku. Každý oddíl si vybral do názvu jednoho hrdinu minulého století, který zosobňuje skautské ideály. Mezi tyto osobnosti patří například Václav Havel či Miloš Forman,“ vysvětluje mluvčí.

A jaká je atmosféra přímo na místě? „Večer nás čekalo Unity show, kde se sešli všichni účastníci jamboree. Tématem je vzájemné porozumění mezi národy. Ten večer měli na starost Mexičani. Začali ve velkém. Celé to vypadalo, jako by hlavní pódium bylo v plamenech, a to včetně publika, které mělo speciální světelné náramky. Hlavní část se týkala pochopení jiných kultur a náboženství z celého světa. Každé z nich si také během programu vybralo chvilku pro krátkou modlitbu,“ referují o dění z místa dva členové oddílu Rudolfa Plajnera – Jiřík a Enza z Ostravy.

Další skauti putují za papežem

Další skauti se vypravili do Itálie. Na 4 500 evropských a amerických skautů putuje tento týden směrem na Řím, kde se v sobotu mají setkat s papežem Františkem. Jde o členy organizace Skauti Evropy. „Toto je setkání roverů a starších skautek z naší organizace. Putujeme po různých trasách, z nichž každá je spojena s nějakým svatým. Například naše skupina spolu s Poláky a Italy vyšla z Assisi, a je tak spojena s osobností sv. Františka,“ říká vedoucí české výpravy Jan Benýšek. Během cesty se scházejí k modlitbám, čtením z Bible a následným rozjímáním. „Cílem setkání je kromě lepšího vzájemného poznání také duchovní zdokonalení. Proto s námi putují i duchovní,“ vysvětluje.

Skauti spí po cestě ve stanech, které si nesou, stejně jako vše k přípravě jídla. „Těším se na setkání s papežem Františkem v sobotu 3. srpna. Je to vrchol naší cesty,“ uzavírá Jan Benýšek.

Jamboree je 99 let

Skauting je největším hnutím mladých na světě – hlásí se k němu 60 milionů dětí, mladých lidí i dospělých dobrovolníků ve 216 zemích světa. Světové skautské jamboree se koná co čtyři roky, to předchozí bylo v Japonsku (2015). V roce 2023 bude akci hostit Jižní Korea. První světové jamboree proběhlo roku 1920 ve Velké Británii.

JIŘÍ PRINZ

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, Články



Aktuální číslo 13 28. března – 3. dubna 2023

Se školáky o Velikonocích

Proč se slaví Velikonoce? Mnohá pedagogická a katechetická centra biskupství, ale i samy farnosti vítají v těchto dnech školáky, aby jim přiblížily smysl křesťanských…

celý článek


Notre Dame bude ještě hezčí

Vyčištěné vitráže, varhany i nové osvětlení – to vše rozjasní vnitřní prostor pařížské katedrály, až se koncem příštího roku otevře. O plánu oprav, na nichž…

celý článek


Statečná úřednice a nezlomní kněží

Z 260 zmapovaných případů mučedníků komunistické éry vybíráme čtyři příběhy méně známých statečných svědků víry.

celý článek


Osobnosti Moravy v křížové cestě

Autorka křížové cesty v kostele blahoslavené Marie Restituty Kafkové v Brně-Lesné HANA JAKRLOVÁ vystudovala architekturu, ale pracuje jako fotografka a vizuální umělkyně.…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay