S Pannou Marií na cestu k míru

Vydání: 2022/19 S Pannou Marií na cestu k míru, 3.5.2022

Mariánský měsíc květen vybízí nejen k májovým pobožnostem, ale také k návštěvě mariánských poutních míst.

 
Májová pobožnost u kaple Panny Marie Sněžné v části Místku zvané Bahna.Snímek Nela Franková / Člověk a Víra

Sezonu zahájili například na Svatém Hostýně, kde se o víkendu konala i valná hromada tamní matice. Mši svatou slavil arcibiskup Jan Graubner. Na první májovou pobožnost vyrazili do přírody v neděli i věřící z Místku v ostravsko-opavské diecézi. U kaple Panny Marie Sněžné zazněly zpěvy, evangelijní příběh o zvěstování Páně i Loretánské litanie.

Papež vyzval v neděli ke květnové modlitbě za mír. „Rád bych vyzval všechny věřící a společenství, aby se v květnu každý den modlili růženec za mír. V myšlenkách se ihned ubírám k ukrajinskému Mariupolu, městu Mariinu, které bylo barbarsky vybombardováno a zničeno. Znovu vyzývám k vytvoření bezpečných humanitárních koridorů pro lidi uvězněné v ocelárnách tohoto města,“ apeloval papež František. „Trpím a pláču, když pomyslím na utrpení ukrajinského lidu, zejména těch nejslabších, starých lidí a dětí. Dokonce se objevují hrozivé zprávy o vyhošťování a deportaci dětí. Vydejme se cestou dialogu a míru! Modleme se,“ dodal.

Vojenská pouť do Lurd

Poprvé od vypuknutí pandemie se vrátí v plné síle také Mezinárodní vojenská pouť do francouzských Lurd – ta byla roku 2020 zcela zrušena a loni se konala ve velmi okleštěné podobě. Letošní 62. ročník od 13. do 15. května opět proběhne i s českou účastí. V přibližně stočlenné skupině z ČR budou i čtyři vojenští kaplani. Celkem se v Lurdech očekává asi 8 500 poutníků z 30 zemí světa, včetně delegace z Ukrajiny. Mottem letošního ročníku jsou Ježíšova slova „Svůj pokoj vám dávám“ a tradičně bude zahrnovat i prosby za pokoj a smíření.

Češi se budou jeden den pouti věnovat zvlášť národnímu duchovnímu programu – například rozsvítí svíce za padlé české vojáky. Jinak se připojí k mezinárodnímu programu, který zahrne vedle společné liturgie také vystoupení vojenských hudeb.

ALENA SCHEINOSTOVÁ, TEREZA ZAVADILOVÁ


 

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, ČlánkyAktuální číslo 22 24. – 30. května 2022

Jan Graubner: Říkat Bohu ano

Arcibiskup Jan Graubner poskytl KT při příležitosti svého jmenování na pražský svatovojtěšský stolec rozhovor.

celý článek


Vojáci se v Lurdech modlili za mír

Na 10 tisíc poutníků ze 42 zemí světa se sešlo v polovině května ve francouzských Lurdech na 62. mezinárodní vojenské pouti. Po covidové odmlce opět přijeli také Češi.

celý článek


Různé pozvánky na cestu...

Jak zakoušely Boží přítomnost ve svém životě některé osobnosti, s nimiž jsem měl možnost dělat knižní rozhovory?

celý článek


Jak sladit noty na prázdniny

Známky školáci zdaleka uzavřené nemají, ale rodiče už začínají plánovat prázdniny i dovolenou. Do kempu, na chatu, na hory nebo k moři? Za kolik a kam? Vlakem, autem nebo…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay