První bazilika sv. Ludmily

Vydání: 2022/39 Posvátno se nesmí opírat o moc, 20.9.2022, Autor: Tomáš Kutil

V pořadí šestnáctou basilikou minor v Česku (v Praze pátou) se v pátek 16. září stal chrám sv. Ludmily v Praze na Vinohradech. Mši svatou spojenou se slavnostním vyhlášením této papežské pocty celebroval arcibiskup Jan Graubner.

 
Slavnostní odhalení desky u vchodu baziliky. Snímek Roman Albrecht / Člověk a Víra

Vyhlášením tzv. apoštolského breve se Sv. Ludmila stala oficiálně menší bazilikou. Jde o čestný titul udělovaný papežem, který má posílit vazby takto označených kostelů s římským biskupem a zároveň vyzdvihnout význam dotyčného kostela pro okolí. Vyšší titul je už pouze basilica maior, který je vyhrazen šesti nejvýše postaveným římskokatolickým kostelům, z nichž čtyři jsou v Římě a dva v Assisi.

Vinohradský kostel sv. Ludmily je největším chrámem, který je této české světici zasvěcen nejen v ČR, ale na světě. „Chrám je ústřední dominantou Královských Vinohrad na náměstí Míru. Jeho dvě 60 metrů vysoké štíhlé věže s hodinovými ciferníky tvoří jednu ze součástí pražského panoramatu, která je zdaleka viditelná. Ušlechtilá trojlodní stavba s příčnou lodí, dvěma věžemi a sanktusovou věžičkou je postavena z režných cihel a s břidlicovou střechou ve stylu severoněmecké cihlové gotiky. Tvůrcem stavby je český architekt Josef Mocker,“ popisuje tamní farář P. Jakub Berka OPraem, který potvrzuje, že jde o oblíbený poutní chrám a koná se v něm také mnoho svateb. Vizuálně se kostel, jehož průčelí vévodí zdaleka viditelný portrét sv. Ludmily, příliš nezměnil. U vchodu však přibyly dvě desky – jedna se znakem a označením basilica minor, druhá s rozpisem bohoslužeb. Po mši svaté je odhalil arcibiskup Jan Graubner.

Na náměstí před kostelem měl v předvečer slavnosti zaznít koncert jazzové mše Karla Růžičky „Celebration Jazz Mass“. Kvůli nepřízni počasí se přesunul dovnitř chrámu.

(tok)

 
 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, ČlánkyAktuální číslo 49 29. listopadu – 5. prosince 2022

Za svobodu vyznání

K alarmující situaci milionů lidí pronásledovaných ve světě za své náboženské přesvědčení přitáhla pozornost Červená středa – mezinárodní iniciativa, která…

celý článek


Myslet i na druhé, kteří nemají

Kromě dárků pro své blízké lze myslet i na ty, kteří se potýkají s nedostatkem. Charitativní organizace k tomu připravily řadu projektů a sbírek.

celý článek


Aby nám něco důležitého neuteklo

Říká se, že vše zrychluje a něco na tom bude. Rychlé nákupy, zpravodajství z celého světa okamžitě na dosah ruky, internet rychlý jako blesk, o autech ani nemluvě.

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Tím naším můžete povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok! Líbí se vám Katolický týdeník a chcete, aby…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay