Obnovené mariánské putování do "Moravských Lurd"

Vydání: 2005/22 Rozvod, 24.5.2005, Autor: Václav Štaud

Císařská jeskyně, patřící mezi nejkrásnější podzemní prostory Moravského krasu, nese už od počátku minulého století přízvisko Moravské Lurdy. K soše Panny Marie ve výklenku přístupové cesty přicházelo v minulosti hlavně v máji množství poutníků. Tato tradice zde byla obnovena před pěti lety a letos si ji připomněli poutníci v sobotu 21. května.

Odpoledne patřila jeskyně malým poutníkům. Kytaru při mši svaté doprovodilo zpěvem asi 150 dětí a několik rodičů, kteří doprovázeli ty nejmenší. Hlavní celebrant P. Pavel Klouček z Rájce mj. ukázal na bohatou krápníkovou nádheru kolem a připomněl, že když Bůh mohl vytvořit takovou krásu z mrtvého kamene, jaké tedy bohatství dokáže vložit do duší svých dětí, pokud po tom budou jen trošku toužit.

Po bohoslužbě vyhodnotili organizátoři soutěžní hru děkanátního setkání ministrantů, která celé dopoledne probíhala v okolních lesích. Vítězství a odměnu si odnesla skupina kluků z blanenské farnosti, ale mnoho sladkých dobrot čekalo i na všechny ostatní.

MÍSTO PRO MODLITBU, HUDBU I LÉČBU

Mariánská pouť dospělých se uskutečnila týž den v podvečer. Asi dvoukilometrový průvod několika set účastníků doprovázela z obce Ostrov jedovnická dechovka mladých, která poté zahrála i při mši svaté v jeskyni. Poutníci ocenili skvělou akustiku, kvůli níž se tu pravidelně konají i koncerty vážné hudby. Cesta podzemním labyrintem přes můstky, úzké průlezy, chodbičky a schodiště není příliš snadná a jen malá část věřících může při bohoslužbě usednout. Přesto se sem lidé každoročně rádi vracejí prosit o ochranu Matky Boží.

„Chvíle společné modlitby v království krápníků a podzemních jezírek jsme si od začátku velmi oblíbili,“ říká P. Václav Trmač, děkan z Jedovnic. „Tady daleko víc než jinde cítíme spojeni se Stvořitelem,“ dodává kněz, který stál u obnovy této tradice.

Původní dřevěná Madona nevydržela extrémní podmínky, a tak byla při letošní pouti instalována a požehnánanová. Ta bude také patronkou malých pacientů, přebývajících denně v její blízkosti. Císařská jeskyně totiž slouží také jako pracoviště místní léčebny pro děti s dýchacími problémy. Ty zde v rámci terapie každé dopoledne spí, hrají si a také sportují.

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 22 30. května – 5. června 2023

Za pár dnů z nich budou kněží

Pán Bůh povolává ke kněžství rázně a náhle, jindy tiše a pomaličku, ale vždy ponechává svobodu odpovědět. O povolání i kněžských vyhlídkách jsme hovořili se…

celý článek


Požehnání za volant i řídítka

Prázdniny se blíží. Boží ochranu na cesty vyprošují a ke vzájemné ohleduplnosti vybízejí kněží a jáhni při žehnání řidičům a jejich automobilů, motorek i dalších…

celý článek


Na kole do Polska či Bavorska

Prázdniny se blíží. Boží ochranu na cesty vyprošují a ke vzájemné ohleduplnosti vybízejí kněží a jáhni při žehnání řidičům a jejich automobilů, motorek i dalších…

celý článek


Ať objeví, že se mají rádi

„Mami, ségra je zlá, už si s ní nikdy nebudu hrát. – Tati, ten brácha otravuje, furt za mnou leze, udělej s tím něco.“ Vztahy mezi sourozenci dávají rodičům někdy…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay