Nová muzejní expozice má duchovní základ
Vydání: 2006/31 Umění odpočívat, 31.7.2006, Autor: Václav Štaud
Srdce brněnské diecéze pulzuje v těchto dnech přípravami slavnostního otevření nového Informačního kontaktního centra (IKC) Petrov, které se stane vstupní branou do historického areálu národní kulturní památky. Od úterý 15. srpna bude nabízet informace jak o katedrále a dalších pokladech Petrova, tak i o významných sakrálních stavbách v Brně a celé diecézi.V bývalém sídle kapitulního děkanství najdou zájemci bohatou nabídku turisticky zajímavých informací. Mezi poskytovanými službami nebude chybět touchscreen (bezplatné vyhledávání informací na „dotykové“ obrazovce), půjčovna audioprůvodců, připojení na internet, prodej suvenýrů a aktuálních tiskovin, čítárna a odpočinková zóna.
Součástí náročně rekonstruovaného objektu je i expozice muzea sakrálního umění. Pod názvem Vita Christi – Život Kristův návštěvníky čekají čtyři desítky obrazů, plastik a liturgických předmětů, zapůjčených z klášterů a farností celé brněnské diecéze. Lidé uvidí známé středověké skvosty i řadu děl, která jsou vystavena poprvé. V sedmi místnostech historického domu bude za tichého zvuku staré hudby docházet ke srovnávání výtvarné řeči exponátů s texty slov Písma.
PONĚKUD ODLIŠNÁ EXPOZICE
Autorem libreta expozice je Karel Rechlík, nositel Ceny města Brna za rok 2005 v oblasti užitého umění. Ke své práci, jíž věnoval celý poslední rok, řekl: „Jsem rád, že se podařilo realizovat koncepci zcela odlišnou od obvyklých muzejních expozic. Místo běžného historicko-dokumentačního principu jsme položili důraz na duchovní podstatu a kontemplaci. V jednotlivých částech expozice jsou tak kapitoly evangelií přiblíženy památkami různého stáří, od konce 15. století až po předměty pozdně barokního původu. Žádný z nich však nebyl liturgicky činný – vzhledem ke své vysoké umělecké hodnotě byly už většinou umístěny v bezpečných depozitářích.“
Jak uvedla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová, bylo dílo realizováno na základě projektu „Petrov – klíč k živé historii“. Z nákladů, které přesáhly 10 milionů korun, zaplatilo brněnské biskupství jen asi třetinu. Jedním milionem přispěl státní rozpočet a největší částku, bezmála 6 milionů korun, uhradily strukturální fondy Evropské unie.

Sekce: Zpravodajství, Domácí, Články