Kubánci zažívají "jaro víry"

Vydání: 2011/38 František Vaňák, 14.9.2011, Autor: Tomáš Kutil

Po dlouhých šedesáti letech povolil komunistický režim na Kubě mariánskou pouť. Procesí se sochou Panny Marie z El Cobre je na cestě z východní části ostrova a po kubánských diecézích bude putovat až do konce letošního roku, kdy slavnostně vstoupí do hlavního města Havany. „Právě prožíváme šťastné jaro víry,“ komentoval tuto historickou událost kardinál Jaime Ortega, havanský arcibiskup.

Jedná se totiž v relativně krátké době už o druhý velký úspěch kubánské katolické církve – loni se jí s vládnoucím komunistickým režimem bratří Castrů podařilo dohodnout propuštění několika desítek politických vězňů. Probíhající mariánská pouť veřejně připomíná výročí 400 let od chvíle, kdy podle tradice vylovili zmíněnou sochu Panny Marie rybáři z moře a donesli ji do města El Cobre, odkud se kult rozšířil po celém ostrově. Papež Benedikt XV. pak v roce 1916 Madonu z Cobre prohlásil patronkou Kuby. Socha Panny Marie z El Cobre je tak součástí kubánského náboženského života už několik set let a pro místní církev je důležitým symbolem. Poslední procesí s ní se ale uskutečnilo před šedesáti lety, sedm let před nástupem Fidela Castra k moci.

V DOPROVODU POLICIE

Aktuální pouť pojali Kubánci opravdu velkolepě. Soška Panny Marie absolvuje cestu po jednotlivých diecézích celé Kuby a urazí při tom neuvěřitelných 25 tisíc kilometrů. Soška kubánské patronky je přepravována na korbě nákladního vozu, je chráněná skleněnou schránou a v jejím doprovodu jsou i policisté na motocyklech. Po skončení poutě se socha vrátí do památníku ve vesnici El Cobre. „Právě probíhající pouť má pro nás obrovský význam. Je to moment dialogu a obnovy naší víry,“ řekl kardinál Ortega během slavnostní mše, která se konala minulý týden nedaleko Havany, kudy procesí právě procházelo. Kuba podle něj potřebuje ještě mnoho změn, nicméně některé z nich už začaly. „Mnoho Kubánců se díky nim znovu přibližuje ke katolické církvi. Čas strachu a omezování je už pryč,“ hýřil optimismem kardinál Ortega. Krátce po této promluvě se ovšem ukázalo, že kubánský režim dokáže být stále nepříjemný. Policie totiž násilně zasáhla proti shromážděním, jež svolaly „Dámy v bílém“ – organizace sdružující matky, manželky a další příbuzné vězněných disidentů. „Násilí jakéhokoliv druhu, jak verbální, tak fyzické, páchané na bezbranných osobách, není ospravedlnitelné,“ zareagoval na událost kardinál Ortega. Krátce nato kubánská vláda informovala církev, že zásah proti „Dámám v bílém“ nebyl schválen na národní úrovni a že se jednalo pouze o rozhodnutí lokálních autorit.

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay