Koledují děti i biskupové

Vydání: 2022/3 Premonstráti zakončili jubilejní rok, 11.1.2022

Nejvíce koledníků letošní Tříkrálové sbírky se vydalo do ulic o uplynulém víkendu (8.–9. ledna) od velkých měst po malé vesničky. Sbírka trvá až do neděle 16. ledna, online lze přispět i později.

 
V centru Olomouce koledoval biskup Josef Nuzík (vlevo). Snímek Pavel Langer / Člověk a Víra


V Plzni se zapojil i biskup Tomáš Holub (vlevo). Snímek Pavel Říha


Z Velehradu. Snímek Lenka Fojtíková


Koledují malé děti, dospělí, někde se přidávají i biskupové. Do ulic se v kostýmu tříkrálového koledníka – toho „černého vzadu“ – vydal třeba biskup Josef Nuzík ve skupince s hejtmanem Olomouckého kraje Josefem Suchánkem a primátorem Olomouce Miroslavem Žbánkem. „Tříkrálová sbírka má za cíl zajistit pomoc a podporu slabým. Její prioritou je ale přinést lidem zvěst, že Bůh na člověka nezapomněl, dát jim světlo a naději. Osobní kontakt je proto důležitý, nestačí zůstat v online prostoru,“ zdůvodnil biskup Nuzík. Kvůli epidemiologické situaci ale koledníci při své cestě ulicemi i po institucích města nenesli pokladničky a nevybírali peníze. Místo toho rozdávali kartičky s informacemi, jak lze do sbírky přispět.

Už tradiční plzeňská koleda (K)raje + (M)ěsta + (B)iskupství na podporu sbírky se konala přímo 6. ledna na svátek Tří králů. S biskupem Tomášem Holubem letos vyrazili koledovat náměstek hejtmanky Josef Bernard a radní města Plzně David Šlouf. Začínali na krajském úřadě, neopomenuli magistrát ani biskupství nebo banku ČSOB, doputovali také do areálu Západočeské univerzity a Škody Transportation a svou misi zakončili v Plzeňském Prazdroji.

V centru Prahy šla na koledu s jednou z mnoha skupinek Štěpánka Dreslerová z Arcidiecézní charity Praha. „Spolu s Jarmilou a Honzou jsme oblékli kostýmy a vydali se na Vinohradskou ulici. Po pár minutách ze mě opadl ostych a s písní ‚My tři králové jdeme k vám‘ jsme šli vstříc kolemjdoucím,“ popsala. Bankovku do kasičky vhodil i muž, který pak s futrálem na housle zašel do budovy Českého rozhlasu, kde koledníci na dveřích zanechali symbolické požehnání K+M+B. Během pár minut byl dárce zpět s tím, že si koledníky musí ještě poslechnout, že takovéhle sbírky mají cenu. A do kasičky vhodil další bankovku.„Houslista Jaroslav za námi přišel pak ještě jednou, prý mají pauzu při nahrávání koncertu. Byl to ten den nejštědřejší dárce. Příští rok by mohl koledovat s námi. Třeba by nás mohl doprovodit hrou na housle? Uvidíme,“ připojila Dreslerová.

Vybírali i Cvrčci

Na Uherskohradišťsku se do sbírky zapojilo na 1 200 koledníků. Ve většině ze 46 obcí, které spadají pod působnost Charity Uherské Hradiště, nasměrovali koledování na sobotu 8. ledna. Ve Starém Městě ale koledovali už v pátek odpoledne. Nejdříve se skupinky tří králů sešly na mši svaté, kde jim P. Miroslav Suchomel udělil požehnání do jejich služby.

O víkendu se koledovalo také na Velehradě. Roli tří králů a vedoucích zastávali především členové farního společenství dětí a mládeže, kteří si říkají Cvrčci. Ještě než se v sobotním odpoledni vydali na obchůzku, požehnal jim velehradský farář P. Josef Čunek SJ. „Nenesete sice zlato, ale zlatá jsou vaše srdce a takovým kadidlem jsou vaše zářící oči. Tam, kam přijdete, přinášíte Pána Ježíše a lidé pak z radosti nad vaší návštěvou poznávají, že obdarovat potřebné je vlastně obdarováním Boha,“ sdělil jim velehradský farář.

TOMÁŠ KUTIL a diecézní redaktoři

 


 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, ČlánkyAktuální číslo 5 25. – 31. ledna 2022

Upřesněné počty věřících

Český statistický úřad (ČSÚ) minulý týden zveřejnil podrobnější data o loňském sčítání lidu, která zpochybnila dříve uváděné informace o výrazném poklesu…

celý článek


Směřovat k jednotě po celý rok

Týden modliteb za jednotu křesťanů právě skončil, ekumenická spolupráce ale trvá na mnoha místech po celý rok. A může být velmi užitečná i pro aktuální synodální cestu.

celý článek


Formace ve světě rozšiřuje obzory

Vstoupit do řeholní formace znamená vydat se na dlouhou cestu. Pro čím dál víc adeptů zasvěceného života to přináší také povinnost na čas opustit rodnou zemi a vydat…

celý článek


Plečnik – architekt, který předběhl koncil

Na 23. leden připadlo 150. výročí narození Jože Plečnika – slovinského architekta, který vtiskl moderní ráz Pražskému hradu. A je též autorem jednoho z nejpozoruhodnějších…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay