26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Cholinská madona se vrátila domů

4. 2. 2009

|
Tisk
|

Vydání: 2009/6 Tři pochodně svědomí , 4.2.2009, Autor: Zita Chalupová

První únorový den čekalo v chrámu Panny Marie Nanebevzaté v Cholině několik stovek věřících na chvíli, kdy mohou doma opět přivítat sošku tzv. cholinské madony. Slavnostní mši sloužil olomoucký arcibiskup Jan Graubner. „Po třinácti letech můžeme spatřit milostnou sošku Panny Marie, která se na Hané uctívá již od 15. století,“ upozornil moravský metropolita. Madona byla přinesena do kostela na nosítkách v průvodu. Lidé měli v rukou rozžaté svíce.

Příběh cholinské madony začal mezi lety 1410 a 1420. Tehdy tuto reliéfní 120 centimetrů vysokou sošku Panny Marie s Ježíškem vydlabal dnes už neznámý řezbář z měkkého, zřejmě lipového dřeva. V období baroka byla madona zasazena na oltář jako socha imaculaty s barokními doplňky – korunou a svatozáří. Do kostela Panny Marie Nanebevzaté v Cholině se na ni chodili dívat poutníci zblízka i zdaleka. Tak zde žila téměř šest století. V roce 1996 ovšem byla soška z kostela ukradena. Tři muži, kteří se za tento skutek zodpovídali před soudem, byli zproštěni obvinění pro nedostatek důkazů. Teprve před třemi lety (zhruba dva měsíce před vypršením desetileté lhůty, po níž už by se nemohla vrátit původnímu majiteli) byla madona náhodou objevena u jednoho vídeňského starožitníka. Ten ji získal od innsbruckého překupníka a nechal ji zrestaurovat, čímž zmizely koruna, svatozář a barokní zlacení a byla zničena částečně dochovaná původní polychromie. Madona totiž měla bílý zlatě lemovaný plášť s modrým rubem a malířsky upravený obličej. Soudní jednání u Zemského soudu ve Vídni se táhla více než dva roky. Poté, co důkazy potvrdily, že se skutečně jedná o cholinskou madonu, rozhodl loni na podzim soud ve prospěch cholinské římskokatolické farnosti – a soška se tak mohla 26. ledna 2009 vrátit do České republiky. Na cholinskou madonu ještě čeká restaurátorský zásah, který by ji uvedl do původního stavu. Podle tiskové mluvčí Olomouckého arcibiskupství Moniky Vývodové však dosud není rozhodnuto, kdo se této práce ujme. Stejně tak se zatím neví, zda bude soška po zrestaurování umístěna opět v cholinském kostele, nebo zaujme čestné místo v nějaké výstavní prostoře a do kostela se vrátí jen kopie. Podle profesora Ivo Hlobila z Katedry dějin umění FF UP v Olomouci totiž soška představuje významnou práci druhé fáze vývoje krásného slohu – a na Olomoucku je to ojedinělý exponát. Její hodnota je odhadována na čtyři miliony korun.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou