Češi cestují na Světové dny mládeže do Madridu

Vydání: 2011/33 Berlínská zeď, 9.8.2011, Autor: Jiří Gračka

Tři tisíce mladých míří do Španělska
Radostné očekávání, obavy před dlouhou cestou i rychlá poslední kontrola sbalených věcí. To vše provázelo v pondělí 8. srpna odjezd zhruba dvou a půl tisíce mladých křesťanů, kteří se z České republiky vypravili 47 autobusy na Světové dny mládeže do španělského Madridu.


Mládež z Čech i Moravy neodjížděla z jednoho místa, společně většinou vyráželi jen v rámci své diecéze. Odjezdu téměř všude předcházely společné bohoslužby, případně další kulturní program. Z České republiky se do Madridu chystají podle údajů Sekce pro mládež celkem tři tisíce mladých lidí, zbylých pět set se na setkání s papežem dopravuje po vlastní ose.
Po příjezdu do Španělska čeká mladé lidi nejprve týdenní předprogram v diecézích. Většina Čechů jej prožije v diecézi Tarragona u Středozemního moře. Ti, kdo se do Španělska vydali s komunitou Chemin Neuf, zamířili do Guadarramy nedaleko Madridu.
V Tarragoně čeká mládež pestrý program – každý den má své tematické zaměření. Sobota 13. srpna je tak například „Dnem Katalánska“, kdy se mladí Češi přesunou do Barcelony a budou mít možnost zažít právě atmosféru katalánské metropole.
V závěru předprogramu budou mít poutníci příležitost prezentovat kulturu své země. Českou republiku zastoupí folklorní valašský soubor Dúbrava. V pondělí 15. srpna se pak všichni poutníci přesunou do Madridu, kde začnou vlastní Světové dny mládeže. Papežův příjezd do španělské metropole je naplánován na čtvrtek a až do následující neděle čeká Svatého otce nabitý program (viz KT č. 29 – pozn. red.).
Vrcholem Světových dnů mládeže bude nedělní mše svatá na letišti Cuatro Vientos.

Orlové vyrazili za papežem
Lavice v uherskobrodském dominikánském kostele Nanebevzetí Panny Marie jsou zaplněné a více než polovina přítomných má na sobě červené tričko s vyznačenou mapou. Vystupují z ní jména Burgos, Santiago de Compostela a Madrid, nejdůležitější zastávky cyklopouti do Španělska. A právě do Uherského Brodu se sjelo všech sto třiatřicet poutníků z celé republiky, aby tu v sobotu 6. srpna zahájili třítýdenní putování, které je zavede na nejznámější španělské poutní místo i na setkání s papežem Benediktem XVI.

Účastníci jsou zejména mladí lidé, ale nechybějí ani senioři, mírně převažují muži. „Nejstaršímu poutníkovi je 73 let, nejmladšímu deset,“ upozorňuje na některé zajímavosti hlavní organizátor cyklopouti Petr Gabriel z uherskobrodské organizace Orla. Ve skupině jsou také čtyři kněží, a jak dosvědčuje fronta před zpovědnicemi, připravit se na cestu jako na duchovní zkušenost chce mnoho poutníků.
Trasa povede ze španělského města Burgos, kam se poutníci dopraví autobusem, do Santiaga de Compostela, svatojakubského poutního místa na severozápadě Pyrenejského poloostrova. „Celkem 550 kilometrů jsme rozdělili do sedmi etap, nejdelší z nich má 95 kilometrů,“ uvádí Gabriel a dodává: „Pojedeme rozděleni do skupin po zhruba deseti lidech.“ Po příjezdu na poutní místo čeká účastníky ještě výlet na nejzápadnější mys Španělska, nazývaný „Konec světa“, a pak cesta autobusem do Madridu, kde se zúčastní XXVI. Světových dní mládeže.
„Na cyklopouť vyjíždíme z Uherského Brodu už posedmé, v předchozích letech jsme navštívili například Mariazell, Kolín nad Rýnem nebo Čenstochovou,“ jmenuje Petr Gabriel místa předtím, než začne organizovat společné foto všech poutníků před kostelem. Poté následuje požehnání od kaplana P. Pavla Martinky a přání šťastné cesty, s nímž poutníci nasedají do připravených autobusů. Do České republiky se v nich vrátí až 24. srpna.


Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 33 9. – 15. srpna 2022

Tisíce mladých lidí míří do Hradce Králové

Tento týden v Hradci Králové probíhá dlouho připravované Celostátní setkání mládeže, jež se koná jednou za pět let.

celý článek


Nechat se proměnit na Mladifestu

„Na dovolenou do vlastního srdce“ pozval papež František účastníky letošního festivalu mládeže Mladifest na známém hercegovském poutním místě Medžugorji.

celý článek


Je třeba, abychom je brali vážně

V salesiánské komunitě v Brně-Žabovřeskách se P. Libor Všetula věnuje mladým lidem už deset let.

celý článek


Kam kráčíš, člověče?

Kromě toho, že jsem knězem, jsou rána, kdy kolem druhé nebo třetí vstávám a jdu řídit autobus pražské MHD. Jsem člověk jako každý jiný.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay