26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Benedikt XVI. bilancuje v knize

30. 8. 2016

|
Tisk
|

O motivech své rezignace i o „pocitu hlubokého společenství a přátelství“ vůči svému nástupci se rozhovořil emeritní papež Benedikt XVI. Ten vydává 30. srpna životopisnou knihu Služebník Boha a lidstva a jejímu spoluautoru Eliu Guerrierovi poskytl rozhovor, který přinesl vatikánský deník L’Osservatore Romano.

Vydání: 2016/36 Sto milionů pro církevní školství, 30.8.2016, Autor: Alena Scheinostová



„Jeho laskavost je pro mě zvláštní milostí,“ říká o svém předchůdci Benedikt XVI.Snímek ČTK
„Lidská laskavost, s níž se mnou jedná, je pro mě zvláštní milostí v této poslední fázi mého života, za niž mohu být jen vděčný,“ říká v něm Benedikt XVI. o Svatém otci Františkovi. „Ihned po svém zvolení se mě snažil zastihnout po telefonu. Když se mu to nepodařilo, zavolal mi znovu ihned po setkání s celosvětovou církví na balkóně svatopetrské baziliky a velmi srdečně se mnou hovořil. Podivuhodně mě tak obdaroval jakýmsi otcovsko-bratrským vztahem. Často mi posílá malou pozornost, vlastnoručně psaný dopis. Předtím, než odjíždí na dlouhé cesty, nikdy nevynechá návštěvu u mě,“ vypočítává německý emeritní papež, který překvapil celou církev, když se rozhodl k bezprecedentnímu kroku a 28. února 2013 rezignoval na papežský úřad.
V rozhovoru prozrazuje, jaké pohnutky jej k tomu vedly. Především šlo podle něj o obavy z nároků Světového dne mládeže v Riu de Janeiru. „Po zkušenosti s návštěvou Mexika a Kuby jsem se už necítil být schopný podniknout tak náročnou cestu,“ přiznává nástupce papeže Jana Pavla II., který tradici Světového dne mládeže založil. „(Tam jsem) naplno zakusil limity své fyzické odolnosti. Samozřejmě jsem o těchto problémech hovořil i se svým lékařem, a tak bylo stále jasnější, že se Světového dne mládeže v Riu už nebudu schopen zúčastnit. Od té doby jsem se musel v relativně krátkém čase rozhodnout, kdy odstoupím.“
Zakusil jsem svá fyzická omezení
Elio Guerrieri se zastavil také u tísnivých očekávání, která rezignace římského biskupa vyvolala. Připomněl fotografii kopule vatikánské baziliky sv. Petra, do níž v den Benediktovy abdikace uhodil blesk. „U mnohých tento obraz vyvolal dojem pádu, nebo přímo konce světa. Možná očekávali zármutek poraženého a dějinami odsunutého muže, ale já před sebou vidím muže pokojného a plného důvěry,“ srovnává tazatel. A Benedikt XVI. odpovídá: „Byl jsem si od začátku vědom svých omezení a přijal jsem je v duchu poslušnosti. Uvědomoval jsem si, že všechno, co mám dělat, nemohu dělat sám, a tak jsem byl takřka donucen svěřit se do rukou Božích, důvěřovat Ježíši, s nímž mne - jak jsem postupně pociťoval během psaní své knihy o něm - pojilo staré a stále hlubší přátelství.“ Trojdílnou knihu Ježíš Nazaretský vydal někdejší kardinál Joseph Ratzinger, prefekt Kongregace pro nauku víry, roku 2007 a v předmluvě ji charakterizoval jako „výraz svého osobního hledání Hospodinovy tváře“. Jako přemýšlivý teolog a spisovatel se Benedikt XVI. projevil i v papežském úřadu: třetí a poslední z jeho encyklik Deus caritas est (2006, Bůh je láska) patří mezi nejčtenější papežské dokumenty vůbec.
Spojnicí pontifikátů je milosrdenství
Životopisnou Ratzingerovu knihu otevírá předmluva z pera papeže Františka. „Jsem Benediktu XVI. velice vděčný za to, že přijal účast na zahájení Svatého roku milosrdenství a prošel Svatou branou hned po mně. A jeho nedávné vystoupení (rozhovor pro L’Osservatore Romano 17. března 2016 – pozn. red.), ve kterém označuje za ‚znamení času‘, že ‚pojem Božího milosrdenství se stále více stává ústředním a dominantním‘ a že ‚dnešní člověk očekává milosrdenství‘, dokazuje opět a jasněji, že milosrdná Boží láska je tím nejhlubším jednotícím pojítkem posledních pontifikátů, tím nejnaléhavějším poselstvím církve vycházející na periferie světa poznamenaného konflikty, nespravedlnostmi a pohrdáním vůči lidem,“ píše zde František a hodnotí: „Celý život a dílo Josepha Ratzingera mířilo k tomuto cíli a tímto směrem se s Boží pomocí snažím pokračovat.“
Příští jaro se 16. dubna Benedikt XVI. dožije 90 let.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou