26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Arcibiskup Graubner navštívil minulý týden Haiti

18. 1. 2011

|
Tisk
|

Vydání: 2011/4 Vládní reformy, 18.1.2011, Autor: Jiří Gračka

Střety mezi policií a demonstranty, které se na Haiti odehrály minulý pátek, donutily olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera opustit zemi dříve, než plánoval. K odjezdu byl vyzván hned poté, co byly uneseny dvě humanitární pracovnice. Arcibiskup Graubner s ředitelem Charity ČR Oldřichem Haičmanem tedy museli odcestovat už v pátek večer a přenocovat v Dominikánské republice. Olomoucký arcibiskup tak strávil na Haiti necelý týden a kromě oficiálních setkání navštívil i utečenecké tábory, kde žijí ti, kdo před rokem přišli o své domovy kvůli ničivému zemětřesení.

„Když se člověk podívá do centra města, má dojem, že zemětřesení bylo nedávno, protože se od něj nic moc nezměnilo,“ uvedl krátce po příletu arcibiskup Jan Graubner. Do hlavního města Port-au-Prince přicestoval s Oldřichem Haičmanem v neděli 9. ledna. „Říká se, že mise na Haiti je nejtěžší na světě, proto mě zajímá, zda v těchto podmínkách naše charita obstojí,“ doplnil ředitel Haičman. Během týdenního programu se oba seznámili s některými projekty, které Charita ČR na Haiti provozuje. „Navštívili například dvě školy pro celkem 450 dětí v Duvalu nebo školku v Sibertu,“ uvedla projektová manažerka charity Veronika Nožinová. Kromě vzdělávání se charita na Haiti soustředí i na podporu zdrojů obživy a nyní také na prevenci cholery ve čtyřech utečeneckých táborech v Port-au--Prince, kde zajišťuje pitnou vodu. „Velkým problémem je to, že lidé nechtějí tábory opustit,“ poznamenal po návštěvě jednoho z utečeneckých středisek ředitel Haičman. „Právě pro ně by měl sloužit projekt obnovy zdrojů obživy,“ dodal. Arcibiskup Graubner s ředitelem Haičmanem se také setkali s apoštolským nunciem a některými haitskými politiky. Ve středu 12. ledna, tedy přesně rok poté, co Haiti zasáhlo ničivé zemětřesení, se oba zúčastnili mše svaté za oběti katastrofy, která připravila o život nejméně sto tisíc lidí a více než milionu obyvatel v okolí hlavního města vzala střechu nad hlavou. Bohoslužbě předsedal kardinál Robert Sarah, předseda Papežské rady Cor Unum. „Slavnostní bohoslužba se odehrála ve stínu trosek katedrály. Zaujalo mě, že se jí zúčastnilo mnoho lidí a silně zastoupena byla i řada jiných biskupských konferencí,“ doplnil arcibiskup. Návštěva byla pro olomouckého arcibiskupa podle jeho slov velmi silnou zkušeností. „Mnohé z tamních podmínek si u nás nedovedeme ani představit,“ dodal. Za klíčový moment považuje především setkání s biskupy a pracovníky charit na apoštolské nunciatuře. „Rozhodli jsme se podpořit projekt haitské, americké a francouzské biskupské konference, jehož cílem je přivést sem odborníky, kteří by pak zaškolili místní obyvatele,“ vysvětlil arcibiskup Graubner. Také Oldřich Haičman považuje týdenní pobyt na Haiti za užitečný. „Na začátku mě přepadala beznaděj, ale teď je zřejmé, že naše pomoc je tu potřebná,“ uvedl ředitel Charity ČR a dodal: „Nemůžeme pomoci všem, ale každá kapka tvoří moře.“

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou