26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Válka v Kongu zničila vše, co jsme měli

26. 3. 2005

|
Tisk
|

Kdy jste byl v Kongu poprvé a jak na vás ta cesta zapůsobila?

Vydání: 2005/12 Vrtkavá přízeň davu, 26.3.2005, Autor: Kateřina Beščecová

Demokratická republika Kongo patří mezi nejchudší země světa. Po mnohaleté občanské válce, která za sebou zanechala desetitisíce obětí a lidí bez střechy nad hlavou, se jen pomalu vzpamatovává. O dojmech z nedávné cesty po augustiniánských misiích v Kongu jsme mluvili s generálním vikářem tohoto řádu P. Alejandrem Moralem Antónem, který má na starosti misie nejen v Kongu, ale i v dalších afrických zemích.

Bylo to loni na přelomu září a října. Není snadné říci, co na mě zapůsobilo nejvíc. Mohl bych mluvit o spoustě věcí, ale nejdojemnější byla asi velká chudoba, kterou na druhé straně provází obrovská pohostinnost a laskavost místních lidí.

V hlavním městě Kinshase byl v posledních měsících docela klid a také ve vnitrozemí nejsou žádné větší nepokoje, ale situace je stále těžká a napjatá, hlavně na východě země. Je však i několik míst, kde pokračují konflikty. Lidé v Kongu žijí v neustálém strachu. Kvůli válce museli utíkat do pralesů a přežívat v nelidských podmínkách. Jsou vděční za jakoukoliv naši pomoc. Tu ale hodně znesnadňuje válka. Zničila téměř vše, co jsme měli. Například i malou nemocnici, pec na výrobu cihel nebo parní pilu. Také několik augustiniánů, kteří tam během války působili, se muselo vrátit zpět do vlasti a někteří z nich jsou dodnes velmi těžce psychicky poznamenáni.

Válka byla dlouhá a tvrdá. Místní ji chápou jako největší zlo a často se obracejí k Bohu, který je pro ně jejich jedinou nadějí. V Kongu jsou lidé velmi zbožní a hluboce věřící. Většinu tvoří katolíci, část protestanti a muslimové a nevelké množství lidí žije podle vlastních náboženských tradic. Víru prožívají podle svého způsobu života, jinak než my. Jejich mše je opravdu hluboká oslava, která trvá několik hodin. Ale na druhé straně je pravda, že jsou trochu pověrčiví. A také v mravních otázkách mají jiný pohled než my.

V Kinshase je 25 tisíc opuštěných dětí, které nemají nikoho a nic. Jejich rodiče většinou zemřeli ve válce, nebo prostě jen neměli peníze, aby se o ně mohli postarat. Už před dvěma lety se v jednom velmi poškozeném domě sešlo pár lidí, kteří se snažili těmto dětem pomoci. Ale tyto děti stále nemají možnost dostat se do školy a často jsou i několik dní bez jídla. V poslední době se situace trochu změnila. Sehnali jsme totiž lidi, kteří jim chtějí na dálku pomáhat a už také poslali nějaké peníze. Byly tam také peníze z České republiky. Vedle toho, že z darovaných prostředků chceme dům přestavět, dávat dětem najíst každý den a umožnit jim vzdělání a vyučit je nějakému řemeslu, plánujeme ještě další centrum pro zhruba 200-300 dětí.

Prakticky všechny prožily něco zlého. 70 procent z nich nemůže chodit do školy, jednak musejí pracovat nebo jsou to sitorci, pro některé je škola příliš daleko. I z toho důvodu bychom rádi koupili auto, abychom mohli děti vozit do školy. Další smutná skutečnost je, že 50 procent vojáků Demokratické republiky Kongo jsou děti do 14 let. Některé z nich už mají AIDS, malárii a další nemoci, které jsou příčinou spousty úmrtí. Občas mají tyto děti smutné tváře a jejich pohled je ztracený, protože nemají co k jídlu. Ale to, co potřebují nejvíc, je láska. Potřebují mít někoho, kdo je bude mít rád. Jídlo a škola jsou až na druhém místě.

Více informací o pomoci lze získat na www.augustiniani.cz nebo v sakristii kostela sv. Tomáše v Josefské ulici v Praze 1.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou