Typicky americké megakostely

Vydání: 2006/24 Pastorační reforma, 14.6.2006, Autor: Kateřina Beščecová

Nutno podotknout, že megakostely (které jsou nekatolické, schází se zde například baptisté nebo členové letničních církví a další, pozn. red.) v Americe nejsou nijak nová záležitost. První chrámy tohoto typu vznikly na území USA v roce 1955. Jejich popularita však s postupem času stále stoupá. A tak nyní, po více než padesáti letech, je podobných křesťanských chrámů (zejména v jižních státech země od Kalifornie po Floridu) více než osm set.

ZA CO VDĚČÍ SVÉ POPULARITĚ?
Randall Balmer, profesor náboženství na Kolumbijské univerzitě, přirovnal megakostely k supermarketům a hypermarketům, které postupně vytlačují malé obchody. „Mše v nich jsou ale spíš vystoupením, než bohoslužbou,“ upozornil. Megakostely představují poněkud odlišný postoj ke křesťanství a snaží se oslovit především lidi, kteří do kostela nechodí tak často. K tomu slouží neformální postoj duchovních, dramatická vystoupení s hudbou, často zde vystupují také populární osobnosti, herci, zpěváci, sportovci či politici. Bohoslužby tak připomínají spíš show, často postavenou na davové psychóze. Nezřídka dostanete u vchodu kávu a v prostorách těchto chrámů jsou i horolezecké stěny a volnočasové areály. „Ač i v těchto megakostelích poukazují kazatelé na morální zásady křesťanů, vždy zdůrazňují odpuštění a nekladou fůru podmínek. Kazatelé jsou vlastně herci a výborní řečníci. Většinou lidem říkají, co se jim líbí a co chtějí slyšet. Umí se prodat, slibují vyslyšení proseb, zázračná uzdravení - a lidé tomu věří,“ říká říká biskup Petr Esterka, který má na starosti české katolíky v zahraničí. „V těchto kongregacích neexistuje žádné vylučování, žádné odmítnutí, je přijat každý, kdo tam chce být,“ dodává. Na kostel, určený „všem křesťanům“ ve Willow Creek poblíž Chicaga, upozorňuje český krajan v USA Vladimír Slíva. Ten pojme 20 000 věřících a v posledních desetiletích stál v čele žebříčku megakostelů. V jeho areálu se nachází mj. prodejna knih a kavárna. On sám však navštěvuje katolický kostel v Naperville. „Tak trochu k mému překvapení se i on kvalifikuje jako megakostel, protože k tomu stačí 2 000 a více účastníků mše týdně,“ říká Vladimír Slíva a dodává, že tento kostel, který čítá 2 770 registrovaných rodin a 11 031 farníků, pojme něco přes 2 000 lidí. „Nedá se ale všeobecně říct, že by katolické kostely zde byly vždy větší než v Čechách,“ dodává a vysvětluje, že několik let starý kostel v Naperville je poměrně velký především kvůli prudkému nárůstu obyvatelstva a nově postaveným čtvrtím. S americkými megakostely tak má jen pramálo společného.

TELEVIZNÍ PŘENOSY PRO MILIONY DIVÁKŮ
Do 140 zemí světa k více než 200 milionům diváků se každý víkend dostanou kázání Joela Osteena z houstonského megakostela Lakewood Church. Proč mají přenosy bohoslužeb takový úspěch, jsme se zeptali P. Leoše Ryšky, ředitele TV NOE: „Bohoslužby jako takové mají v televizi velký úspěch, protože jsou pravdivé. Nemá jít o divadlo, ale o setkání člověka s Bohem. Myslím, že televize umí zasáhnout i člověka, který běžně do kostela nechodí. Když ten pořad vidí, může ho to přimět k přemýšlení.“ Dodává, že v TV NOE vždycky budou mít na mysli, že u obrazovky může sedět divák, který o křesťanství nic neví, a budou všechno podrobně komentovat. „Určitě bych do nějakých ,mega´ nešel. Nemám rád, když se šoubyznys spojuje s duchovnem, protože je to nepravdivé,“ dodává.
(kab)

Anketa:
Co si myslíte o megakostelích? Přivítali byste podobné v Česku? - Mně osobně se to líbí. V takovém megakostele je určitě nezapomenutelná atmosféra soudržnosti. Možná tak trochu jako na setkáních s papežem. Ale lidé by neměli zapomínat, že tu nejsou kvůli té atmosféře, ale kvůli Bohu. U nás by asi něco podobného nefungovalo. Nedovedu si ani představit, kde by byl takový kostel postaven a jestli by se vůbec ekonomicky vyplatilo ho postavit.
Jana, 27 let, královéhradecká diecéze

- Já jsem z menšího města. Možná proto mi vyhovuje kostelíček co nejmenší. Jistě znáte ten pocit, když jste na ranní mši svaté ve velmi komorním obsazení. Pro mě je to o to hlubší zážitek.
Marie, 74let, brněnská diecéze

- Megakostely v České republice? Děláte si legraci? U nás je v kostelích spíš místo, než aby se měly budovat nějaké megakostely. Je to možná dobré pro Američany, ale do naší kultury se to ani nehodí. V jednom průvodci pro americké turisty se píše o České republice jako o místu s hustým osídlením. Podivují se nad tím, že každých sedm mil je tu nějaká vesnice. Američané jsou zvyklí cestovat na nákupy a určitě i do kostela třeba 80 kilometrů, a proto je vznik megakostelů u nich jaksi zákonitý.
Petr, 55 let, pražská arcidiecéze


Sdílet článek na: 

Sekce: Zahraniční, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 5 25. – 31. ledna 2022

Upřesněné počty věřících

Český statistický úřad (ČSÚ) minulý týden zveřejnil podrobnější data o loňském sčítání lidu, která zpochybnila dříve uváděné informace o výrazném poklesu…

celý článek


Směřovat k jednotě po celý rok

Týden modliteb za jednotu křesťanů právě skončil, ekumenická spolupráce ale trvá na mnoha místech po celý rok. A může být velmi užitečná i pro aktuální synodální cestu.

celý článek


Formace ve světě rozšiřuje obzory

Vstoupit do řeholní formace znamená vydat se na dlouhou cestu. Pro čím dál víc adeptů zasvěceného života to přináší také povinnost na čas opustit rodnou zemi a vydat…

celý článek


Plečnik – architekt, který předběhl koncil

Na 23. leden připadlo 150. výročí narození Jože Plečnika – slovinského architekta, který vtiskl moderní ráz Pražskému hradu. A je též autorem jednoho z nejpozoruhodnějších…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay