Fenomén Lurdy přitahuje i po 150 letech

Vydání: 2008/7 Když je dítě v rodině hostem, 12.2.2008, Autor: Martin T. Zikmund

Málokteré městečko se může pyšnit šesti miliony návštěvníky ročně, letištěm, a především pověstí, která stále oslovuje nové generace. Lurdy se staly víc než jen atrakcí či připomínkou událostí, které se zde seběhly právě před 150 lety. Jsou symbolem a dokladem síly živého křesťanství v samém srdci racionalistické Evropy – ve Francii.

Lurdy proslavila sv. Bernadeta Soubirousová (1844–1879), které se zde v jejích 14 letech opakovaně zjevila Panna Maria. Na místě zjevení – v jeskyni u řeky Gavy – pak došlo ještě za života světice k několika uzdravením. Od té doby začali městečko pod Pyrenejemi vyhledávat nemocní. Během půldruhého století zde došlo ke stovkám uzdravení, z nichž několik desítek bylo na základě důkladného zkoumání uznáno církví jako zázrak.

VE SHODĚ S DOGMATEM
Panna Maria se v Lurdech poprvé zjevila 11. února 1858. Následovalo dalších 17 zjevení. Při jednom z nich, 25. března se Panna Maria představila Bernadetě slovy „Jsem Neposkvrněné početí“. Dívka sama termínu nerozuměla a vzápětí ostatním sdělila, co slyšela. Dogma o Neposkvrněném početí bylo přitom vyhlášeno jen čtyři roky předtím. Bernadeta byla v roce 1933 papežem Piem XI. svatořečena právě na svátek Neposkvrněného početí. Z rozhodnutí Svatého otce Benedikta XVI. se události v Lurdech připomínají mezi 8. prosincem 2007 – datem Bernadetina svatořečení – a 8. prosincem 2008. Jedním z vrcholů těchto oslav má být návštěva papeže v Bernadetině rodné obci, která se uskuteční pravděpodobně v září letošního roku. Kromě toho se zde ve stejném období bude také konat mariologický kongres.

„MÝM ZAMĚSTNÁNÍM JE BÝT NEMOCNÁ“
Bernadeta byla nejstarším dítětem zchudlého mlynáře. Rodina žila ve svízelných sociálních podmínkách. Dívka sama trpěla už od dětství různými chorobami, zvláště astmatem. Chodit do školy takřka nemohla, a tak její znalosti byly velmi omezené. Byla však mezi lidmi oblíbená pro svou pokoru a dobrosrdečnost. Takřka od počátku zjevování byla sledována desítkami soukromých osob, církví a úřady. Nikdo nedokázal popřít věrohodnost toho, co prožívala. Ve chvílích, kdy viděla „krásnou Paní“, byla dívčina tvář naplněna doslova nebeskou blažeností – na tom se shodli všichni pozorovatelé. V jeskyni, kde setkání probíhala, vytryskla při jednom zjevení voda s léčivými účinky. Jednou tato voda zachránila život i Bernadetě. A přece – jak sama říkala v poslední etapě svého mladého života, kterou strávila v klášteře – „mým zaměstnáním je být nemocná“. Nemoci se kupily: migrény, srdeční slabost, nádor na koleně, postupné hluchnutí, žaludeční potíže atd. I proto církev slaví její svátek, který připadá na 11. únor, jako „světový den nemocných“. Bernadeta však žila jinou než pozemskou nadějí. Její Paní jí totiž vzkázala: „Budeš se mít dobře ne v tomto, ale v tom druhém životě.“Anglikáni míří do Lurd
Ke kardinálu Lambertinimu (pozdějšímu papeži Benediktu XIV.) přišel jednou Angličan protestantského vyznání a namítal něco proti zázrakům. Kardinál mu přinesl velmi objemný spis: „Prostudujte si tyto listiny a protokoly, které se vážou k jednomu zázraku. Potom mi řekněte své mínění.“ Angličan si přečetl všechny zápisy z výslechů konaných pod přísahou, vyšetřování i lékařská vysvědčení. „V tomto případě bych onen zázrak uznal,“ řekl kardinálovi. Ten mu odpověděl: „No vidíte, a beatifikační komise jej neuznala!“
Církev zkoumá veškeré takové události velmi přísně a jen málokdy nějaká kauza splní všechna požadovaná kritéria. Zjevení v Lurdech po pečlivém zvážení církev oficiálně uznala a francouzská podhorská obec se stala jedním z nejvýznamnějších poutních míst na světě. Autenticitu vidění sv. Bernadety Soubirousové respektují také mnozí anglikáni. V září se do Lurd chystá osm anglikánských biskupů z Velké Británie, které budou doprovázet asi čtyři stovky laiků. Tak silná účast anglikánských věřících na pouti do Lurd nebyla dosud zaznamenána. „Mnoho křesťanů věří, že úcta k Marii je klíčem k jednotě církve. Pevně doufáme, že tato cesta posílí pouto, které nás již nyní s anglikány váže dohromady,“ řekl britský katolický biskup Michael Evans – předseda odboru pro křesťanskou jednotu v rámci katolické biskupské konference Anglie a Walesu.

Sdílet článek na: 

Sekce: Zahraniční, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 34 16. – 22. srpna 2022

Festival plný radosti z víry

Celostátním setkáním mládeže v Hradci Králové provedl příběh sv. Pavla. „Vstaň! Udělám z tebe svědka toho, co jsi viděl,“ znělo motto týdne.

celý článek


Kardinál Czerny navštívil Osvětim

Někdejší nacistický vyhlazovací tábor v Osvětimi navštívil s delegací polských biskupů kardinál Michael Czerny 9. srpna – v den 80. výročí smrti sv. Terezie Benedikty od Kříže.

celý článek


Zažehnout oheň poznávání

Na univerzitě, v klášteře, farním pastoračním centru nebo u počítače. Vzdělávat se dá skoro všude. S novým školním rokem se rozbíhají některé pravidelné kurzy.

celý článek


Nebát se psát vlastní příběh

Ti starší z nás pamatují mnohé. Příběhy radostné i ty jiné, zkušenosti draze zaplacené, momenty, o kterých se jen těžko mluví. Jak se ale o nich dozvědět, když babička…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay