Zkušenost s Alfou proměňuje životy

Vydání: 2017/39 Setkání nádherné a nesdělitelné, 26.9.2017, Autor: Tomáš Kutil

Před pár měsíci se P. Mariusz Kuźniar stal koordinátorem kurzů Alfa v katolické církvi. Jaké s nimi má zkušenosti a s jakou vizí přichází?


P. Mariusz Kuźniar (třetí zleva) a Miloš Poborský (uprostřed), předseda Rady kurzů Alfa v ČR, při návštěvě farnosti Holy Trinity Brompton, kde Alfa vznikla. Vedle nich stojí „duchovní otcové“ kurzů – Sandy Millar a Nicky Gumbel se svými manželkami.Snímek archiv M. Kuźniara


Kurzy Alfa vznikly v evangelickém prostředí. Jak se ujaly u katolíků?

Máme s nimi převážně dobré zkušenosti, přičemž největší a dlouhodobou zkušenost s pořádáním těchto kurzů mají městské farnosti, na venkově se program příliš neujal. V některých diecézích pracuje pověřený diecézní koordinátor. Hůře se daří dalším níže zmíněným programům, mezi nimiž se oblibě těší Manželské večery. Tyto aktivity je zapotřebí více propagovat, aby se dostaly v naší církvi do povědomí, přičemž musíme také vyškolit lidi, kteří by se chtěli těmto aktivitám trvale věnovat. V současné době se rodí i nový web, který by měl být propojený s Facebookem a dalšími sociálními sítěmi či aplikacemi.

Jakou máte vy sám zkušenost s kurzy Alfa?

Na některých místech, kde jsem působil, jsme tyto kurzy pořádali – mám na mysli hlavně pražské Stodůlky a Chodov. Zrovna na sídlišti ve Stodůlkách to byla v letech 2001–2003 jedna z prvních vlaštovek v katolickém prostředí. Tehdy jsme tam vytvořili pastorační tým společně se sestrami z Kongregace Nejsvětější Svátosti otce Aguta z Lyonu, P. Josefem Ptáčkem, katechety, pastoračními asistenty a dalšími aktivními laiky z farnosti. P. Ptáček absolvoval dokonce seminář pro vedoucí kurzů Alfa v Londýně.

Letos na jaře se mi poštěstilo navštívit londýnskou anglikánskou farnost Holy Trinity Brompton, kde Alfa vznikla. Byl jsem tam na konferenci pro vedoucí kurzů. Díky tomu jsem mnohem víc poznal celou ideu a mluvil s duchovními otci tohoto projektu. Atmosféra i úroveň konference mě uchvátily – bylo to velmi profesionální, a přitom nescházel lidský rozměr, osobní kontakty.

Co vás tam nejvíce zaujalo?

Došlo mi, že pořádání kurzů Alfa není jen jedna z mnoha evangelizačních aktivit, ale jde především o způsob života. Jde o pastorační konverzi. To, co prožili v Bromptonu, proměnilo nejen celou jejich farnost, ale rozšířilo se to do celého světa. A především se proměnily životy mnohých lidí – a tato proměna z nich vyzařuje, je to velmi autentické. Nebyl pro ně třeba problém ubytovat v rodinách několik tisíc lidí, zapojili se jak členové farnosti, tak jejich přátelé. S Milošem Poborským, současným předsedou Rady kurzů Alfa v ČR, jsme bydleli u neznámého člověka, který se o nás celou dobu skvěle staral.

I během konference byl na každém kroku cítit velkorysý přístup, pohostinnost a otevřenost. Organizátoři totiž sami zažili něco, co pro ně bylo životním zlomem: vnitřně je to nastartovalo novým směrem a snaží se to předávat dál. Bylo to opravdu autentické svědectví, že Ježíš skutečně žije a dotýká se také dnes mnohých lidských srdcí.

Mluvili jste i o zrodu těchto kurzů?

Pastoři z Holy Trinity Brompton – Sandy Millar a Nicky Gumbel – nám vyprávěli o úplných začátcích. Sandy Millar přišel v osmdesátých letech jako pastor do sboru, který byl tradiční a skomírající. Měl jen pár stabilních členů, většinou to byli starší lidé. Žádná mládež. Začali se více společně modlit a hledat, co s tou situací udělat. Sandy se vydal za svým představeným – vikářem – a představil mu svou novou vizi sboru. Byl přesvědčen, že to neprojde, jeho církev byla v té době velmi konzervativní. Vikář se ho zeptal: „Opravdu chceš všechny tyhle změny provést?“ On odpověděl otázkou: „Kdy byl v našem sboru naposledy mladý člověk?“ Vikář pochopil, kam tím míří, a dal mu svolení.

Když jsem tam na vlastní oči viděl, jak dnes farnost žije, bylo mi jasné, že je vedl opravdu Duch Svatý a že prošli obrovskou proměnou. Je to patrné už na první pohled: bohoslužby doprovází chválící kapela, v podzemní kryptě vytvořili místo na setkávání, kavárnu, knihovnu atd.

Přesvědčit všechny členy farnosti, že to jsou správné změny, asi nebylo snadné?

Začátky prý nebyly jednoduché. Několik členů ze sboru odešlo, ostatní musel Sandy přesvědčovat. Přitom stále cítil, že je to správná věc. A vývoj mu dal za pravdu – výsledky jsou ohromující nejen pro tento konkrétní anglikánský sbor, který je dnes největším v Londýně, ale i pro církev v mnoha dalších zemích. Na tom má velkou zásluhu i Nicky Gumbel, který na počátku 90. let celou koncepci prohloubil a zaměřil ji více na lidi, kteří církev neznají a chtějí se setkat s Bohem.

Sám pro sebe jsem si odtud odvezl, že se nemám bát dělat věci, které jsou nové, neprobádané a vymykají se tradičním přístupům. Pokud směřují k dobru a mají za cíl přizvat nové lidi na cestu víry, má smysl je vyzkoušet. Nesmí ale chybět autenticita svědectví, odvaha a modlitba.

Kurzy Alfa jsou poměrně dost profesionálně zajištěné.

Ano, hodně energie, času i peněz věnují přípravě kvalitních materiálů. Také si záhy všimli, že na některé věci sami nestačí, a otevřeli se ekumenické spolupráci. Velkým zlomem byla v Anglii spolupráce právě s katolickou církví, což Alfě dodalo novou dynamiku s důrazem na formaci.

Zmíněné konference se zúčastnilo sedm tisíc lidí z celého světa a byli na ni pozváni hosté, kteří se dlouhodobě věnují evangelizaci a vedení v církvi. Zaujalo mě svědectví kardinála Taglea z Filipín, který mluvil o tom, jak sám vede lidi a jak několikrát denně zpytuje svědomí, zda udělal správně to či ono. Přestože to bylo převážně protestantské prostředí, všichni mu vestoje tleskali.

Už se vám rýsuje nějaká vaše vlastní vize pro naše poměry?

Nejdřív chci více poznat lidi, kteří se Alfě už dlouhodobě věnují, abychom vzájemně sladili své představy. Je důležité, aby přes různost zapojených církví byl vnitřek slučitelný. Abychom měli i jednotnou mediální a propagační strategii a nedělali si to každý po svém. V listopadu se pak chystám na seminář o evangelizaci, který pořádá Komunita Blahoslavenství a nadace Credo. Doufám, že i tam najdu zajímavé podněty.

Pod hlavičkou Alfy se navíc skrývá více projektů. Dnes jsou v ČR k dispozici kromě kurzů Alfa také kurzy o vztazích – Manželské večery, Příprava na manželství, Výchova dětí, teenagerů, kurz o finančním správcovství Peníze a já, kurz motivující k modlitebnímu životu Jak se modlit a kurz věnující se lidem, kteří prošli zkušeností rozpadu partnerského vztahu Začít znovu. Rádi bychom tyto aktivity více propojili. Musíme také více zmapovat, kde se co a jak dělá, propojit pořadatele kurzů a poskytnout jim co nejlepší servis. Chceme se více zaměřit na semináře pro vedoucí. Vznikají i nové verze materiálů – relativní novinkou jsou třeba tematická videa, která se v této chvíli dabují do češtiny.

(tok)
 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Téma, ČlánkyAktuální číslo 6 7. – 13. února 2023

V Praze začala evropská synoda

„Zde jsme, před tebou, Duchu Svatý, shromážděni ve tvém jménu.“ Slovy starobylé modlitby „Adsumus“, která od začátku doprovází společnou synodální cestu církve,…

celý článek


Přestaňte drancovat Afriku

„Chci dát hlas těm, kteří ho nemají,“ vysvětlil papež svou šestidenní cestu do Konga a Jižního Súdánu (31. ledna až 5. února), kde mluvil ostře o problémech kontinentu,…

celý článek


Někdy pláču i s rodiči

O svém trápení v nemoci si potřebují povídat nemocné děti, ale hlavně jejich rodiče. K tomu slouží mimo jiné nemocniční kaplani. V několika nemocnicích tuto službu…

celý článek


Rutina, kterou potřebujeme

Národní týden manželství, který začíná 13. února, má jako letošní motto „manželské kontrasty“. Zkusili jsme se proto podívat na jeden z nich: všední versus nevšední.…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay