16.–22. dubna 2024
Aktuální
vydání
16
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Ze zámku do zahrady

28. 7. 2020

|
Tisk
|

Trojí výjimečnost na jednom místě, kterou stvrdil také zápis na seznam světového dědictví UNESCO: to je komplex Arcibiskupského zámku a Podzámecké zahrady.

Vydání: 2020/31 Farnosti do dnešní doby, 28.7.2020, Autor: Jiří Gračka


V samém centru Kroměříže tento trojlístek ztělesňuje zámek, který býval reprezentačním sídlem olomouckých biskupů a arcibiskupů (a dnes ho vedle turistů vyhledávají také filmaři), jeho umělecké sbírky, které prostřednictvím své pobočky Arcidiecézní muzeum Kroměříž spravuje olomoucké Muzeum umění, a hned vedle i Podzámecká zahrada – rozlehlý park, který zásadním způsobem ovlivňuje klima i kvalitu života ve městě.
Na konci letošního února se správy zámku a zahrady ujalo olomoucké arcibiskupství. Jen dva týdny nato provoz těchto památek i celé země zasáhla opatření proti pandemii koronaviru. Pět měsíců poté se zdá, že i za takových okolností nově zřízená společnost Správa Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži obstála: zahrada o rozloze 54 hektarů zůstala otevřená a lidé v ní mohli relaxovat při dodržování bezpečných odstupů a vedení zámku si zase během dvou květnových víkendů ozkoušelo „bezprůvodcovský“ režim, kdy návštěvníci stoupali ze suterénu přes historické sály až na zámeckou věž vlastním tempem a bez výkladu.
Jen před několika týdny také arcibiskupství podepsalo se zástupci Zlínského kraje a města Kroměříže memorandum, podle něhož se na chodu památek budou podílet všechny tři instituce, aby tak mimo jiné udržely bezplatný provoz zahrady. A do budoucnosti hledí i samotné arcibiskupství: na zámku a v Podzámce nyní pokračuje ve čtvrtmiliardovém projektu, který kromě oprav přinese i zpřístupnění nových expozic, a plánuje spustit nové služby a atraktivní programy v zahradě. Církev se tak drží toho, co při převzetí zámku deklaroval arcibiskup Jan Graubner: „Velké kulturní dědictví chceme odpovědně spravovat, jak nás k tomu zavazuje odkaz biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna i jeho následovníků. Chceme, aby zámek i zahrada sloužily především veřejnosti.“ Posoudit, jak se to daří, je možné na této dvoustraně, na webových stránkách www.zamek-kromeriz.cz – a nejlépe při osobní návštěvě.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou