16.–22. dubna 2024
Aktuální
vydání
16
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Zajet na hlubinu, jít až na dřeň

29. 12. 2015

|
Tisk
|

„Když se ztratíte v lese, je lépe být ve dvou než samotný. Duchovní doprovázející jako by byl právě tím, kdo mi do tmavého hvozdu přináší svítící lampu a pomáhá mi kráčet za Kristem.“

Vydání: 2016/1 Koledníci vyrážejí do ulic, 29.12.2015, Autor: Alena Scheinostová


Tak shrnuje dvaadvacetiletá Petra svou zkušenost s duchovním doprovázením. Tuto „pomoc, kterou poskytuje jeden křesťan druhému, aby mu umožnil slyšet a rozumět osobnímu Božímu sdělení, které je určené právě jemu“ – jak duchovní doprovázení charakterizují teologové – možná nevyužije v životě každý. Přesto je nabídkou, která pomáhá učinit zásadní rozhodnutí, přenést se přes těžké životní momenty a společně s knězem, řeholnicí nebo moudrým laikem (a u dětí především s poučeným rodičem či kmotrem) najít správnou cestu na nepřehledné křižovatce. „Je pro mě velmi důležité, že mohu s někým, kdo má více zkušeností, jiný pohled a zároveň bezmezné pochopení, sdílet své duchovní zážitky i všednodenní starosti, otázky, tápání i radosti,“ vystihuje Petra. „Doprovázející mi nastavuje upřímné zrcadlo na to všechno, co žiji, a pomáhá mi rozlišovat, jak můžu žít lépe – to je blíže Bohu.“
S prosbou o duchovní radu se na kněze, ale nejen na ně, obracejí lidé všeho věku. Kdo hledá takovou podporu, nejspíš zaslechl Boží volání a pátrá, jak na ně odpovědět. Zvláště praxe z exercicií však ukazuje, nakolik je nutné, aby byl člověk na „dobrodružství“ užšího následování Krista připraven také ve svých lidských limitech. „V hlubokém ponoření se do sebe a v tichu můžete být najednou zahlceni sebou samými, a pokud nejste sami se sebou vyrovnaní, může to mít vážné důsledky,“ varuje ze zkušenosti psycholog Michal Petr. Psychická zhroucení na duchovních cvičeních nebývají bohužel výjimkou. Proto je nutné, aby člověk dokázal odhadnout, zda věc, v níž si neví rady, je spíše duchovního, nebo psychického rázu, a podle toho zvolit rádce, na nějž se obrátí. Stejný požadavek však platí také pro doprovázející, ačkoli – jak říká Michal Petr – prázdnota po smyslu, která stojí za řadou duševních potíží, má také spirituální rozměr a obojí přesně odlišit není vždy snadné.
Tato dvoustrana to sama o sobě nerozřeší. Přesto se pokouší nabídnout podněty a inspiraci z různých stran, ať už to bude karmelitka Denisa Červenková, nebo polský jezuita Józef Augustyn exkluzivně pro KT. Na fenomén „následování duchovního vůdce“, kdy se lidé „nechávají vést“ mimo individuální duchovní doprovázení, se blíže zaměříme s religionistou Zdeňkem Vojtíškem, jenž poukáže i na některá rizika.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou