16.–22. dubna 2024
Aktuální
vydání
16
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Téma: Hlinsko - ulice Faráře Toufara

23. 1. 2006

|
Tisk
|

Vydání: 2006/4 Pojmenovávání veřejných míst po kněžích, 23.1.2006, Autor: Radek Čapek

„Ulice Faráře Toufara? To je přece bývalá Fučíkova. Hlavní silnice hned u kostela,“ neomylně navede tazatele starší žena, která pracuje na hlinecké radnici. Otázka, kdo to Josef Toufar byl, ji ale poněkud zaskočí; zamyslí se a pak prohlásí: „Byl to kněz a zavraždili ho fašisti.“ Úřednice se mýlí: patera Josefa Toufara zavraždili komunisti.

Josef Toufar, rodák z Arnolce u Jihlavy, se pro zasvěcení svého života Bohu rozhodl až v pozdějším věku: na gymnáziu v Havlíčkově Brodě a později v Chotěboři svým vzrůstem působil spíš jako profesor než jako student. Po maturitě nastoupil do semináře v Hradci Králové a jeho prvním kněžským působištěm se stala dnes zatopená (jak symbolické) obec Zahrádka u Ledče nad Sázavou. Odtud byl přeložen do Číhoště, kde se podle bolševické propagandy stal iniciátorem zdejších „zázračných“ událostí, když se v kostele při jeho kázání hýbal křížek. Toufar zprvu o věci vůbec nevěděl a byl o ní informován až farníky - to ale StB nijak nebránilo v jeho zatčení. Po celý měsíc byl podroben brutálním výslechům a týrání, na jejichž následky 25. února 1950 zemřel. Komunisté využili Číhošti k rozsáhlým represím a propagandistickým manipulacím, z Toufara se ale stal jeden ze symbolů nezdolnosti církve a bolševické zvůle. Pater Toufar zemřel jako mučedník a dnes se uvažuje o zahájení jeho beatifikačního procesu.

Arnolec, Chotěboř, Zahrádka, Číhošť... Četli jste správně: Hlinsko ve výčtu Toufarových působišť chybí, v tomto městě skutečně nikdy nepůsobil. O to cennější je fakt, že si zdejší radnice na faráře Toufara vzpomněla. „Ulice byla přejmenována během porevoluční euforie na počátku devadesátých let,“ vysvětluje místostarosta Hlinska Pavel Šotola a dodává: „Zastupitelé si byli dobře vědomi toho, že farář Toufar přímo v Hlinsku činný nebyl, ale inspirovalo je, že jeho jméno je spjato s několika místy v blízkém okolí.“

Starší manželé, kteří právě z hlineckého kostela Narození Panny Marie vycházejí, toho vědí o faráři Toufarovi opravdu hodně. Znají podrobnosti o tom, že se s ním komunisté snažili natočit propagandistický film, který by svalil „vinu za zázrak“ na něj, i to, že se Toufara po brutálním mučení snažili vyšetřovatelé dát do pořádku, aby s ním mohl proběhnout proces, ale jeho zdravotní stav byl již kritický a záhy také zemřel. „Ano, jsme hrdí na to, že u nás máme ulici pojmenovanou po takové osobnosti,“ říká žena a její muž dodává: „A je symbolické, že ulice Faráře Toufara vede ke kostelu.“
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou