12.–18. března 2024
Aktuální
vydání
11
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Statečný patron lidí od vody

11. 5. 2021

|
Tisk
|

Na konci května uplyne 300 let od blahořečení sv. Jana Nepomuckého. Slavit se bude nejen v jeho rodném Nepomuku.

Vydání: 2021/20 Oslavy sv. Jana Nepomuckého, 11.5.2021, Autor: Tomáš Kutil


Centrem připomínky svátku sv. Jana Nepomuckého jsou od roku 2009 obnovené barokní slavnosti Navalis. Konají se vždy v předvečer svátku, 15. května. Kvůli pandemii je letos účast lidí omezena, organizátoři proto vyzývají, aby se všechny kostely zasvěcené sv. Janu Nepomuckému připojily alespoň společným zvoněním zvonů – 15. května mezi 19.30 a 20.00 hod.
Nepomuk slaví po celý rok, byť i tam koronavir mění plány. Hlavní slavnostní poutní mše se má konat v neděli 16. května od 10 hodin. Zúčastnit se chtějí téměř všichni čeští a moravští biskupové, v Nepomuku se pak poprvé uskuteční i jejich plenární zasedání. 30. května má být v Nepomuku také Světová svatojánská pouť za účasti tuzemských i zahraničních kněží z oblastí svatojánského kultu. V plánu je rovněž řada koncertů a výstav.
Na 25. května je v plánu mše svatá ke cti sv. Jana Nepomuckého ve Vídni. V kostele sv. Karla Boromejského (Karlskirche) ji mají slavit kardinálové Christoph Schönborn a Dominik Duka.
Jan Nepomucký je zřejmě celosvětově nejznámějším českým světcem. Je patronem kněží, zpovědníků, rybářů, mlynářů, plavců a vůbec všech řemesel, která mají co do činění s vodou. Narodil se kolem roku 1345 jako syn soudce či starosty v Nepomuku. V roce 1380 přijal kněžské svěcení a stal se farářem kostela sv. Havla na Starém Městě v Praze. Současně pokračoval ve studiu církevního práva, později i v Padově. Po návratu do Prahy se stal kanovníkem kostela sv. Jiljí a později i vyšehradské kapituly, v roce 1389 pak generálním vikářem.
Život sv. Jana zásadně ovlivnily spory krále Václava IV. s pražským arcibiskupem Janem z Jenštejna. Král se rozhodl omezit arcibiskupovu moc zřízením nového biskupství. Za sídlo budoucího biskupství si vybral benediktinský klášter v Kladrubech, který chtěl s blížící se smrtí opata Racka zrušit, aby jeho majetek zajistil nové biskupství. Když však počátkem roku 1393 opat zemřel, mniši rychle zvolili nového opata. Generální vikář Jan volbu potvrdil a tím plán krále zmařil.
Napětí se pokusil arcibiskup urovnat při schůzce s králem. To se ale nepodařilo, naopak král dal zatknout několik jeho nejbližších spolupracovníků a nechal je mučit. Nejhůře dopadl Jan Nepomucký, od něhož se král údajně chtěl dozvědět i zpovědní tajemství královny Žofie. Zemřel na následky mučení 20. března 1393, zřejmě ještě před shozením z Karlova mostu do Vltavy.
První, kdo začal pěstovat úctu ke svatému Janu Nepomuckému, byli po jeho vynesení z Vltavy (14. dubna 1393) křižovníci s červeným srdcem (cyriaci). Společně s jezuity a křižovníky s červeným křížem pořádali každoročně večer před Janovým svátkem průvod lodí po Vltavě až ke Karlovu mostu, kde se u jeho sochy modlili litanie. Kult sv. Jana Nepomuckého je nerozlučně spojený s českým barokem, kdy Jan patřil k nejvýznamnějším světcům rakouské monarchie. Je zemským patronem Čech a Bavorska. Populární byl ale tehdy v celé katolické Evropě a díky jezuitským misiím získal věhlas po celém světě (i v zemích Latinské Ameriky a Asii). Je také patronem námořní pěchoty Španělska.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou