Na hřišti můžeme evangelizovat dobře i špatně

Vydání: 2007/21 Ve vaší farnosti se nesportuje?, 22.5.2007, Autor: Václav Štaud

Duchovní správce farnosti ve Šlapanicích u Brna P. Miloš Mičánek rád sportuje už od dětských let, hokej hrával dokonce závodně. Každé příležitosti ke zdravému pohybu využíval také na svém kaplanském místě. Když přišel před třemi roky do Šlapanic, byl moc rád, že i zde je silná sportovní tradice. Založili ji na počátku 90. let salesiáni, kteří ve farnosti přechodně působili.

Před téměř deseti lety dostali šlapaničtí katolíci v restituci vrácenou budovu fary na náměstí. Okamžitě využili jejího rozsáhlého dvora k vybudování farního hřiště – dnes se tam hraje volejbal, o něco méně nohejbal a někdy i košíková. Farním sportem je ale florbal. Když loni přijel brněnský biskup Vojtěch Cikrle večer před slavností na besedu s biřmovanci, hovořili hlavně o sportu. „Prosím, řekněte mi, kdo z vás tady nehraje florbal,“ zeptal se pan biskup. Ze třiceti přítomných se zvedlo jen osm rukou a ordinář pak nad rozsahem farního sportování jen obdivně kýval hlavou.
Po celé letní období běží ve Šlapanicích farní florbalová liga (záležitost hlavně ministrantů) a aby toho nebylo málo, tak farnost ještě na jaře a na podzim pořádá velký florbalový turnaj. Zúčastňuje se jej až deset osmičlenných smíšených družstev. Protože je to vždy velká legrace, přidávají se k farníkům také jejich nevěřící přátelé.
„Někdy až třetinu účastníků turnaje z kostela neznám,“ říká otec Miloš. „O to větší odpovědnost při tomto sportování máme. Abychom dokázali, že umíme bojovat a nejsme žádná ořezávátka, přitom však bojovali slušně a čestně. Protože i ve sportování může být kus evangelizace – dobré i špatné,“ dodává P. Mičánek. Sám hraje za družstvo Tučňáků, jimž už dvakrát pomohl k vítězství. „Ale loni na podzim jsme vybuchli, nebyl čas trénovat. Takže nyní titul obhajuje družstvo Cementů,“ vysvětluje mladý kněz. A upozorňuje, že on sám pro farnost neznamená žádný sportovní zázrak. Vždyť téměř všichni jeho předchůdci byli aktivními sportovci.
Na otázku, zda sport také pomáhá organizovat, ale kněz odpovídá: „Kde bych na to vzal čas? Všechno si musí zařídit farníci sami. Jediné, co pro ně mohu udělat, je, že sportovní akce ohlašuji v kostele. Aby ti aktivní věděli, kdy a kde hrát, a ti ostatní jim zase mohli fandit. Je dobře, že i těch momentálně pasivních chodí na zápasy dost.“

Pro radost všech společenství
Šlapanice jsou velká a živá farnost. Ze šesti a půl tisíce obyvatel přichází na bohoslužby více než tisíc věřících. Tomu odpovídá i množství svateb, křtů a nakonec i pohřbů. A protože různých aktivit ve farnosti je mnohem víc než pouhý sport, je pan farář od neděle do soboty doslova na roztrhání. I tak si to ještě stačí tu a tam s přáteli „rozdat“ v nohejbalu, případně ve stolním tenisu, malém fotbalu nebo v kulečníku. To vše je pro šlapanické farníky neustále připraveno a obohacuje schůzky velkého množství společenství.

Vstřícnost k veřejnosti se vyplácí
Ještě v „ledovém“ sportu se otec Miloš osobně angažuje. V zimě (jen ta letošní byla svým teplem výjimkou) se farní hřiště mění na jedinou kvalitní ledovou plochu ve městě. A duchovní musí hodně brzy ráno vstávat, aby ještě před mší svatou hřiště odborně pokropil. Po osmé už se často s bruslemi přes rameno do sportovní hodiny hlásí žáci místních škol a jejich učitelé. Odpoledne zase trénují nebo hrají hokejisté. Platí za to něco farnosti? „Sportování umožňujeme všem zásadně zdarma. Však na kropení používáme studniční vodu a město nám vyjde vstříc zase jindy a jinak. Máme dobrou spolupráci a peníze nejsou vždy tím nejlepším předpokladem vztahů,“ slyšíme ještě P. Mičánka, než odběhne za další povinností.
Jak rostl počet sportujících, zvyšoval se nárok na farní hřiště. Před dvěma roky se proto Šlapaničtí rozhodli pro jeho rekonstrukci. Položili kvalitní umělý povrch, postavili odpovídající mantinely, osvětlení. Vstřícnost vůči veřejnosti se vyplatila. Město pomohlo a také krajská samospráva přispěla dvěma sty tisíci korunami. Přesto museli farníci na své hřiště vybrat ještě neuvěřitelných 400 tisíc. Udělali to rychle a ochotně. Protože dobře naplněný čas jejich dětí patří k tomu nejlepšímu, co jim farnost může vedle svátostí a duchovního vedení nabídnout.


Sdílet článek na: 

Sekce: Téma, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 49 30. listopadu – 6. prosince 2021

Za svobodu vyznání

Už počtvrté se v Česku konala připomínka pronásledovaných pro víru Červená středa. 130 míst se zapojilo, červeně byl poprvé nasvícen také Mariánský sloup nebo česká…

celý článek


Synoda už běží napříč diecézemi

Synodální proces se už rozběhl v celé řadě farností. Zjišťovali jsme napříč diecézemi, kolik skupinek se již přihlásilo.

celý článek


Setkává se s námi tam, kde jsme

Adventní čas, do něhož jsme vstoupili, je spojený nejen s očekáváním, ale i s Izaiášovým motivem cesty. „Připravte cestu Páně, vyrovnejte mu stezky! Každé údolí…

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Předplatným KT můžete udělat radost, povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok!

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay