Kdysi ďábelská myšlenka, nyní realita

Vydání: 2009/31 Kaple v supermarketu?, 30.7.2009, Autor: Renáta Holčáková-Masto

V italském městě Biella si dělal jeden z místních radních velké starosti „s odklonem katolíků od nedělních mší“ a zároveň nabídl řešení: vybudovat kostel uvnitř nového nákupního centra, které se v oblasti nachází. Se svou myšlenkou se obrátil na biskupa, aby jeho záměr „posvětil“, a to „dřív než ztracené ovce přerostou ve stádo“.

Jeden z průzkumů italské biskupské konference skutečně vynesl na světlo informace o značném úbytku věřících na nedělních mších svatých. Ti jako důvod své neúčasti uvedli, že by chtěli co nejvíce spojit neděli s možností setkávání s druhými lidmi, což se prý bohužel už neděje kolem kostela na tradičních náměstích, ale právě v obchodních centrech.

KURIE ŘEKLA NE

Psal se rok 1993, když italské noviny Corriere della sera přinesly zprávu o podobné snaze jako ve výše uvedené Bielle. Myšlenka doslova ďábelská, jak by se dalo usuzovat z tehdejších reakcí kněží, napadla tenkrát generálního manažera nákupního městečka Piramidy u Vicenze Lino Jemiho. „Inženýr Jemi vyhrál boj s opozicí a může mít otevřeno také v neděli, kterou Italové tradičně věnují rodině, fotbalu, ale i návštěvě mše svaté,“ píše se v původní novinové zprávě. A právě posledně zmiňovaného faktu se podnikavý manažer „chytil“ a v soukromém rádiu oznámil svůj úmysl umožnit sloužení mší svatých ve svém nákupním centru. To všechno aniž předtím svou iniciativu konzultoval s místní kurií. „Podobné věci se rozmýšlejí seriózněji,“ rozčiloval se zdejší kněz Eliseo Giaretta. „Mše svatá není nějaký reklamní spot.“ O několik dní později přišlo i definitivní ne ze strany kurie – mše se v „obchoďáku“ sloužit nesmí.

PO PATNÁCTI LETECH

Je neděle 28. září 2008. „Pozor, pozor, upozorňujeme vážené klienty, že v 11.30 bude v sále číslo jedna multikina sloužena mše svatá,“ ozývá se z reproduktorů v prostorách nákupního centra Řím – východ s 210 obchody a 7 000 místy k parkování. Jednalo se tehdy podle všeho o první katolickou mši slouženou z iniciativy jedné římské farnosti v obchodním centru. Na 90 účastníků, několik mladých, řada lidí v důchodovém věku a především rodiny s dětmi, jen ztěžka poklekávalo v řadách červených polstrovaných křesílek kina. Mši svatou mezi „džínami ve slevě a hamburgery“ sloužil P. Paolo Lojudice, jeden ze spirituálů semináře: „Chceme tímto říci zde nakupujícím, že přestože je jejich život chaotický stejně jako ten náš, všichni neustále někam spěcháme, můžeme být nepřetržitě v kontaktu s Nejvyšším, a to kdekoliv. Zatímco je mše svatá v obchodním centru některými brána ,jen‘ jako další služba klientům, je pro nás signálem, pozváním,“ vysvětluje spirituál. K tomu P. Fabio Corona, místní kněz, dodává: „Nakonec i svatý Pavel a svatý Petr, když kázali na náměstích, nečinili nic jiného než to, co děláme teď my. Vždyť dnešní náměstí jsou nákupní centra.“ Mše v multisále Vis Pathé se konala ještě následující neděli. P. Fabio však uvažuje o tom, že by se dosud výjimečná událost stala pravidlem. „Mohl by to být zajímavý experiment i pro zbytek Itálie.“

PRVNÍ V ITÁLII

A opravdu – další vlaštovka na sebe nenechala dlouho čekat. Ještě téhož roku byla 30. prosince slavnostně otevřena kaple přímo v nákupním centru Tremestieri poblíž Messiny na Sicílii. Zpráva byla přijata pozitivně jak ze strany politiků, tak věřících. Kapli vysvětil místní kněz Giuseppe Lonia, který si tuto myšlenku velice pochvaloval: „Kaple umožní lidem najít dokonce i v nákupním centru místo pro reflexi či ztišení. Ostatně naši víru v Pána máme žít a přinášet do každodenního života člověka.“ I podle názoru starosty města Giuseppe Buzzanca se jedná o velice důležitou ideu – nabídnout člověku i v prostorách, které se využívají k jiným účelům, možnost zastavení se a ztišení. Prezident Consorzia Tremestieri Maurizio Andronico pak nezapomene zdůraznit, že se jedná o první iniciativu svého druhu v celé Itálii: „V kapli se budou moci jak naši klienti, tak zaměstnanci modlit nebo se účastnit mše svaté, samozřejmě budou-li chtít.“ O tom, zda se tak skutečně děje a zda nejde jen o jakýsi reklamní tah konsorcia, jsme se chtěli přesvědčit na vlastní oči v reportáži Pošťákova kaple.

Sdílet článek na: 

Sekce: Téma, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 33 9. – 15. srpna 2022

Tisíce mladých lidí míří do Hradce Králové

Tento týden v Hradci Králové probíhá dlouho připravované Celostátní setkání mládeže, jež se koná jednou za pět let.

celý článek


Nechat se proměnit na Mladifestu

„Na dovolenou do vlastního srdce“ pozval papež František účastníky letošního festivalu mládeže Mladifest na známém hercegovském poutním místě Medžugorji.

celý článek


Je třeba, abychom je brali vážně

V salesiánské komunitě v Brně-Žabovřeskách se P. Libor Všetula věnuje mladým lidem už deset let.

celý článek


Kam kráčíš, člověče?

Kromě toho, že jsem knězem, jsou rána, kdy kolem druhé nebo třetí vstávám a jdu řídit autobus pražské MHD. Jsem člověk jako každý jiný.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay