Čeští misionáři: Jižní Afrika, Haiti, USA i Evropa

Vydání: 2008/16 Misie, 15.4.2008, Autor: Aleš Palán



Mezi významnými misionáři byli i Češi a Moravané. Františkán Václav Remedius Prutký to v 18. století dotáhl až na osobního lékaře etiopského císaře. Po českém bratru Karlu Augustu Pácaltovi († 1818) se dodnes nazývá jihoafrická obec Pacaltdorp.


Oblát Zdeněk Čížkovský se stal dokonce dvojnásobným misionářem. V roce 1951 odjel do Jižní Afriky a misijnímu poslání se zde věnoval téměř čtyři desítky let. Na začátku 90. let odjel na novou misii. Jeho biskup tehdy prohlásil: „My, jihoafričtí obláti, jsme hrdi na to, že posíláme misionáře do Československa.“ Zdeněk Čížkovský nejenže obnovil působení oblátů v ČR, ale stal se i prvním ředitelem Papežských misijních děl. Na první celostátní misijní pouti v Hranicích na Moravě promluvil dokonce v jazyce zulu. Mezi domorodci tohoto národa proslaveného divokou bojovností totiž několik let přímo v buši působil.
Dojmy ze své „druhé mise“ líčí Čížkovský v knize Než krokodýl spolkne stín: „Na Moravě mi chybí opravdová veselost, zapojení se a hlubší ponor do děje mše svaté. Spoustu prožitků neumíme ukázat. Proč nikdo při přímluvách neřekne: Ať moje dcera udělá zkoušky na vysokou školu?! Zulu klidně řeknou: Moje kráva je nemocná, prosím vás, modleme se, ať se uzdraví. Proč to neříct? Čeho se kdo bojí? V buši jsem si při pozdravení pokoje vždycky musel podávat ruku s každým, nejen s ministranty. Na Moravě mi to chybí. Připadá mi, že Česká republika je dnes větší misií než takzvané pohanské kraje.“
Nejznámějším českým misionářem současnosti je další oblát Roman Musil. V prosinci 2005 byl v hlavním městě Haiti Port-au-Prince unesen místními ozbrojenci, kteří za jeho propuštění požadovali výkupné 50 tisíc dolarů. Únosci na něj namířili zbraň a oznámili mu, že pokud peníze nedostanou, uříznou mu hlavu. Po několika dnech byl P. Musil propuštěn za zhruba 100 tisíc korun. Změnu v chování únosců zřejmě způsobilo zjištění, že jejich zajatcem je kněz. Roman Musil tehdy Katolickému týdeníku sdělil, že je mu únosců líto a cítí s nimi dokonce solidaritu. „Únosy, které jsou tu každodenní záležitostí, jsou důsledkem zdejší bídy. Lidé tu každý den bojují o jídlo, žijí v neuvěřitelných podmínkách ve slumech, kde jsou odpadky, špinavá voda; není tu žádná zdravotní péče, všechno páchne... Tato společenská situace vede lidi k tomu, že sáhnou po zbrani a snaží se získat peníze z výkupného. Mám spíš bolest v srdci z toho, proč to dělají,“ uvedl P. Musil.
Na některých místech dnes působí čeští misionáři, kteří se starají zejména o své krajany žijící v cizině. V roce 1965 působilo v USA 450 kněží českého původu. Chicago mělo několik čtvrtí, jež byly do značné míry české, bylo zde 11 českých farností. Dnes působí Češi v jediné zdejší farnosti. V kanadském Torontu mají Češi kostel zasvěcený svatému Václavu. V nedalekém Burlingtonu působí další český kněz.
České misie v době komunismu působily v řadě zemí Evropy – proslavený byl londýnský a římský Velehrad či vídeňská misie. Řada českých kněží pracovala v Německu; dnes zde funguje jediný Velehrad v Mnichově.


Sdílet článek na: 

Sekce: Téma, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay