Umět si přiznat, že něco nezvládneme

Vydání: 2013/36 Ať křik po míru stoupá vysoko!, 2.9.2013, Autor: Kateřina Šťastná

Téma: Stres

Stres nás uvádí do chaosu. Najednou nevíme kudy kam a cítíme se přehlceni. P. PETR GLOGAR říká, abychom v takové situaci všeho nechali a třeba se chvíli dívali z okna, krátce se prošli nebo si na okamžik lehli. To nám pomůže odstoupit od toho, co nás pohlcuje. A jak nám v boji proti stresu může pomoci víra a má-li na něj vliv? Nejen o tom jsme si povídali s tímto knězem a terapeutem v jedné osobě.

Když nevíme kudy kam a cítíme se přehlceni, je dobré se zastavit a poodstoupit od problému. Kresba Daniel Ladman

Dnes je stres více přítomný, než tomu bývalo dříve. Čím to je?

Myslím si, že v jistém smyslu lidé dříve víc unesli, byli zvyklí na větší zatížení v životě. Setkávali se s událostmi, které dnes nazýváme stresující, ale nenazývali to stresem. Brali to, že to tak život přináší. Ke snazšímu vyrovnání se s nároky života jim pomáhalo zázemí, ať už rodiny nebo třeba společenství věřících. Dneska je člověk víc sám. Doba je náročnější z hlediska zaměstnání, nezaměstnanosti, přináší konflikty do vztahů, rodina je zatížená problémy, které v minulosti řešit nemusela…

Bylo by tudíž dobré poradit, aby rodina držela víc pohromadě?

Nevím, zda to je rada, ale žít v pevných a stabilních vztazích v rodině je myslím velmi zdravé i pro lepší zvládání stresových situací. Stres nastane, ale když je člověk sám a nemá s kým svou situaci probrat, je to přece jen jiné, než když má zázemí a oporu v rodině a kvalitních vztazích.

Prožívá křesťan lépe stres než nevěřící člověk?

Víra není něco, co člověka od stresu ochrání. Ovšem když se zdá, že se vše rozpadá, a ztrácíme pevnou půdu pod nohama, stává se vědomí pevnosti Boha a jeho přátelství stabilizujícím prvkem. Vědomí, že Bůh to s námi ustojí. V tom smyslu bychom mohli říct, že věřící může mít přece jen trochu navrch.

Někteří lidé jsou nervózní z obav, aby byli dostatečně dobrými křesťany, neumějí si odpustit… Jak to vzniká?

Jeden z důvodů stresu je, že člověk nepřijímá sám sebe, podhodnocuje se, obviňuje, myslí si, že není dost dobrý. To je falešná představa o sobě a pravděpodobně i o samém Bohu. Pokud člověk nepřijímá sám sebe jako tvora, který je přece jen křehký, hříšný, nedokonalý, a myslí si, že musí vše zvládnout a být vždy stoprocentní, je to zátěž, jež může být stresující. Přetěžování, to je cesta do pekel. Takto člověk nevydrží ani sám se sebou, ani s druhými. Tady je cesta k odpuštění si. Tedy opustit si dokonalou představu o sobě, dovolit si být nedokonalý. Mnozí z nás jedou na výkon. Co všechno musíme zvládnout, a navíc alespoň na jedničku. Tak jsme si vytvořili pokřivený obraz sebe sama.

Může být stres od ďábla?

Pokud ho chápeme v psychologickém významu, pak určitě ne. Stres nastává často při dlouhodobém přetížení, při nadměrných požadavcích jak v pracovních, tak v mezilidských vztazích, při trvalejším ohrožení životních jistot nebo ztrátě blízkého člověka. Běžně nastává vlivem událostí a našich rozhodnutí. Konkrétní situace se nám jeví v takovém světle, že jakoby vše nasvědčuje tomu, že ji nemůžeme zvládnout.

Ale když je člověk ve stresu, často dělá věci, které by jinak neudělal, je nepříjemný na své blízké a podobně…

Jistě, když budu unavený, podrážděný, že nic nezvládám, pravděpodobně to odnesou moji nejbližší. Pokud mám za to, že přece všechno musím dokonale zvládnout, hraji si tak trochu na Pána Boha. To je na tom to ďábelské, chtít být jako Bůh. Když se mi nedaří vše zařizovat podle mých představ, začnu hledat viníka. A to buď u sebe, druhých, nebo v samotném Bohu. Důležité je umět si přiznat, že něco nezvládneme.

Dá se říct, že „lékem“ proti stresu jsou adorace, meditace, hluboká modlitba?

Meditace je jednak setkání s Bohem, ale také sám se sebou. Když si denně (nebo alespoň několikrát za týden) utvořím pro sebe prostor patnácti dvaceti minut a na tu chvíli vše odložím, pomalu přestávám být tím, na němž všechno záleží, a uvědomuji si, že Bůh je středem mého života, můžeme to nazvat preventivním lékem. Ale nedá se všechno „rozmodlit“. Křesťan by měl umět naslouchat i svému tělu. Pokud je unaven, špatně spí a necítí se dobře a trvá to již dlouho, měl by se ptát po příčinách, případně hledat odbornou pomoc. Než ale dojde k takovému způsobu řešení, je důležité nezapomínat na prevenci. Využívat různá relaxační cvičení, jen tak „ztrácet čas“ procházkou v přírodě nebo vzít si do ruky dobrou knihu, meditovat, setkat se s přáteli… Snáze se nám bude dařit zvládat i mnohé zátěžové situace v životě. Najednou necháme stresující události stranou a věnujeme čas i sobě.

Sdílet článek na: 

Sekce: Rozhovory, Téma, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 41 4. – 10. října 2022

Papež apeluje na Putina

„Tato strašná a nepředstavitelná rána lidstva místo toho, aby se hojila, stále více krvácí a hrozí, že se rozšíří,“ prohlásil 2. října o ruské válce proti Ukrajině…

celý článek


Nuncius požehnal repliku fatimské kaple

V Koclířově u Svitav požehnal minulou sobotu nuncius Jude Thaddeus Okolo spolu s biskupem Janem Vokálem repliku fatimské kaple Capelinhy, určenou Světovým fatimským apoštolátem…

celý článek


Neublížit svým těžkým batohem

Každý v životě prožil nějaké křivdy. Proč se nám vlastně dějí a jak s nimi naložit, radí psychoterapeutka PETRA VESELÁ z Křesťanského terapeutického centra v Praze.

celý článek


Záchytný bod v místě studií

Věřící studenti vysokých škol mohou téměř v každém univerzitním městě navštěvovat společenství podobně smýšlejících kolegů.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay