Cimbálové Desatero i pro nevěřící

Vydání: 2022/14 Papež svěřil svět pod ochranu Marie, 29.3.2022, Autor: Lenka Fojtíková

Učí v ZUŠ ve Veselí nad Moravou i ve slovenské Skalici, má pořad v TV Noe, vystupuje s cimbálovou muzikou Danaj a předsedá dramaturgické radě Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici. Cimbalistka MAGDALENA MÚČKOVÁ z Hroznové Lhoty svým životem svědčí o tom, kolik člověk může dokázat, když pracuje s nasazením a láskou.

 
Cimbalistka Magdalena Múčková. Snímek Ota Nepilý

Už v útlém věku jste se projevila jako výrazný talent, když jste si zazpívala s brněnským BROLNem. Jak k tomu došlo?

V 70. letech dramaturg tehdejšího Československého rozhlasu v Brně Jaroslav Jakubíček přišel s projektem Děti a píseň. Prostřednictvím rozhlasových vln vyzvali rodiče, aby nahráli zpěv svého dítěte na magnetofonovou kazetu a poslali ji do brněnského rozhlasového studia. Nejšikovnější děti potom pozvali k natáčení do rozhlasu. Poprvé jsem tam zpívala jako jedenáctiletá, moje rozhlasová spolupráce v různých formách trvá přes 40 let.

Kdo vás k hudbě vedl?

Oba rodiče. Maminka milovala folklor a za studií tancovala ve folklorním souboru. Tatínek hrál od mládí v rodinné uprkovské muzice a mnoho let byl violovým kontrášem cimbálové muziky Zavádka z Čejkovic.

Vaším pradědečkem byl malíř Joža Uprka, který ukázal světu krásu lidových krojů prostřednictvím svého obrazu Pouť u svatého Antonínka, za který získal v roce 1894 na Salonu francouzských umělců v Paříži ocenění Mention honorable. Zdědila jste talent po něm?

Malování a kreslení mě dodnes moc baví. Kdybych se nevěnovala muzice, zřejmě bych sklouzla k výtvarnému umění. Doufám a těším se, že se k tomu ještě dostanu.

Vystudovala jste nejdříve hru na cimbál na brněnské konzervatoři. Bylo v době vašeho mládí těžké najít po studiích uplatnění?

Měla jsem štěstí, že jsem už během nich dostala možnost být na částečný úvazek hráčkou a zpěvačkou BROLNu (Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů – pozn. red.). Vděčím brolňácké škole za rychlé čtení z not, orchestrální souhru a další dovednosti, které se hráč na cimbál bohužel jinde nenaučí. Hudební uplatnění dnešních mnohých cimbalistů – absolventů konzervatoří nebo vysokých škol je i v současnosti minimální.

Učíte, máte svůj pořad v TV Noe, hrajete s muzikou a vymýšlíte zajímavé projekty. Kromě toho jste dlouhé roky ve vedení Mezinárodního festivalu ve Strážnici. Co z toho je vašemu srdci nejbližší?

To skutečně nedokážu říct. Jsem Pánu Bohu velmi vděčná, že mi dopřál od každého trošku. Moc mě baví učit, možná i proto, že to není pět dnů v týdnu. Ohromně mě těší muzicírování s podobně naladěnými muzikanty pro publikum, které má o naši muziku zájem – možná díky tomu, že vím, co to je živit se muzikou. Festival a spolupráce s televizí Noe je zase jiný, ale stejně radostný svět. Přináší mi obrovskou radost, když dělám to, co chci, a s těmi, s nimiž chci. Proto neumím nic upřednostnit – jedno s druhým se doplňuje a ta rozmanitost mě naplňuje.

Mnoho lidí vás poznalo právě skrze TV Noe, kde máte dlouhé roky svůj pořad U nás aneb Od cimbálu k lidové kultuře. Kdy tato spolupráce začala?

V březnu roku 2009. Za třináct let trvání jsme divákům nabídli přes 160 tematických pořadů, ve kterých se vystřídalo několik tisíc zajímavých účinkujících.

Více v rozhovoru, který lze nalézt v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

MAGDALENA MÚČKOVÁ se narodila 26. října 1968 ve Slavičíně. Už v útlém věku se projevila jako výrazný pěvecký talent a nastartovala dlouholetou spolupráci s Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů (BROLN). Po absolvování Konzervatoře v Brně kromě hraní na cimbál, zpívání, komponování hudebních pořadů a úprav písní pro svou cimbálovou muziku Danaj dnes vyučuje hru na cimbál v Základní umělecké škole ve Veselí nad Moravou a Skalici na Slovensku, spolupracuje s TV Noe, Radiem Proglas a Českým rozhlasem. Vedle toho je předsedkyní dramaturgické rady Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici. Spolupracovala s Hradišťanem, ostravským Technikem a byla externí dramaturgyní a scenáristkou České televize.

LENKA FOJTÍKOVÁ

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Rozhovory, ČlánkyAktuální číslo 22 24. – 30. května 2022

Jan Graubner: Říkat Bohu ano

Arcibiskup Jan Graubner poskytl KT při příležitosti svého jmenování na pražský svatovojtěšský stolec rozhovor.

celý článek


Vojáci se v Lurdech modlili za mír

Na 10 tisíc poutníků ze 42 zemí světa se sešlo v polovině května ve francouzských Lurdech na 62. mezinárodní vojenské pouti. Po covidové odmlce opět přijeli také Češi.

celý článek


Různé pozvánky na cestu...

Jak zakoušely Boží přítomnost ve svém životě některé osobnosti, s nimiž jsem měl možnost dělat knižní rozhovory?

celý článek


Jak sladit noty na prázdniny

Známky školáci zdaleka uzavřené nemají, ale rodiče už začínají plánovat prázdniny i dovolenou. Do kempu, na chatu, na hory nebo k moři? Za kolik a kam? Vlakem, autem nebo…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay