Začněme od modlitby a úžasu

Vydání: 2020/36 Poděkování za dar úrody, 1.9.2020, Autor: Jiří Macháně

Příloha: Doma 36

Střídání liturgických období adventu, Vánoc, postu a Velikonoc se v církvi ustálilo už ve středověku. Právě v těchto dnech prožívaná Doba stvoření, která je oslavou přírody, se naproti tomu v křesťanských církvích slaví teprve několik desítek let.


Výprava na pouť nebo modlitební vycházku během Doby stvoření nás přiblíží přírodě a kráse stvoření. Snímek Vojtěch Pospíšil/Člověk a Víra


Ekumenické společenství si připomíná toto období od 1. září (Den modliteb za péči o stvoření) až do svátku sv. Františka z Assisi. „Během tohoto času se spojujeme jako jednotná rodina v Kristu a slavíme pouta, která máme mezi sebou a s každým živým tvorem na zemi,“ zvou ke společnému slavení představitelé řady církví na celosvětové úrovni. Sdružují se v Poradním výboru Doby stvoření a každoročně připravují jednotné téma.

Letos je zastřešujícím tématem „Milostivý rok pro Zemi“. Doba stvoření se zaměřuje na obnovu a uzdravení z hříchů nespravedlnosti a pustošení planety. Milostivý rok podle starozákonní tradice, jak ji popisuje 3. kniha Mojžíšova, je slovy organizátorů „čas pro Zemi k odpočinku od neustálého vykořisťování, čas pro obnovu ekosystémů a lidí“.

Jak prožívat a tematizovat úctu ke stvoření ve farním společenství a v rodině vysvětluje jedna z organizátorek Doby stvoření v Česku, Světla Hanke Jarošová z iniciativy Žít Laudato si’: „Tento čas nám má otevřít oči a připomenout, že s Ježíšem se potkáváme opravdu všude. Nejen v kostele při mši svaté, ale také v lese nebo v chudých lidech. Například v těch, které potkat nemůžeme, protože žijí daleko od nás a jsou postiženi klimatickou změnou – kterým se zmenšuje životní prostor, protože se například posouvá hranice pouště.“

Zapojit se do oslav se tedy může úplně každý svou vlastní iniciativou nebo akcí v rámci svých farností, sborů, společenství, ale i v rodině. „Téma úcty ke stvoření začíná právě v rodině, kde se rodí nový život, kde se zakládá úcta ke Stvořiteli. Jsme obklopeni technologickými výdobytky a naše děti jsou velmi málo v přímém kontaktu s krásným světem, který stvořil Bůh. Prožívají ho přes displeje mobilů nebo z okýnka auta. Bylo by dobré využít začátek podzimu, vystoupit z technologických štítů a podívat se přímo do lesa, i když třeba prší,“ zve organizátorka.

Na této straně chceme představit několik možností, které lze uvést do života přímo u vás doma. Nejen úklidem nějakého přírodního zákoutí, ale zejména ve společné meditaci či modlitbě, která je středem křesťanského života, nebo při mši svaté u vás v kostele či ekumenické bohoslužbě ve vaší obci. „Neměl by to být jen nějaký světský aktivismus. Nepřeskakujme ty nejdůležitější kroky – začněme od modlitby, úcty, úžasu a souznění s vesmírem tak, jak nám jej Bůh svěřil,“ připomíná za organizátory Světla Hanke Jarošová

Více podrobností nabídne také Průvodce slavením, což je dokument, který do češtiny přeložila a zveřejnila iniciativa Žít Laudato si’. Ve formátu pdf je k dispozici na www.zitlaudatosi.cz. Další nápady, lze nalézt i v angličtině na www.seasonofcreation.org.

JIŘÍ MACHÁNĚ

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Přílohy, Doma, ČlánkyAktuální číslo 33 9. – 15. srpna 2022

Tisíce mladých lidí míří do Hradce Králové

Tento týden v Hradci Králové probíhá dlouho připravované Celostátní setkání mládeže, jež se koná jednou za pět let.

celý článek


Nechat se proměnit na Mladifestu

„Na dovolenou do vlastního srdce“ pozval papež František účastníky letošního festivalu mládeže Mladifest na známém hercegovském poutním místě Medžugorji.

celý článek


Je třeba, abychom je brali vážně

V salesiánské komunitě v Brně-Žabovřeskách se P. Libor Všetula věnuje mladým lidem už deset let.

celý článek


Kam kráčíš, člověče?

Kromě toho, že jsem knězem, jsou rána, kdy kolem druhé nebo třetí vstávám a jdu řídit autobus pražské MHD. Jsem člověk jako každý jiný.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay