Protimluv: lék proti plodnosti

Vydání: 2015/20 Věřící děkovali za osvobození, 12.5.2015, Autor: Jiří Macháně

Příloha: Doma

Nevezmeš! Jednoslovným imperativem by se dalo shrnout učení církve o hormonální antikoncepci (HA). Jasné „ne“ říká církev antikoncepci obecně. Je v rozporu s Božím řádem. Spoustě lidí to přesto zní jako hudba z Marsu. Právě proto ji necháme na stránkách přílohy KT Doma zaznít. Hovořili jsme s MUDr. XENIÍ PREININGEROVOU, lékařkou, která HA nepředepisuje.
 
Plodnost není nemoc a hormonální antikoncepce není léčivo. Ilustrační snímek Aleš Masner
 
Jak dnes běžně užívaná HA funguje? Co se stane s tělem ženy, když ji polyká?
 
Funguje stále stejně jako před 55 lety, kdy začala zaplavovat trh a naše životní prostředí. Proti plodnosti. Zahustí hlen děložního čípku (částečně znemožní průchod spermií), zablokuje ovulaci (uvolnění vajíčka z vaječníku), zpomalí pohyblivost vejcovodu (zpomalí průchod vajíčka nebo oplodněného vajíčka do dutiny děložní, pokud už bylo uvolněné), sníží kvalitu děložní sliznice (kam by se oplodněné vajíčko mělo uhnízdit), sníží množství přirozeného hormonu progesteronu (bez něhož se oplodněné vajíčko nemůže vyvíjet). Samozřejmě v žádné z těchto fází to nemusí zafungovat úplně stoprocentně.
 
Právě. Poněkud se smlčuje, že prakticky s každým cyklem riskuje uživatelka pilulky potrat… Zabití, které užíváním HA může způsobit.
 
Tak. Hormonální antikoncepce nedokáže ve všech případech zabránit splynutí vajíčka se spermií, vajíčko je tedy oplodněno a následuje jeho potrat. Je-li oplodnění vajíčka počátkem lidského života – a nevím, co jiného by to mohlo být – je to jeho zabití, vražda…
 
O vedlejších účincích užívání HA se také moc nemluví, respektive nanejvýš se jen cudně zmiňují v příbalových letácích. Jaké jsou? Stojí vůbec jejich výskyt za řeč? Není to podobné jako u jiných léčiv – mají i vedlejší účinky?
 
Plodnost není nemoc a hormonální antikoncepce není léčivo. U léčiva musím zvážit a podstoupit riziko vedlejších účinků, protože chci někoho uzdravit nebo mu zachránit život. Hormonální antikoncepce se nasadí zdravým ženám, aby se zničila normální funkce ženského těla – dát život dítěti. HA má kromě smrtícího účinku na dítě celou řadu vedlejších účinků pro ženu – nabourá látkovou výměnu cukrů, tuků, vitaminů a funkci řady orgánů – jater, kostí, cév, krve. Trombóza žil, infarkt srdce, cévní mozkové příhody, smrt – to všechno je realita, s níž se ve své praxi běžně setkávám.
 
Z úst vašich kolegů lékařů často slyšíme, že hormonů je vlastně v pilulce málo, že účinně brání početí (nikoliv uhnízdění), a bagatelizují všechna další rizika spojená s jejím požíváním. Proč?
 
Hormonů je tam přesně tolik, aby způsobily všechny popsané škody. Oproti přirozeným hormonům jsou chemicky upraveny, aby byly účinnější, ovšem prakticky nikdo neví, do čeho všeho v těle zasahují a co to s lidmi v budoucnu udělá. Práce s HA kolegy živí, tak proč by to nebagatelizovali.
 
I mezi lidmi na hony vzdálenými církvi se rozmáhá „bio-life-style“… tedy vyhýbat se všemu, co není přírodní, nezasahovat do přirozených pochodů v těle i přírodě. Není odmítání antikoncepce v tomto smyslu docela sexy? Čím to, že se přirozené metody nešíří mezi lidi snáz, lépe, rychleji.
 
Tady se střetávají různé názorové proudy. Pro mě je někdy nepochopitelné, jak lidé chránící kdejakou rosničku si život bez volné lásky a HA nedokážou představit. Zobání tablet je pro většinu zkrátka jednodušší než každodenní měření teploty a sledování hlenu. Omezování se v čemkoliv – tedy i v sexu – není na čelních stránkách časopisů a televizních pořadů.
 
Někteří méně konformní lékaři – chcete-li „rebelové“ – se nechávají slyšet (a jsou slyšeni), že HA je zlo, jehož dopad nedokážeme dohlédnout. Zejména co se týče devastujícího dopadu na plodnost populace. Oponenti vykřikují, že neexistují relevantní studie. Jak to je?
 
Nemám jako „rebelka“ pocit, že bych byla slyšena. Naposledy mě v rádiu nazvali „problematickou lékařkou z Vysočiny“. S těmi studiemi se to má tak – někdo je musí chtít, někdo zaplatit, někdo udělat a nikdo nesmí mít hmotný zájem na jejich nezveřejnění. V antikoncepčním průmyslu se naopak točí peníze srovnatelné s vojenským průmyslem. Co se vylidňování týče, je HA stejně účinná jako kalašnikov. Západní společnost vymírá, rozvojové země jsou pod záštitou OSN a různých „osvětových programů“ dalším odbytištěm.
 
Existují studie na rybách a potkanech vystavených hormonální antikoncepci – ve druhé a třetí generaci nastává změna chování a pokles plodnosti. Potkanka je agresivní a potkan nechce souložit.
 
Lékař má život zachraňovat a ve vaší specializaci se soustředí spíš na to, jak mu zabránit. Není vaše stavovská příslušnost trošku depresivní? Jaká je vlastně vaše pozice mezi kolegy i pacienty?
 
Gynekologové se výrazně podílí na vylidňování. Samozřejmě se tak děje pod nejrůznějšími „bohulibými“ záminkami, až jejich svědomí naprosto otupí. Ono se říká, že cesta do pekla je dlážděná těmi nejlepšími úmysly. Moje pozice je zcela ojedinělá – proklínaná většinou, v lepším případě mě mají za blázna a pár jedinců mě obdivuje a podporuje.
 
Co to je katolický gynekolog? Existuje takový lékařský poddruh?
 
Máme dva druhy katolických gynekologů. Jedni „netahají víru do práce“, v kostele sice mají bouli na čele, jak se kají a mlátí hlavou o zem, ale v práci se nestydí vysterilizovat ženu, zkasírovat ji za vypsání žádosti o interrupci (tu špinavou práci s vlastním potratem přece udělají jiní…), čile spolupracují s centry umělého oplodnění, recepty s HA posílají elektronickou poštou ženám i domů.
 
A pak jsme (pokud vím) v České republice dvě, které se řídíme naukou církve i v práci. Páté přikázání „nezabiješ“ je v katechismu rozvedené – nebudeš si poškozovat ani své tělo. Katolický gynekolog nesmí předepisovat antikoncepci ani zavádět nitroděložní tělíska, nesmí ženy sterilizovat, nesmí provádět interrupce (samozřejmě k nim navádět nebo jakkoliv na těchto věcech spolupracovat) a nesmí se účastnit umělého oplodnění.
 
Druhou otázkou spíš je, zda existuje lidský poddruh – katolík, kterému vyhovuje chodit ke skutečně katolickému gynekologovi. Skoro bych řekla, že většině „katolíků“ vyhovuje spíše první druh „katolického“ gynekologa.
 
Jako skutečná katolická gynekoložka, která založila první ryze katolickou soukromou ordinaci, mohu prohlásit, že většina mých pacientek je „nevěřících“, ale přirozený zákon vycítily a dodržují.

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Doma, PřílohyAktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay