Cesta do hlubin počítačového génia

Vydání: 2015/47 Modli se za Paříž!, 16.11.2015, Autor: Lukáš Jirsa

Příloha: Perspektivy 47

Americké drama Steve Jobs nabízí strhující ponor do zákoutí lidské sobeckosti, touhy po uznání i překonávání sebe sama.
 
Steve Jobs byl velice tvrdým mužem, který šel za svým cílem bez ohledu na druhé.Snímek Cinemart
 
Steve Jobs (1955–2011) patří k ikonám technologického věku. Proslul svými vizionářskými myšlenkami a dnes ho zná celý svět jako tvůrce počítačů s nakousnutým jablkem ve znaku. Pro mnohé lidi je zásadní inspirativní osobností. Zároveň je o něm známo, že byl panovačným, direktivním a velice tvrdým mužem, který šel za svým cílem bez ohledu na druhé. A právě na drama jeho lidství se zaměřuje film oscarového režiséra Dannyho Boyla, tvůrce Trainspottingu nebo Milionáře z chatrče.
 
Jobs ve třech dějstvích
 
Už v roce 2013 o něm vznikl životopisný snímek se stručným názvem Jobs. Klasicky biografický film byl ovšem poznamenán nepovedeným patosem a zdaleka nedosahoval kvalit Boylovy novinky. Ta z Jobsova života vybírá pouze tři velice úzce vymezené životní úseky: zachycuje vždy několik málo chvil předcházejících prezentacím různých Jobsových produktů (v letech 1984, 1988 a 1998). Jádro emocemi nabitého dramatu ovšem netkví v technologických novinkách, nýbrž v Jobsových vztazích s jeho nejbližšími spolupracovníky, a především s jeho dcerou Lisou, k níž se jako otec odmítal hlásit.
 
Osamocený génius
 
Proces lidského zrání počítačového génia je díky oscarovému scenáristovi Aaronu Sorkinovi bravurně napsaným filmem. Ve Stevu Jobsovi nicméně nenajdeme žádnou dramatickou akci: vše se odehrává pouze v konverzačních výměnách postav, které za celou dobu neopustí zákulisí příprav pompézních prezentací technologických novinek solitérního génia. Divákovi se ale i tak tají dech a verbální křivdy, zranění i malá vítězství lásky nad sobectvím zakouší s intenzitou napínavých scén válečných filmů. A možná ani není daleko od pravdy: ona válka se totiž odehrává uvnitř každého člověka, a právě proto jsme na ni tak citliví a její pravdivé zachycení na plátně má na nás tak strhující dopad.
 
Kromě výjimečně kvalitního scénáře měl Danny Boyle k dispozici řadu hereckých osobností, které dokázal dovést k velice přesným a intenzivním výkonům. Vedle jednoho z nejoceňovanějších herců současnosti Michaela Fassbendera v roli sebestředného Steva Jobse se ve snímku objevuje třeba k nepoznání usedlá Kate Winsletová, která ztvárnila Jobsovu dlouhodobou asistentku. Oba mají našlápnuto na další oscarovou nominaci.
 
Život s počítačem
 
Danny Boyle od samého začátku svého díla nabízí dynamickou a pulzující hudbou podkreslenou sondu zkoumající situaci výjimečného člověka, který je však svými slabostmi blízký většině z nás: Jobs přeceňuje svou práci, vliv i sebe sama a je si až příliš vědom výjimečnosti svého postavení. Může snad díky svým schopnostem zanedbávat mezilidské vztahy a se svými nejbližšími zacházet jen jako s pracovními nástroji?
 
V centru snímku stojí muž, jenž svůj život těsně spojil s vývojem počítačů – s technologickým produktem, který je jedním z určujících elementů našich životů. Jeho intimní vztahové drama tak můžeme číst také jako zamyšlení, nakolik zasahují počítače a další rozvinuté technologie do života jednotlivců i celé společnosti a do jaké míry nám zabraňují ve skutečném lidském zrání.

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Přílohy, Perspektivy, Kultura, Články



Aktuální číslo 40 3. – 9. října 2023

Za sv. Václavem i do Vatikánu

Mší sv. ve vatikánské bazilice, procesím k tamnímu oltáři sv. Václava s modlitbou za vlast a zpěvem svatováclavského chorálu uctili patrona české země v den jeho slavnosti…

celý článek


S čím odjíždíte na synodu?

Ve Vatikánu začíná generální shromáždění biskupské synody o synodalitě (4.–29. října). Zeptali jsme se několika účastníků, co od synody očekávají a v čem vidí svou roli.

celý článek


Quo vadis, křesťanské Slovensko?

Slovensko má za sebou mimořádně vyhrocenou kampaň, které se nevyhnuly ani vulgarity a násilí. Příští týdny ukážou, zda se společnost dokáže vůbec na něčem shodnout.

celý článek


Malí formují celé společenství

Dělit při mši svaté program pro děti a dospělé, aby z toho obě skupiny „něco měly“, nikdo „nerušil ani „nebyl rušen“, anebo je ponechat pohromadě? Na výhody…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay