16.–22. dubna 2024
Aktuální
vydání
16
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Ani na Marsu nepodlehnout beznaději

27. 10. 2015

|
Tisk
|

Jen další sci-fi pohádka pro nadšence vědy, techniky a dobývání vesmíru. I takový by mohl být pohled na film Marťan. Pozornější divák ale velmi rychle zjistí, že režisérovi šlo o něco úplně jiného – natočil silný snímek o touze žít, ochotě bojovat s nepřízní okolí a odvaze obětovat se pro druhé.

Vydání: 2015/44 Nové tóny ze synody, 27.10.2015, Autor: Tomáš Kutil

Příloha: Perspektivy 44

Vzpomenete si na chvíle, kdy se vám zdálo, že vše je proti vám a šance uspět mizivá? Tohle přesně potká hlavního hrdinu Marka Watneye (skvěle ho ztvárnil Matt Damon). Člen mise na Mars má coby botanik nabrat vzorky a poté se spolu se zbytkem posádky vrátit na Zem. Jenže přijde silná bouře, zasáhne ho úlomek antény a zbytku posádky zmizí z očí. Protože bouře ohrožuje i všechny ostatní, velitelka rozhodne misi ukončit a vrací se na Zem.
Čtyři roky samoty
Watney ovšem přežije. Je zraněný, jako zázemí má k dispozici jen několik skafandrů, vozítko s dojezdem zhruba 30 kilometrů a malou základnu podobnou stanicím, jaké dnes využívají polárníci v Antarktidě. Pokazí-li se přístroj k recyklaci vzduchu nebo vody, zemře. Zásoby jídla má pouze na rok, přitom další mise má na Mars přiletět až za čtyři roky. Kdyby se mu podařilo tohle všechno vyřešit, čekají ho čtyři roky samoty. Země je 225 milionů kilometrů daleko. Je sám na obrovské nehostinné planetě, kde v podstatě chybí atmosféra a bez skafandru nepřežije venku ani vteřinu.
Jde o situaci, v níž by spousta lidí podlehla beznaději. Režisér Ridley Scott ale v Marťanovi ukazuje jiný přístup. Hrdina snímku se jasně rozhoduje: „Nezemřu tady“ – a snaží se udělat vše pro to, aby se zachránil. Nejpalčivějším problémem je pro něj jídlo a jako botanik se rozhodne na základně vytvořit jakýsi skleník. Z odpadu vyrobí hnojivo, pomocí chemické reakce se mu podaří zajistit zavlažování. A zachrání ho podobně jako Evropu při středověkých hladomorech jedna velmi obyčejná plodina: brambory.
Film má i silný ekologický rozměr, který plně souzní s nejnovější encyklikou papeže Františka. „Radost ze stvoření“ je doslova hmatatelná především ve chvíli, kdy se Markovi podaří vypěstovat první malou rostlinku. Stejně tak při následné péči, kdy vyvine nezměrné úsilí, aby jeho záhony přežily. Tím ale jeho aktivita nekončí. Velikou snahu věnuje také tomu, aby vymyslel způsob, jak dát o sobě vědět, že přežil.
Oběť pro druhé
Po prvním kontaktu se Zemí začíná režisér pomalu rozehrávat další působivou rovinu díla. Jde o celou řadu dilemat, kolik toho lze udělat pro záchranu člověka, co je možné obětovat a co už ne. A snímek dává velmi křesťanskou odpověď – hodnota života je obrovská. Američanům stojí za to jít i do velmi nejistého spojenectví s Čínou, aby svého astronauta zachránili. Dilema řeší i velitel mise na Zemi – má porušit přímý rozkaz a kontaktovat výpravu, která se vrací k Zemi, a prozradit jí plán, jímž by mohla Marka zachránit? Neméně těžké rozhodování čeká posádku, která je po dlouhém odloučení od rodin už nedaleko domova a nyní má možnost se pro svého zapomenutého člena vrátit. S tím, že zásoby paliva možná nebudou stačit, a že se navíc do vesmíru zřejmě už nikdy nepodívají, neboť by porušili rozhodnutí NASA.
Přestože jde o sci-fi film, je natočen překvapivě realisticky. Nejde o snímek plný efektních výbuchů a strhujících akcí, které hlavní hrdina jen s lehkým očouzením přežije. Kamera se spíše soustředí na vnitřní postoje a změny nálady. Velkou roli tu hraje i humor, který Markovi pomáhá přežít přicházející neúspěchy a havárie.
Film je především poselstvím o tom, že s odvahou, vynalézavostí a obrovskou trpělivostí lze překonávat i obtíže, které se zdají na první pohled nezvládnutelné. A že obětovat se pro druhého člověka může být tím nejdůležitějším činem, který v životě uděláme.
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou