HOMILIE: Víra v Pánovo vzkříšení přemáhá svět

Vydání: 2022/18 Objevit Boží milosrdenství, 26.4.2022

Evangelní popis Pánova zmrtvýchvstání, pokud jde o jeho formu a obsah, nemůžeme srovnávat se zprávami třeba v televizi nebo rozhlase. Neboť nám o této události vyprávějí učedníci, nejdříve plní velkých nadějí, aby pak prožili Ježíšovu tragickou smrt a jeho nečekané zmrtvýchvstání. Janovo evangelium uvádí: „Když už nastávalo ráno, stál Ježíš na břehu, ale učedníci nevěděli, že je to on.“ Popisy v ostatních evangelních zprávách se poněkud liší. Tak u Matouše čteme: „Po sobotě, na úsvitu prvního dne v týdnu, přišla Marie Magdalská a druhá Marie podívat se na hrob.“ Evangelista Marek napsal: „Záhy zrána první den v týdnu přišly ženy k hrobu, když právě vycházelo slunce.“ Podobně uvádí Lukáš: „Prvního dne v týdnu časně ráno přišly ženy ke hrobu a nesly vonné oleje, které si připravily.“ Jde o poněkud odlišné pohledy na stejnou událost.

Učedníci vyrůstali a žili u Genezaretského jezera. Tam se setkali s Ježíšem, který je vyzval, aby ho následovali. Oni ho uposlechli, protože je zaujalo jeho kázání, a tak opustili všechno a očekávali brzké založení jeho království a vítězství nad Římany. Ale pak se věci radikálně změnily. Ten, kterému plně důvěřovali, byl popraven jako nepřítel lidu a starozákonních, posvátných řádů. Jejich srdce byla hluboce zasažena a naplněna zklamáním a beznadějí. Co jim nyní zbývalo? Jdou tedy zpátky ke Genezaretskému jezeru. Petr, první z nich, si rovněž myslí, že je všem nadějím konec, a tak říká: „Půjdu lovit ryby.“ Ostatní se k němu přidávají: „I my půjdeme s tebou.“ Musejí se přece něčím živit, když je všechno ztraceno. A výsledek: prázdné ruce, prázdná srdce, prázdné sítě. A náhle stojí na břehu jejich Pán. Evangelista Jan píše: „Když už nastalo ráno, stál Ježíš na břehu.“ Na jeho slovo hodili sítě na pravou stranu lodi a pro množství ryb ji nemohli utáhnout. Na břehu je čekalo žhavé uhlí, chléb a ryba. Ježíš vzal chléb a dal jim, a stejně tak i rybu.

Pro život učedníků šlo o radikální obrat, pro nás jde o podobenství plné síly a naděje. Jak často se podobáme oněm zklamaným učedníkům. Do něčeho vkládáme velké naděje – ať jde o manželství, rodinu, zdraví, zaměstnání, veřejné záležitosti nebo trvalý mír. Ale všechno dopadne úplně jinak.

Přichází nám na pomoc naše dospělá víra, která nám připomíná, že tam, kde jsme bezradní a slabí, je nám připraven pomoci vzkříšený Pán se svou božskou láskou a všemohoucí silou. Pokorně si pak uvědomujeme svou nedostatečnost a slabost. Ovšem ten, kdo chce být za všech okolností úspěšný, obdivovaný a silný, kdo si myslí, že nepotřebuje od Boha pomoc, ten se s ním na břehu svých snů nesetká a je ztracen. Jako věřící se tedy snažme veškerou důvěru vkládat do vzkříšeného Pána a zakoušet jeho všudypřítomnou lásku. Pak zmizí noc a objeví se nové ráno plné nových nadějí. A zaplaví nás vnitřní jas světla, které není z tohoto světa a které nehasne, i když je všude kolem nás plno temnot.

P. MILOSLAV FIALA OPraem

 

 

 


 

Sdílet článek na: 

Sekce: Ostatní, ČlánkyAktuální číslo 22 24. – 30. května 2022

Jan Graubner: Říkat Bohu ano

Arcibiskup Jan Graubner poskytl KT při příležitosti svého jmenování na pražský svatovojtěšský stolec rozhovor.

celý článek


Vojáci se v Lurdech modlili za mír

Na 10 tisíc poutníků ze 42 zemí světa se sešlo v polovině května ve francouzských Lurdech na 62. mezinárodní vojenské pouti. Po covidové odmlce opět přijeli také Češi.

celý článek


Různé pozvánky na cestu...

Jak zakoušely Boží přítomnost ve svém životě některé osobnosti, s nimiž jsem měl možnost dělat knižní rozhovory?

celý článek


Jak sladit noty na prázdniny

Známky školáci zdaleka uzavřené nemají, ale rodiče už začínají plánovat prázdniny i dovolenou. Do kempu, na chatu, na hory nebo k moři? Za kolik a kam? Vlakem, autem nebo…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay