HOMILIE: Ježíš kraluje z trůnu kříže

Vydání: 2022/47 Česká kolej na návštěvě u papeže, 15.11.2022

Všude, kde se objevil Ježíš, věci se dávaly do pohybu. Stejně tak lidem, kteří se do jeho blízkosti dostali, se otevíraly oči i rozum. Něco se pohnulo v nich samých. V pozitivním, ale i v negativním smyslu slova. Víme přece, jak se démoni svíjeli a nesnášeli Kristovu přítomnost, i když ve zlosti vyznávali, že je to Syn Boží.

Při slavnosti Ježíše Krista Krále jednak zcela spontánně přemýšlíme o královském Ježíšově trůnu, ale chceme i s Biblí toto téma prozkoumat. Marně bychom královský Kristův trůn hledali na hradech, zámcích či v jiných vznešených palácích. Ježíš totiž kraluje z trůnu kříže a své královské sídlo může mít v každém čistém lidském srdci. Tam by asi jeho královský trůn málokdo hledal.

Přemýšlejme však i o biblicky zachyceném kalvárském dramatu. Ve všech, kteří jsou Kristovu umírání blízko, se něco odehrává. Členové velerady spolu s vojáky se sice vysmívají, ale ve skutečnosti nejsou pravdě o Ježíšově misi daleko. On totiž opravdu jiným pomáhal, a to účinně a hned. Sobě však nikoliv. Mohl by si pomoci snadno, jenže nepřišel, aby pomáhal sobě, ale druhým. Pravý král nemyslí na svůj prospěch, ale na dobro svých poddaných, resp. oddaných. Nezachraňuje sebe, ale hříšníky.

Jeden ze zločinců má pak ve věci Ježíšova mesiášství téměř jasno, když mnozí Kristovi současníci o tom stále pochybovali. On tuší, že spolu s ním a vedle něho visí na kříži opravdový Mesiáš, ale rouhavě a nešťastně si chce vynutit svou záchranu. To nelze. Spása, záchrana je dar, Bohem daný bez nátlaku, zdarma. Zato druhý zločinec se pod Ježíšovým pohledem vzpamatovává a veřejně vyznává, že je trestán spravedlivě. Současně volá, že Kristus je odsuzován nespravedlivě. Přece nespáchal nic zlého! A lotr se bezděčně v té chvíli stává snad jediným Spasitelovým obhájcem. A protože se v tomto lotru i srdce pohnulo a zřetelně se projevila síla duchovní blízkosti s Ježíšem, v posledním okamžiku a z posledních sil prosí o Kristovo milosrdenství. Jistě, obrací se na správného adresáta: umírající Ježíš je skutečně bohatý na milosrdenství. O věčném ráji ví mnoho. O nebeském království ví všechno.

JAN BAXANT, litoměřický biskup 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, OstatníAktuální číslo 49 29. listopadu – 5. prosince 2022

Za svobodu vyznání

K alarmující situaci milionů lidí pronásledovaných ve světě za své náboženské přesvědčení přitáhla pozornost Červená středa – mezinárodní iniciativa, která…

celý článek


Myslet i na druhé, kteří nemají

Kromě dárků pro své blízké lze myslet i na ty, kteří se potýkají s nedostatkem. Charitativní organizace k tomu připravily řadu projektů a sbírek.

celý článek


Aby nám něco důležitého neuteklo

Říká se, že vše zrychluje a něco na tom bude. Rychlé nákupy, zpravodajství z celého světa okamžitě na dosah ruky, internet rychlý jako blesk, o autech ani nemluvě.

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Tím naším můžete povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok! Líbí se vám Katolický týdeník a chcete, aby…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay