26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Musím se zpovídat tam, kde je mi to nepříjemné?

20. 6. 2006

|
Tisk
|

Vydání: 2006/25 Křesťané a sekulární média, 20.6.2006

Nejprve bych se vyjádřil k poslední větě dotazu. „Asi to není správné, ale jak jinak to řešit?“ Myslím, že volba místa svátosti smíření by neměla být něčím, co stavíme jako její nejdůležitější kritérium. Na druhé straně jsme lidé a chápu, že na nás působí mnoho vnějších vlivů a na něco jsme prostě velmi citliví. V určitých situacích si můžeme poručit, dodat odvahy, a někdy nám to prostě nejde. Když budu například na mši svaté někde v cizině, kde se nepodává na ruku, určitě by to neměl být důvod nejít ke svatému přijímání. To, že nerozumím nedělnímu kázání našeho pana faráře, by asi neměl být důvod nejít na bohoslužbu...

HLEDEJME PODSTATNÉ
Jsou věci, které překonám snadněji, a naopak něco mne stojí hodně odvahy. Pro někoho není tak těžké se ve svátosti smíření otevřít a hovořit o svém hříchu, pro někoho to je skoro hrdinský čin, ke kterému se musí dlouho odhodlávat. Pro někoho může být nepřekonatelným problémem vstoupit do uzavřené staré zpovědnice, jiný má zase rád „anonymní“ prostředí za mřížkou... Každý jsme jiný a jinak prožíváme určité situace.
Domnívám se, že bychom se měli učit povznést se nad tyto rušivé okolnosti, prožitky a dojmy a vždy znovu zahlédnout to podstatné. Pokud ale vidím určitou překážku jako něco, co mne opravdu ruší a vyvede z míry, co mi brání prožít určité tajemství, a navíc je to věc, která se dá poměrně snadno vyřešit, měli bychom mít odvahu zajít za knězem a požádat ho o výjimku. Myslím, že když mu jednoduše vysvětlíme ten či onen problém, pochopí a pomůže nám. Často přicházejí lidé a říkají: „Pane faráři, mohl bych přijít ke zpovědi raději na faru?“ Nebo jiný se ptá: „Už jsem nebyl u zpovědi několik let, pomůžete mi?“ Je to stejné, jako když má někdo fyzický handicap - nemůže pokleknout, špatně slyší a podobně. Zpovědník tomu člověku také vyjde vstříc a přizpůsobí se jeho potřebě.
Myslím, že když člověk položí podobnou otázku, jakou jste položil vy, může to být dobré znamení, že mu na věci opravdu upřímně záleží. Nebojte se o tom promluvit s vaším zpovědníkem (a nemusí to vždy být kněz z vaší farnosti.)
P. VLADIMÍR ZÁLESKÝ,
farář ze Žďáru nad Sázavou


Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou