26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Jednota v mnohosti a mnohost v jednotě

9. 9. 2004

|
Tisk
|

Vydání: 2004/6 Handicapovaní, 9.9.2004, Autor: Ctirad Václav Pospíšil

EKUMENISMUS JE PROCES, KTERÝ POKRAČUJE
V letošním třetím čísle KT se v rozhovoru vyjadřuje evangelický farář Miloš Rejchrt o křesťanských církvích v tomto smyslu: 'Byla tu církev antiošská, jeruzalémská, janovská atd. a každá z nich měla od počátku svůj svéráz.' Ovšem autor tyto církve staví jakoby vedle sebe, jako v pluralitě. Ale to tehdy přece nebyla pluralita, čili různost víry církví, jako je tomu dnes v různých křesťanských církvích. Tehdy to byla jediná všeobecná, čili katolická církev, řízená papežem a platně ustavenými biskupy, odlišnost byla pouze v území. Jak to tedy je?


V zásadě má částečně pravdu jak kolega Rejchrt, tak čtenářka. V první řadě si nesmíme představovat, že hned od počátku Petrův nástupce řídil celou církev stejným způsobem, jak je tomu v katolické církvi dnes. Neustavoval ani biskupy v jednotlivých diecézích. Vědomí primátu se projevovalo například tím, že ti, kdo se dostali do problémů ve své místní církvi, se odvolávali do Říma. Na druhé straně ale místní církve měly v prvních staletích mnohem větší samostatnost než dnes, zejména když se rozhodovalo o praktických věcech, o liturgii, o konkrétní podobě křestního vyznání víry, o postní praxi a podobně. Tajemství církve je jednota v mnohosti a mnohost v jednotě, nikoli uniformita. Je pochopitelné, že my, katolíci, klademe na první místo jedinou Kristovu církev, která se projevuje v mnoha jednotlivých církvích, zatímco ti ostatní budou vnímat stejné tajemství přesně z opačného konce. S tím prostě při ekumenickém dialogu musíme počítat. Máte ale pravdu v tom, že na počátku existovala instituční jednota v mnohosti, a té dnes ještě nebylo dosaženo, protože církev není jen 'tkáň' společenství, nýbrž také nosná kostra instituce.

Osvětlení dané záležitosti může napomoci, když si uvědomíme, že církev se zrodila na kříži. Církevní Otcové tvrdí, že církev vyšla z boku zesnulého nového Adama, podobně jako Eva byla stvořena z boku spícího prvního Adama. Jednalo se o tajemství univerzální církve. Na druhé straně ale platí, že první veřejné vystoupení této církve se odehrálo až o Letnicích. V tomto dni se také zrodila první partikulární církev, tedy církev v Jeruzalémě. Univerzální církev se nikde neprojevuje ve své čiré a krystalické podobě, protože ji můžeme vidět jen prostřednictvím konkrétních partikulárních církví (diecéze) nebo místních církví (větší počet diecézí spjatých historicky, jazykově a kulturně - například církev v Čechách a na Moravě). Proto se také katolická církev projevuje poněkud odlišně v Čechách a třeba v Indii nebo v Latinské Americe, což je dáno historicky, jazykově, kulturně. To také znamená, že se jednotlivé partikulární a místní katolické církve vzájemně doplňují a potřebují. Kýžená plnost jednoty vyžaduje, abychom se vzájemně potřebovali i s ostatními křesťany.

Ona jednota v mnohosti a mnohost v jednotě byly naznačeny již o Letnicích. Zvěst jediné pravdy o Ježíši Kristu tehdy zaznívala ve velkém množství jazyků, ne v nějakém jednotném církevním 'esperantu'. I v církvi se musíme naučit dialogicky přijímat odlišnost. Tak máme chápat, že univerzální církev nejen v naší partikulární církvi přebývá, ale že ji také svou výrazovou potencialitou přesahuje. Z toho plyne, že se nesmíme považovat za absolutní míru toho, jak má církev vypadat. Problémem je, jak velká ta odlišnost může být. V tom se zatím katolíci a ti ostatní liší. Ekumenismus je proces, který úspěšně započal, leckdy bolestivě pokračuje a zdaleka ještě neproťal kýženou cílovou pásku.


prof. CTIRAD VÁCLAV POSPÍŠIL Th.D. OFM, přednášející dogmatické teologie na CMTF UP v Olomouci, KTF UK v Praze a dějin dogmatu na HTF UK v Praze

Nový generální sekretář Sdružení Česká katolická charita Jindřich Suchánek se ujal funkce 1. února.

Snímek Martin Hladík

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou