26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Je nedělní bohoslužba povinná i na výletě?

21. 8. 2007

|
Tisk
|

Vydání: 2007/34 Celostátní setkání mládeže Tábor-Klokoty 2007, 21.8.2007

Jak moc závazná je pro nás návštěva mše svaté o prázdninách, v čase dovolených nebo na výletech? Byli jsme letos v létě s partou na chatě asi 6 kilometrů od nejbližšího kostela, autobus tam v neděli nejel. Museli bychom moc brzo vstávat a jít tam pěšky.

Tento dotaz mne přes internet a následně přes mobil zastihl v Hostýnských horách, kde jsem krátký čas pobýval a sloužil mši svatou pro skupinu mladých rodičů a jejich malých dětí. Můj batoh je vlastně taková přenosná sakristie a v době prázdnin jsou přesuny velmi časté.
Hodně jsem přemýšlel o dané otázce i o tom, jak hluboce někteří mladí křesťané prožívají svůj vztah ke Kristu. Jsou ochotni obětovat část noci a adorovat, jsou ochotni jít mnoho kilometrů na společných mládežnických poutích.
Jejich vztah ke Kristu je bytostní a nedělní bohoslužba je přes všechny překážky samozřejmostí.

KDO MÁ RÁD, NEKALKULUJE
Mám takovou zkušenost, že právě mladí věřící vůbec nekalkulují s počtem kilometrů, který je třeba ujít, nebo s předčasným budíčkem, který berou s humorem. Prostě řečeno, mají rádi Ježíše a touží po setkání s ním. Právnický pohled – musím, nemusím – je překonán živým vztahem. Ten, kdo má rád, přece nekalkuluje. Nedělní mše svatá vždy byla, je a bude základním znamením křesťanů a pro zdravého věřícího člověka je závazná. Nemoc nebo jiný skutečně vážný důvod člověka naopak jistě omlouvá.
Jsem přesvědčen o tom, že vzdálenost šesti kilometrů a časný termín bohoslužby vážným důvodem pro neúčast mladých křesťanů na nedělní bohoslužbě není. Na daný dotaz tedy odpovídám – ano, účast na nedělní mši svaté je v tomto případě závazná. Vzpomínám si, jak jsem během mého pobytu v tropické Africe obdivoval vytrvalost domorodých křesťanů, kteří někdy ušli až 70 kilometrů, aby mohli prožít nedělní bohoslužbu. Přicházeli se zpěvem a s bubny a bohoslužbu prožívali velmi radostně. Po závěrečném zvolání kněze – Tum šukuru Mungu! (Jděte ve jménu Páně!) vyráželi zpět do svých domovů.

JEDINEČNÉ SETKÁNÍ S KRISTEM
Viděno z tohoto pohledu se opravdu jeví jako malicherné ptát se po závaznosti nedělní bohoslužby. Účast na mši svaté člověku velmi prospívá. V bohoslužbě se může vždy znovu ponořit do pravé skutečnosti života. Právě zde může pocítit, že jeho život je něco víc než práce a plnění povinností, že má nedotknutelnou důstojnost, že se může i přes nával všech možných vjemů zastavit a prožít jedinečné setkání s Kristem.
Roger Schutz rád citoval slova sv. Atanáše: „Ten, který vstal z mrtvých, slaví v nás neutuchající slavnost.“ Bohoslužba je vyjádřením této slavnosti. Mladému člověku velmi prospívá zdravá náročnost na sebe. Naopak pohodlnost a lenost přináší zklamání, zlost na sebe a postupnou rezignaci. Často mladým lidem říkám, že zdravá náročnost na sebe je způsob, jak zmírnit strasti budoucího života. To platí pro všechny oblasti lidského prožívání. Dnešní společnost tvrdě vyžaduje kvalitní přípravu na budoucí povolání. Je tedy velmi prospěšné, aby mladí lidé rozvinuli své nadání a hřivny a přitom šli na hlubinu i v oblasti duchovní a prohlubovali vztah k dárci života – k Ježíši Kristu.
P. Rudolf Smahel SDB, vedoucí katedry křesťanské výchovy na CMTF UP


Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou