26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Evropa je duchovní projekt

27. 5. 2014

|
Tisk
|

V reakci na výsledky voleb do Evropského parlamentu jsme položili několika osobnostem anketní otázku:

Vydání: 2014/22 Papež překvapil i ve Svaté zemi, 27.5.2014, Autor: Jiří Macháně

JAN GAUBNER, arcibiskup olomoucký

Výsledek voleb vidím jako dobrý. Jako špatnou musím hodnotit malou účast voličů nejen v naší zemi. To ukazuje na hlavní úkol Evropského parlamentu: získat zájem občanů, přesvědčit je o užitečnosti Evropské unie, neřešit detaily, ale podstatné věci směřující k probuzení naděje. Tam počítám více než ekonomické zájmy podporu stabilní rodiny s otcem a matkou, přijímání a výchovu dětí, obnovu křesťanské morálky.

Mons. ANTON OTTE, kněz

Přál bych si, aby z Evropského parlamentu vzešly impulzy, v jejichž důsledku bychom Evropě více rozuměli jako duchovnímu projektu. Jsem rád, že Evropská unie je prosperujícím hospodářským celkem, ale je třeba zdůraznit, že Evropa má také svůj duchovní rozměr. Je to nejen ekonomický, nýbrž také mírový, a především duchovní projekt. Přál bych si proto, aby se Evropa rozpomněla na své křesťanské kořeny.

ZDEŇKA RYBOVÁ, Hnutí pro život

Myslím, že složení Evropského parlamentu je poměrně nadějné, a před konzervativními stranami tak vyvstává několik úkolů. Především by se měly pokusit lépe ohlídat trendy, které prostřednictvím Evropského parlamentu útočí na rodinu. Měly by být aktivnější, nečekat, až vystoupí radikální skupiny. Samy by naopak měly přicházet s iniciativami, kde by se mohly prezentovat křesťanské hodnoty, třeba pořádat různé kulaté stoly apod. V minulém parlamentě mi takovéto aktivity chyběly. Konzervativní politici jako by dávali přednost hašení požárů před aktivními opatřeními. To bohužel platí i v oblasti ochrany života, což je spolu s ochranou rodiny další z důležitých úkolů.

LUDĚK NIEDERMAYER, europoslanec TOP 09

Byl bych rád, aby Evropa byla za pět let stabilnější, soudržnější a byla schopná čelit hrozbám, které mohou přijít. Říkám to ve světle toho, co se nyní děje na Ukrajině, ale mohou přijít i jiné hroz-
by.

MICHAELA ŠOJDROVÁ, europoslankyně KDU-ČSL

První úkol bude ustavit orgány parlamentu – jednotlivé výbory – a zvolit jejich vedení. Stejně důležitý bude výběr komisařů, aby byli ochotní pracovat na efektivnějším způsobu práce Evropské komise ve smyslu, „méně je více“. Návrhů nařízení, směrnic a regulací by mělo být méně, vše by mělo být přehlednější a méně byrokratické.

Co se týká věcné agendy,  čeká nás projednání energetické strategie EU, která je rozpracovaná, a bude to téma, které v dohledné době čeká Evropský parlament jako jedna z priorit i ve vztahu k řešení krize na Ukrajině. Budu se zajímat o názor naší vlády a parlamentu k návrhu, který bude předložen, a chci, aby naše hlasování bylo na základě dohody na národní úrovni, abychom prosazovali to, co je pro Českou republiku reálné a výhodné.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou