Štěstí v neštěstí českého filmu

Vydání: 2006/10 Kostel jako obřadní síň?, 6.3.2006, Autor: Jan Paulas

V čem je výjimečný sedmkrát oceněný film Bohdana Slámy?

Hned sedm sošek Českých lvů získal minulý víkend film Bohdana Slámy Štěstí. I když je jeho autorem téměř neznámý režisér, který měl do té doby na svém kontě jen jeden celovečerní film Divoké včely, netočí reklamy a žije se svou manželkou a pěti dětmi v malé vesnici u Písku, nešlo o žádné překvapení.

Letošní udílení výročních filmových cen mělo od začátku jednoznačného favorita. A to i přesto, že se ve finálové nominaci objevil i snímek Petra Zelenky Příběhy obyčejného šílenství, Šulíkův Sluneční stát nebo poslední film nestora české kinematografie Jana Švankmajera Šílení. O Slámově filmu Štěstí se však už předem psalo jako o novém svěžím větru na českém filmovém nebi.

Příběh tří kamarádů z jednoho paneláku - Toníka, Moniky a Dáši - se pohybuje někde mezi tragikomickou romancí a sociálním dramatem. Je zasazený do průmyslem zplundrované krajiny Mostecka a podstatnou zápletku filmu tvoří dvě trpící děti, o něž se matka (Dáša) není schopna postarat, a tak její rodičovskou roli začnou ve své zchátralé barabizně naplňovat aspoň na chvíli Toník s Monikou (více recenze v KT 40/2005). Film získal Českého lva v kategorii za nejlepší film, za režii, za scénář, za kameru, za herecké výkony v ženské i mužské hlavní roli (Tatiana Vilhelmová jako Monika, Pavel Liška jako Toník) a sedmá soška byla za ženskou vedlejší roli (Anna Geislerová jako Dáša). Ze zbylých sošek připadly dvě na Příběhy obyčejného šílenství a Sluneční stát, jednoho skleněného lva ukořistil film Šílení. Divácky nejúspěšnějším snímkem byl vyhlášen Román pro ženy. Za dlouholetý umělecký přínos českému filmu byl oceněn režisér Jan Němec, který natočil například Démanty noci, O slavnosti a hostech, Mučedníci lásky či Noční hovory s matkou.

ÚSPĚCH I KRITIKA

Slámův film Štěstí se setkal hned po svém uvedení s velmi kladnými ohlasy v tisku, kde byl dokonce označen za přelomový film, „jako by někdo v naší kinematografii otevřel okno“ (Petr Třešňák, Respekt). Záhy bodoval i na zahraničních filmových festivalech - získal Zlatou mušli ve španělském San Sebastianu (Anna Geislerová zde navíc obdržela Stříbrnou mušli za nejlepší ženský herecký výkon) či hlavní cenu v kanadském Montrealu.

Přes tuto dosavadní úspěšnost má ale Slámův film i své kritiky. Například publicista Jiří Peňás mu vyčítá, že „oproti neučesaným, antiiluzivním a drsně sarkasticky snímaným Divokým včelám tento film hladce a přehledně plyne“ a nabízí vlastně všechno, co nabízí dnešní standardní český film, který se chce divákům líbit. Také publicista Ondřej Štindl upozorňuje, že jsou ve filmu slabá místa, kdy například tolik vychvalovaná autenticita působí spíš jako režisérův kalkul. „Někdy je bezútěšnost až příliš efektní a všechny ty vraky aut a počmárané zdi ve filmu až moc ,hrají‘ a to, co mělo být věrohodné, působí trochu vypočítavě.“ Zároveň ale přiznává, že film má mnohé přednosti, které stačí na to, „aby se z něj stalo jakési štěstí v neštěstí českého hraného filmu“.

* * *

Názory na Štěstí:

Současným stylem vyprávění zachycuje nekompromisní Sláma autentické problémy dneška. Mezilidské vztahy nechápe jen v rovině dospělých, ale i tam, kde je to evidentně filmařsky obtížné, počítá s dětským pohledem. Snad i pro to, že Sláma nepodlehl vábení komerce či natáčení reklam a na živobytí si vydělával jako gastarbaiter v západní Evropě, mohl natočit film, který neredukuje svět na více či méně vtipné hlášky, nýbrž směřuje na hlubinu v tom nejlepším slova smyslu. Pokud má česká kinematografie nějaké „evropské“ želízko v ohni, pak je to Bohdan Sláma.

Aleš Palán

 

Štěstí je suverénně jedním z nejvydařenějších českých snímků dekády. Režisér Bohdan Sláma se v něm prokousal na dřeň současného Česka a vystavěl civilní drama jeho problémů i nadějí. A přitom je to film o lásce.
Petr Třešňák (Respekt)

Film pracuje s jednoduchým, ale důležitým poselstvím: štěstí spočívá ve vztahu k druhému člověku a hodnota tohoto vztahu se projevuje solidaritou, nezištností a potlačením egoismu. Takový záměr si nezaslouží zesměšňování, nezaslouží si ale ani trivializaci, k níž přitom jaksi ze své podstaty tíhne. Přesáhne-li právě ono zjednodušení jistou mez, uskutečňuje se v uměleckém díle jako moralita, případně jako červená knihovna. Obávám se, že to je případ Slámova filmového příběhu, toho oddaného, ovšemže ušlechtilého konání dobra, které ke své demonstraci používá nadmíru silných citových páčidel (bezprizorní děti) a tezovitých modelů...
Jiří Peňás (Kulturní týdeník A2)

Je to komorní dílo s pomalu plynoucím dějem, a přitom naprosto plnokrevné - Slámovi je cizí jakákoli dryjáčnickost a hysterie, nic neuhlazuje, nikde není ani stopa vyumělkovanosti. Přešlapávající a občas se zakoktávající Toník a pokorná Monika, pracující jako doplňovačka v supermarketu, žijící na okraji a pohybující se na hraně, tak svou věrohodností tvoří ostrý protiklad proti umělému světu seriálů a reality show.
Jan Mazanec (Katolický týdeník)

Štěstí je skutečně film, který nad většinou zdejší produkce vyniká. Vyjadřuje nějaký postoj k životu, jeví o ten život nějaký zájem, autoři i herci přemýšleli o postavách, to vše v místě nebývá vždy zvykem. (...) Jenomže ta až nekritická adorace, kterou premiéra Slámova snímku vyvolala, je především implicitní soud o těch ostatních českých filmech. Myslet si něco o životě, zajímat se o něj - to jsou základní předpoklady pro to, aby film, který by bylo možné považovat za umění, vůbec mohl vzniknout, pouhá skutečnost, že jsou naplněny, ovšem nezaručuje, že vznikne. V současných českých podmínkách asi stačí i tyhle elementární věci na to, aby se film najednou jevil jako mimořádný...
Ondřej Štindl (BBC)

Sdílet článek na: 

Sekce: Kultura, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 4 18. – 24. ledna 2022

Kolik lidí se hlásí k víře

Statistický úřad zveřejnil výsledky loňského sčítání lidu, které se poprvé konalo elektronicky. Ke katolické církvi se v něm přihlásilo 741 tisíc lidí.

celý článek


Pozvání k práci na sobě

Se začátkem nového roku jsme slyšeli řadu přání: štěstí, zdraví, Božího požehnání. A také spokojenosti. Co to vlastně je a odkud se bere? A můžeme být spokojení…

celý článek


Tableta nestačí, blízkost je lék

Naše populace stárne, schopnost mezigeneračního soužití a dialogu ale často pokulhává. Ke společnému kráčení napříč generacemi pravidelně vyzývá i papež František.…

celý článek


Lekce duchovní i praktické

„Chceme se vzít“ – s tímto sdělením zaklepe na dveře far každý rok zhruba pět tisíc párů. Tvoří asi 10 % všech, kteří v daném roce vstupují do svazku manželského.…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay