Tajná volba pomocí hlasovacích lístků

Vydání: 2005/16 Rozloučení se svatým otcem, 20.4.2005

V médiích se v těchto dnech objevila spousta otázek a často nepřesných odpovědí na způsob volby nástupce papeže Jana Pavla II. Na průběh konkláve i jeho proměny v nové době jsme se zeptali Martina Horálka z Tiskového střediska České biskupské konference.

Jak se ve 20. století změnila pravidla volby papeže?

Cílem nových nařízení byla především záruka svobody a nezávislosti kardinálů v konkláve. Šlo o to zamezit politickým vlivům – například ještě na počátku 20. století rakouská monarchie zasahovala do volby papeže právem veta. Změny za Pia X. spočívaly tedy ve vyloučení vlivu katolických panovníků z práva vyjadřovat se k volbě kandidáta.
V roce 1970 vydal papež Pavel VI. nařízení, že při dovršení 80 let věku ztrácejí kardinálové právo volit nového papeže. Podle této úpravy se proto konkláve mohou zúčastnit pouze ti členové kardinálského kolegia, kteří v den papežova úmrtí byli mladší 80 let (maximální počet účastníků konkláve je stanoven na 120).
V této souvislosti je také zajímavé připomenout, že již v roce 1966 stanovil papež Pavel VI. věkovou hranici 75 let, při které musí každý biskup podat papeži návrh své rezignace. V církvi zaznívají hlasy, že toto pravidlo by mělo logicky platit i pro biskupa římského, tedy pro papeže...
Podle stávajících právních úprav není jasné, komu by návrh svého odstoupení papež předkládal. Kodex církevního práva totiž počítá pouze s možností papežovy rezignace, která je jeho svobodným a ničím nelimitovaným rozhodnutím. Pokud se papež tímto způsobem vzdá svého úřadu, rezignace nabývá platnosti pouhým veřejným sdělením této skutečnosti a není vyžadováno, aby papežovo odstoupení bylo kýmkoliv přijato.

Jak bude samotná volba nového papeže probíhat?
Poslední úpravy průběhu papežské volby přinesla apoštolská konstituce Jana Pavla II. z roku 1996 Universi Dominici Gregis. Jediným dovoleným způsobem je tajná volba pomocí hlasovacích lístků – nikoliv již například způsobem aklamace (schválení usnesení bez hlasování – pozn. red.). V první fázi volby je ke zvolení papeže třeba dosáhnout dvoutřetinové většiny hlasů. Kromě prvního dne konkláve, kdy po ranní mši ve svatopetrské bazilice proběhne pouze jediné hlasování, se v dalších dnech konkláve konají čtyři volební skrutinia. Pokud volba není úspěšná během prvních tří dnů, je vyhlášena maximálně jednodenní přestávka, která kardinálům poskytuje prostor k intenzivním modlitbám, vzájemným konzultacím a předepsané exhortaci jednoho z kardinálů. Tento postup se může opakovat maximálně třikrát, přičemž denní přestávka je vyhlašována po sedmi neúspěšných volebních kolech.

To by se ale mohlo konkláve protahovat donekonečna...
Tomu má zabránit ustanovení, že pokud je výše zmíněný postup neúspěšný, jsou voliči svoláni kardinálem-kamerlengem (komořím) k poradě. Zde se kardinálové mohou dohodnout, že pro zvolení nového papeže v dalších skrutiniích bude stačit prostá většina hlasů, případně se uskuteční volba pouze mezi dvěma kandidáty, kteří v předcházejícím skrutiniu získali největší počet hlasů. V okamžiku, kdy zvolený kandidát oficiálně přijímá funkci, přecházejí na něj všechny pravomoci papežského úřadu. Ještě v Sixtinské kapli mu všichni přítomní kardinálové vzdají hold poslušnosti. Teprve poté oznámí nejstarší kardinál-jáhen jméno nového papeže z centrálního balkonu baziliky sv. Petra.

Takže až se nad Sixtinskou kaplí objeví bílý kouř, lze očekávat, že zakrátko se svět dozví jméno nového papeže?
Tradici, podle které je o úspěšných a ne- úspěšných skrutiniích konkláve informována veřejnost podle barvy kouře vycházejícího z komína Sixtinské kaple, nejnovější papežská konstituce nezmiňuje, a není tudíž právně závazná.
Ovšem důležitou novinkou dokumentu Universi Dominici Gregis je, že věřící na celém světě se mají v době konkláve spojit v modlitbách za šťastnou volbu. Těmto modlitbám mají předsedat také kardinálové starší 80 let, kteří se konkláve neúčastní. Tím je zdůrazněn aspekt univerzality papežského úřadu.

(hm, mach)

Sdílet článek na: 

Sekce: Domácí, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay