Svatý Vojtěch nás učí naději

Vydání: 2007/9 Vyplatí se život "na psí knížku"?, 27.2.2007, Autor: Štěpán Havlíček

„Zdráv buď, svatý Vojtěše, vlasti naší milý strážce.“ Slovy této písně začala v pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha bohoslužba připomínající 1025 let od doby, kdy se stal sv. Vojtěch biskupem pražské diecéze.

19. února roku 1082 jej do tohoto úřadu zvolili čeští velmožové na Levém Hradci, v červnu stejného roku byl šestadvacetiletý Vojtěch ve svém poslání potvrzen německým císařem Otou II. a z rukou mohučského arcibiskupa přijal biskupské svěcení.

Mocný přímluvce
Mši k letošnímu výročí volby celebroval kardinál Miloslav Vlk. V promluvě připomněl kořeny křesťanství v Čechách, spojené s mučednickou smrtí prvních zemských patronů, a fakt, že biskup Vojtěch musel ve svém působišti čelit přetrvávajícím pohanským zvyklostem. Vystupoval také proti snahám šlechticů zasahovat do záležitostí církve. „To je odkaz Písma, to je odkaz prvního českého biskupa: Mít naději nad strastmi, utrpením a bolestí,“ řekl kardinál Vlk. „Na svatém Vojtěchu a jeho životě se nakonec naplnilo vítězství a on se stal mocným přímluvcem této diecéze. Věřím, že se za nás modlí a že s jeho pomocí můžeme počítat ve všech starostech, které máme.“ Hlavní svatovojtěšké oslavy se v tomto roce teprve uskuteční. V dubnu totiž uplyne 1010 let od Vojtěchova zavraždění.
Do Polska s hrstí rodné země

Už za dva měsíce oslaví čeští i polští poutníci 1010 let od umučení svatého Vojtěcha. Naši biskupové zvou věřící z celého Česka, aby si připomněli toto výročí spolu s Poláky. Světec byl totiž pochován v polském Hnězdně. Jeho ostatky však odtud roku 1039 odvezl kníže Břetislav I. během válečné výpravy. Nově pak byl světec pochován doprostřed svatovítské katedrály v Praze. O přípravách pouti k původnímu hrobu sv. Vojtěcha jsme hovořili s P. Pavlem Dokládalem, který má oslavy na starosti.

Co se vlastně chystá?
Ve všech katedrálách českých a moravských diecézí se v sobotu 28. dubna uskuteční první část národních svatovojtěšských oslav – a to při bohoslužbách spolu s biskupy. Večer se pak poutníci vypraví autobusy na cestu do polského Hnězdna. Právě tam každoročně probíhají veliké oslavy, protože sv. Vojtěcha v Polsku velmi ctí. A my se letos ke slavení přidáme.

Jak bude probíhat druhá část pouti – ta v Polsku?
Autobusy by se měly v Hnězdně sjet v neděli 29. dubna kolem sedmé hodiny ranní a následovat bude slavnostní uvítání poutníků v tamní katedrále. Následné česko-polské bohoslužbě bude předcházet průvod městem s relikviemi. Do Polska by měly spolu s věřícími z Česka putovat také ostatky sv. Vojtěcha, případně i jeho bratra Radima. Krom toho nabereme den před poutí na slavníkovském hradišti v Libici rodnou zem sv. Vojtěcha a povezeme ji s sebou.

Proslýchá se, že měl být vypravený dokonce zvláštní vlak...
To ano, ale česká církev není tak bohatá, aby si mohla takový vlak dovolit. Stálo by to více než jeden a půl milionu korun. I cena jízdenky by byla pro poutníky neúnosná, protože by vycházela na dva a půl tisíce korun. Autobus bude stát šest až sedm stovek. Na přípravě pouti se teď usilovně pracuje s polskou stranou i ve všech diecézích. Důležité pokyny dostanou poutníci v brožurách tištěných přímo pro tuto příležitost. Doufáme také, že se ve spolupráci s Katolickým týdeníkem podaří připravit svatovojtěšskou přílohu. Byla by to skvělá příležitost, jak přiblížit čtenářům nejen sv. Vojtěcha, ale především samotnou pouť. Všechno ale hodně záleží na počtu poutníků. Takže všechny co nejsrdečněji zveme.
Více informací lze získat na e-mailu: poutnik@diecezehk.cz nebo telefonu 731 598 752.
(mach)

Sdílet článek na: 

Sekce: Domácí, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 38 15. – 21. září 2020

Lesná se raduje z nového chrámu

Džbánek piva, koloběžka i miska horkého guláše jsou vyobrazeny vedle tradičních křesťanských symbolů na fasádě nového kostela v Brně na Lesné. Mají připomínat,…

celý článek


Světlo pro naši cestu životem

Asi každý máme tu knihu doma. Někteří na předním místě v knihovně, v pěkném provedení, jako novou. Jiným leží na dosah ruky nebo na nočním stolku už pěkně ohmataná.…

celý článek


Povzbudivé čtení na celý rok

Na knihkupecké pulty přichází nový Cyrilometodějský kalendář (CMK) na rok 2021. Co v něm naleznete, přibližuje jeho hlavní editor JAN PAULAS.

celý článek


Hledat Boží přítomnost ve světě

Biskup VÁCLAV MALÝ oslaví týden před svátkem sv. Václava své sedmdesáté narozeniny. Ačkoliv říká, že je slaví nerad, připomínáme je rozhovorem, v němž se ohlíží…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay