Nebezpečí komunismu spočívá v jeho plížení se k moci

Vydání: 2006/12 Jaká jsou naše setkání s Biblí?, 20.3.2006, Autor: Jiří Macháně

Shodli se na tom účastníci konference Zločiny komunismu v břevnovském klášteře

„Pár metrů od nás zatkli nedlouho po únorovém komunistickém puči opata Anastáze Opaska. V místech, kde teď sedíme, byl pak zřízen archiv komunistického ministerstva vnitra,“ připomněl v úvodu konference Zločiny komunismu temné období historie břevnovského kláštera jeho převor P. Prokop Siostrzonek. Jako hostitel přivítal v Tereziánském sále asi tři stovky účastníků z řad bývalých vězňů totality a zástupců politiků i církví.

Konferenci, kterou spolupořádali Konfederace politických vězňů (KPV) a KDU-ČSL, zahájili modlitbou biskup František Lobkowicz a předseda Ekumenické rady církví Pavel Černý. V úvodním slově pak předseda lidovců Miroslav Kalousek vysvětlil, proč je třeba se ohlížet do komunistické minulosti. „Musíme se ptát, jak se to mohlo stát, že se před téměř šedesáti lety komunistická strana dostala k moci demokratickou cestou,“ uvedl Kalousek.

Podle jeho slov je komunismus nebezpečný ve svém plížení se k moci. „Nechceme strašit návratem do padesátých let. Dnes už máme demokratické instituce. Jenže je v nich málo demokratů,“ upozornil Miroslav Kalousek. Podle něj jsou političtí vězni velmi citliví na první příznaky snahy komunistů o uchopení moci, a proto je nutné jim naslouchat.

Předsedkyně KPV Naděžda Kavalírová připomněla, že bývalí političtí vězni chtějí především „zabezpečit budoucnost této země“ a upozornit na zrůdnost komunismu. „V tom, abychom přežili a nebyli zatížení nenávistí a dnes svědčili o tom, co jsme prožili, nám byla velkou posilou víra,“ přiblížila vzápětí pohled křesťanů na zločiny totality.

NEJCENNĚJŠÍ LÉTA V KRIMINÁLE

Se svým příspěvkem vystoupil vedle arcibiskupa Karla Otčenáška či vydavatele Josefa Vlčka také Jan Haluza - sportovec a trenér slavného běžce Emila Zátopka. Prošel patnácti věznicemi a pak i pracovními tábory v Jáchymově. Vyprávěl o vězení, trýznění i o mučení, které zažil hned po svém zatčení. Svůj příspěvek uzavřel slovy: „Času stráveného v kriminále nelituji. Byla to nejcennější léta. Vyhrál jsem totiž nejčestněji ten největší závod svého života.“

Během diskuse pak proběhla prezentace memoranda za nápravu vztahu státu a církví v České republice. Vytvořily ho Moravsko-slezská křesťanská akademie a Společnost pro dialog církve a státu. Podpořila jej také KPV a Matice cyrilometodějská. Záštitu nad ním převzal arcibiskup Karel Otčenášek. Plné znění lze nalézt na http://tisk.cirkev.cz.

Při konferenci Zločiny komunismu proběhla také vernisáž výstavy, která na třiceti panelech představuje oběti nacistického a komunistického teroru a která dosud putovala po České republice od města k městu. Její cesta začala loni 16. listopadu v Pražském domě v Bruselu. Děsivé připomínky zla doplňují velkoplošné fotografie z plzeňské Meditační zahrady, kterou vytvořil jako památník obětem zla a symbol naděje i odpuštění bývalý politický vězeň Luboš Hruška. Expozici lze v břevnovském klášteře shlédnout až do konce března během pravidelných prohlídek v sobotu a v neděli v 10 a ve 14 hodin nebo dle domluvy.

* * *

Nic jim nepodepisuj

„Maminka mi do internace v roce 1951 vzkázala: ,Nic jim nepodepisuj, i kdyby tě měli zabít!‘ Tak jsem se snažil. Jednou nás vyhnali na dřevo. Když jsme táhli zpátky plný dvoukolák, do cesty se nám připletlo kotě. Dozorce bezohledně zavelel, ať jedeme dál. Když jsme se nehnuli, vytáhl pistoli a koťátko zastřelil. Můj spoluvězeň P. Antonín Šuránek to pak komentoval slovy: ,To chtějí udělat s námi se všemi.‘ I přes podobný teror jsem vydržel. Dnes se vám můžu každému podívat do očí, protože jsem splnil, co po mně chtěla maminka,“ řekl účastníkům konference arcibiskup Karel Otčenášek.

Sdílet článek na: 

Sekce: Domácí, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 10 2. – 8. března 2021

První papežská cesta do Iráku

František se vydává jako první papež do Iráku na čtyřdenní „pouť míru a bratrství“ – jak ji nazval chaldejský bagdádský patriarcha, kardinál Louis Raphael Sako.

celý článek


Texaský biskup: Jsem Čechoameričan

Nového pomocného biskupa s českými kořeny dostala arcidiecéze San Antonio v Texasu. Je jím církevní právník a dosavadní generální vikář diecéze Victoria GARY JANAK.

celý článek


Jsme zodpovědní za to, co sdílíme

S množstvím „alternativních pravd“ se za pandemie doslova roztrhl pytel. Zahalené do svůdného hávu „zamlčovaných informací“ vyskakují na sociálních sítích nebo…

celý článek


Nový KT ke stažení zdarma vždy od soboty

Vážení čtenáři Katolického týdeníku, po dobu mimořádných vládních opatření, která mají opět omezit šíření nákazy koronavirem, jsme se rozhodli Vám naše/vaše…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay