Historie Orla: smutné pády, hrdé vzestupy

Vydání: 2009/26 Katolický týdeník slaví..., 24.6.2009

Za stoletou dobu své existence toho zažil Orel mnoho. „Totalitními režimy byl Orel několikrát zrušen. Nejprve to byla první světová válka, pak druhá a do třetice to byli komunisté, kterým se znelíbila naše činnost,“ popisuje historik Orla Božetěch Kostelka. Coby další významný mezník v historii Orla Kostelka uvádí pouť na Svatý Hostýn v roce 1948, kdy se sešel stotisícový dav členů Orla jako vyjádření nesouhlasu s tehdejším nástupem komunistického režimu. „V následných procesech bylo uvězněno osmnáct členů vedení na celkových sto padesát jedna let,“ říká Božetěch Kostelka. Z řad Orla vyšla i řada hrdinů českých dějin. Patří mezi ně například exilový premiér Jan Šrámek, vykonavatelé atentátu na Reinharda Heydricha Jan Kubiš s Jozefem Gabčíkem či vedoucí orelského odboje proti nacismu Vojtěch Jílek.

Rakousko-Uhersko

– 1909, Olomouc – Oficiální pojmenování tělocvičných odborů názvem OREL vyhlásil předseda křesťansko sociální strany P. Jan Šrámek. Toto datum je považováno za oficiální vznik Orla a jeho „křestním listem“. Rychle roste počet členů, množí se zakládání tělocvičných odborů orelských jednot. Během roku je jich více než sto.
– 1912, Kroměříž – třetí zemský slet. Vypraveno deset zvláštních vlaků, 2 631 cvičících, 25 000 diváků.
– 1914 – zaveden pozdrav „Zdař Bůh“. Orel má na Moravě přes 12 000 členů a v Čechách přes 2 000.
- 1914 – 1918 – Orelská organizace ve válečných letech téměř zaniká.
– 1917, Brno – starosta Orla Jan Šrámek přednáší výzvu k obnově Orla po válce. „Orel byl vyvolán hnutím katolického lidu jako nutná složka společnosti. Je naprostou nutností, aby pro příští kulturní rozvoj v našem národě byl Orel v plné šíři své činnosti obnoven, zvláště tehdy, pokud se uskuteční náš národní ideál české samostatnosti,“ řekl tehdy Šrámek.

První republika

– 1921 – Orel se začleňuje do sportovní unie katolických spolků Evropy FICEP se sídlem v Paříži. Následují roky mohutného rozvoje orelského hnutí.
– 1922, Brno ­– Orelský slet: téměř 50 000 cvičících, téměř 100 000 diváků, mezinárodní účast deseti států z Evropy a Ameriky, celkový počet členů Orla v té době byl 121 233.
– 1929, Praha – Konaly se Svatováclavské dny Orelstva, což byla největší sportovní akce té doby. Slet navštívil i prezident republiky T. G. Masaryk.
– 1930, Svatý Hostýn – Samostatná pouť jako poděkování za úspěšnou činnost Orla. Je organizovaná doposud každoročně, týden po hlavní Svatohostýnské pouti.
– 1933 – Orel jako první organizace zavádí brannou výchovu. Počet členů Orla překračuje 160 000.

Období 2. světové války

– Po obsazení republiky německou armádou odchází starosta Orla Mons. Jan Šrámek do exilu. Je předsedou exilové československé vlády v Londýně.
– Při nástupu Reinharda Heydricha je mezi prvními popravenými náčelník Orla Vojtěch Jílek.
– Mnoho členů Orla je zapojeno do odbojové činnosti doma i v zahraničních armádách.
– Atentát na říšského protektora Heydricha provedli členové Orla parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš. (Ze sedmičlenného výsadku byli čtyři členové Orla.) Následně byl Orel zrušen a jeho majetek zabaven.
– Po skončení války nastává obrovský rozmach činnosti. Počet členů dosahuje 200 000. Orelská mládež se s nadšením připravuje na slet do Prahy v roce 1949.

Činnost v exilu

– Po stotisícovém orelském shromáždění na Svatém Hostýně v srpnu roku 1948 začalo pronásledování členů Orla.
– Až do roku 1989 se činnost Orla soustřeďovala v exilu.
– V březnu 1949 byla založena v uprchlickém táboře Murnau jednota Orla v exilu, postupně vznikly orelské jednoty ve všech uprchlických táborech.
– V listopadu 1949 se konal sjezd exilových Orlů. Byla ustavena Svatováclavská župa Československého Orla v exilu.
– Ústředí Orla v exilu bylo v Chicagu. Tam je doposud ústřední exilový archiv Orla.
– Ještě v současné době vyvíjí činnost australská jednota Orla v Sydney.

Současnost

– Po pádu komunistického režimu je Orel obnoven potřetí. Aktivně se zapojuje do českých a evropských sportovních struktur. Současný Orel má vráceno jen 10 % svého původního majetku. Ten trvale zvelebuje. Má 250 jednot a více než 18 000 členů.

Sdílet článek na: 

Sekce: Domácí, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 22 26. května – 1. června 2020

Poděkování papeži ze světa i od nás

K poděkování papeži Františkovi za ranní mše svaté z Domu sv. Marty, které přichází z celého světa, se připojují Češi. Děkovný list převzal nuncius na Pouti médií.

celý článek


Setkání v příhodnou chvíli

„Nebýt jeho, dneska jsem úplně jinde.“ Tuto větu slyšel asi každý z nás. A možná si ji ve svém životě i několikrát řekl. Pokud tedy potkal člověka, který mu takto…

celý článek


Do kostelů se vrací liturgický život

S odezníváním aktuální vlny pandemie zvolna ožívají kostely v okolních zemích. Opatrnost je však stále na místě, a tak zpravidla zůstává v platnosti i dispenz od povinné…

celý článek


Meditace jako obohacení modlitby

Ukázat krásu kontemplativní modlitby a představit české vydání jedné ze svých knih přijel počátkem roku do Prahy ředitel Světového společenství pro křesťanskou meditaci…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay