Historie Orla: smutné pády, hrdé vzestupy

Vydání: 2009/26 Katolický týdeník slaví..., 24.6.2009

Za stoletou dobu své existence toho zažil Orel mnoho. „Totalitními režimy byl Orel několikrát zrušen. Nejprve to byla první světová válka, pak druhá a do třetice to byli komunisté, kterým se znelíbila naše činnost,“ popisuje historik Orla Božetěch Kostelka. Coby další významný mezník v historii Orla Kostelka uvádí pouť na Svatý Hostýn v roce 1948, kdy se sešel stotisícový dav členů Orla jako vyjádření nesouhlasu s tehdejším nástupem komunistického režimu. „V následných procesech bylo uvězněno osmnáct členů vedení na celkových sto padesát jedna let,“ říká Božetěch Kostelka. Z řad Orla vyšla i řada hrdinů českých dějin. Patří mezi ně například exilový premiér Jan Šrámek, vykonavatelé atentátu na Reinharda Heydricha Jan Kubiš s Jozefem Gabčíkem či vedoucí orelského odboje proti nacismu Vojtěch Jílek.

Rakousko-Uhersko

– 1909, Olomouc – Oficiální pojmenování tělocvičných odborů názvem OREL vyhlásil předseda křesťansko sociální strany P. Jan Šrámek. Toto datum je považováno za oficiální vznik Orla a jeho „křestním listem“. Rychle roste počet členů, množí se zakládání tělocvičných odborů orelských jednot. Během roku je jich více než sto.
– 1912, Kroměříž – třetí zemský slet. Vypraveno deset zvláštních vlaků, 2 631 cvičících, 25 000 diváků.
– 1914 – zaveden pozdrav „Zdař Bůh“. Orel má na Moravě přes 12 000 členů a v Čechách přes 2 000.
- 1914 – 1918 – Orelská organizace ve válečných letech téměř zaniká.
– 1917, Brno – starosta Orla Jan Šrámek přednáší výzvu k obnově Orla po válce. „Orel byl vyvolán hnutím katolického lidu jako nutná složka společnosti. Je naprostou nutností, aby pro příští kulturní rozvoj v našem národě byl Orel v plné šíři své činnosti obnoven, zvláště tehdy, pokud se uskuteční náš národní ideál české samostatnosti,“ řekl tehdy Šrámek.

První republika

– 1921 – Orel se začleňuje do sportovní unie katolických spolků Evropy FICEP se sídlem v Paříži. Následují roky mohutného rozvoje orelského hnutí.
– 1922, Brno ­– Orelský slet: téměř 50 000 cvičících, téměř 100 000 diváků, mezinárodní účast deseti států z Evropy a Ameriky, celkový počet členů Orla v té době byl 121 233.
– 1929, Praha – Konaly se Svatováclavské dny Orelstva, což byla největší sportovní akce té doby. Slet navštívil i prezident republiky T. G. Masaryk.
– 1930, Svatý Hostýn – Samostatná pouť jako poděkování za úspěšnou činnost Orla. Je organizovaná doposud každoročně, týden po hlavní Svatohostýnské pouti.
– 1933 – Orel jako první organizace zavádí brannou výchovu. Počet členů Orla překračuje 160 000.

Období 2. světové války

– Po obsazení republiky německou armádou odchází starosta Orla Mons. Jan Šrámek do exilu. Je předsedou exilové československé vlády v Londýně.
– Při nástupu Reinharda Heydricha je mezi prvními popravenými náčelník Orla Vojtěch Jílek.
– Mnoho členů Orla je zapojeno do odbojové činnosti doma i v zahraničních armádách.
– Atentát na říšského protektora Heydricha provedli členové Orla parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš. (Ze sedmičlenného výsadku byli čtyři členové Orla.) Následně byl Orel zrušen a jeho majetek zabaven.
– Po skončení války nastává obrovský rozmach činnosti. Počet členů dosahuje 200 000. Orelská mládež se s nadšením připravuje na slet do Prahy v roce 1949.

Činnost v exilu

– Po stotisícovém orelském shromáždění na Svatém Hostýně v srpnu roku 1948 začalo pronásledování členů Orla.
– Až do roku 1989 se činnost Orla soustřeďovala v exilu.
– V březnu 1949 byla založena v uprchlickém táboře Murnau jednota Orla v exilu, postupně vznikly orelské jednoty ve všech uprchlických táborech.
– V listopadu 1949 se konal sjezd exilových Orlů. Byla ustavena Svatováclavská župa Československého Orla v exilu.
– Ústředí Orla v exilu bylo v Chicagu. Tam je doposud ústřední exilový archiv Orla.
– Ještě v současné době vyvíjí činnost australská jednota Orla v Sydney.

Současnost

– Po pádu komunistického režimu je Orel obnoven potřetí. Aktivně se zapojuje do českých a evropských sportovních struktur. Současný Orel má vráceno jen 10 % svého původního majetku. Ten trvale zvelebuje. Má 250 jednot a více než 18 000 členů.

Sdílet článek na: 

Sekce: Domácí, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 32 3. – 9. srpna 2021

Cyklopouť ze Slovácka na Tetín

Mariazell, Kolín nad Rýnem, Čenstochová, Budapešť, Madrid, Řím, Levoča, Krakov, Fatima, tam všude se v minulých letech cyklopoutníci vypravili z Uherského Brodu. Letos…

celý článek


Šel do všeho vždy pravdivě

Na letošní rok připadá oslava 800. výročí úmrtí sv. Dominika, zakladatele Řádu bratří kazatelů (dominikánů). Tento rodák (kol. 1175) ze španělské Caleruegy dodnes…

celý článek


Villa Vallila pomáhá 20 let

Secesní dům, který před komunistickým zestátněním zachránilo finské jméno, slouží v Červeném Újezdě nedaleko Votic už 20 let mladým lidem s postižením. Se svými…

celý článek


Promluvy do světa, který zešílel

Před osmdesáti lety čelilo Spojené království prakticky neustálému bombardování německým letectvem. V té době dostal oxfordský učitel C. S. Lewis dopis z BBC s nabídkou…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay