Církev se chystá na předsednictví Česka v EU

Vydání: 2008/42 Pontifikát Pia XII., 14.10.2008

Na výraznější spolupráci s katolickou církví ostatních států Evropské unie (v oblasti kultury, školství, zdravotnictví, charity, ale i obrany) se chtějí v rámci nadcházejícího předsednictví České republiky v EU zaměřit biskupové české a moravské provincie. Shodli se na tom na dvoudenním 74. plenárním zasedání České biskupské konference (ČBK), které se uskutečnilo minulý týden v klášteře kapucínů v Praze. Česko bude unii předsedat v první polovině příštího roku.

„Je důležité hledat to společné pozitivní, co se dá podpořit a udělat v Evropské unii. Zajímají nás například základní problematika EU, jakou je hodnota rodiny,“ uvedl arcibiskup olomoucký a předseda ČBK Jan Graubner. Podle něj se ČBK hodlá podílet také na doprovodných programech, jako jsou například koncerty, a poskytnout prostory zejména v době, kdy budou v ČR probíhat oficiální jednání unijních představitelů. Graubner uvedl, že kardinála Miloslava Vlka navštívil před několika dny vicepremiér Alexandr Vondra a hovořil s ním o zapojení církve do spolupráce při předsednictví.
Biskupové diskutovali ve věci příprav na předsednictví ČR v Radě EU také se členy předsednictva Ekumenické rady církví v ČR, kteří navštívili jednání ČBK. Téma předsednictví se například promítne v zaměření již tradičně pořádaných novoročních slavností a ekumenických bohoslužeb. V různých městech bude dále příležitost prezentovat život církví v rámci doprovodných programů ministerských konferencí.
Součástí zasedání ČBK, jehož zahájení se zúčastnil apoštolský nuncius v ČR Diego Causero, byla jednání o zahájení příprav oslav 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, které si Češi připomenou v roce 2013. Biskupové se shodli na tom, aby se již zahájily přípravy na oslavy tohoto jubilea, které je spojeno s historickými kořeny nejen našeho národa, ale i ostatních slovanských zemí. Bude vytvořena komise historiků, která připraví náměty tematických okruhů odborných konferencí.
Skupina mladých tvůrců komunitního systému www.signaly.cz pak biskupům prezentovala vývoj těchto webových stránek od jednoduché „nástěnky akcí“ v roce 2001 až k místu neanonymní diskuse a „virtuálního“ setkávání v roce 2007, které často vede k vytvoření reálného společenství. V letošním roce stoupl průměrný denní počet návštěv tohoto webu na 12 000.
(čbk, čtk, red)


Sdílet článek na: 

Sekce: Domácí, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 11 14. – 20. března 2023

Inaugurace s požehnáním

S biblickým Áronským požehnáním i přímluvou zástupců církví a rabína zahájil ve čtvrtek Petr Pavel svou službu prezidenta.

celý článek


Bůh snese i naše negativní emoce

O tom, že Bůh snese i naše negativní emoce, které se z našeho nitra občas derou na povrch, když se cítíme Bohem zklamáni a opuštěni, hovoříme se známým karmelitánským…

celý článek


Pohled do "církevních devadesátek"

Devadesátá léta neznamenala jen orlické vraždy nebo divokou privatizaci, ale také dobu nebývalého rozvoje náboženského života. Zaměřuje se na to připravovaný televizní…

celý článek


Něžné i silné srdce žen

Papež se znovu postavil za zrovnoprávnění mužů a žen, které podle Františka „svět zkrášlují, chrání a udržují při životě“.

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay