Christus mansionem benedicat

Vydání: 2008/2 Maltézští rytíři včera a dnes, 8.1.2008

Kristus žehnej tomuto příbytku – začali v minulých dnech svým sousedům přát skupinky tříkrálových koledníků. A těm, kteří si to přáli, pak křídou své přání ve zkratce K + M + B 2008 vypsali i na veřeje domů. Korunované hlavy převážně dětí a mladých lidí tak začaly největší akci svého druhu v České republice – Tříkrálovou sbírku.

V osmi českých a moravských diecézích se podle informací Charity vypravilo mezi své spoluobčany více než čtyřicet tisíc koledníků. Už po osmé tak díky této sbírce, spojené prostřednictvím Charity s církví, dostává každý Čech, Moravan i Slezan možnost projevit svou solidaritu prostřednictvím svého finančního daru všem potřebným, o které tato organizace pečuje.

TŘI STOVKY KRÁLŮ S ARCIBISKUPEM
Symbolicky zahájili v Olomouci letošní tříkrálovou sbírku ředitel Arcidiecézní charity Olomouc Václav Keprt, jeho zástupce Jan Tomiga a P. Bohumír Vitásek, farář olomoucké svatováclavské katedrály. V honosných kostýmech coby Kašpar, Melichar a Baltazar zavítali už 3. ledna za olomouckým primátorem, krajským hejtmanem a arcibiskupem Janem Graubnerem. „My jsme nejprve navštívili současné mocné, abychom jim přinesli radostnou zvěst o narození Spasitele, obdarovali je – každý si mohl z dřevěné truhličky vzít jeden malý cukr – a připomněli jim, že se král králů narodil v chudobě a že i dnes jsou chudí, kteří potřebují pomoc,“ vysvětlil Václav Keprt. Arcibiskupa Jana Graubnera svou návštěvou potěšili: „Vždy jsem potkával jen malé koledníky. Je pěkné, že letos přišli přímo zástupci Charity.“ Vzápětí se vypravil žehnat koledníkům ve své diecézi. Setkal se s nimi například v Uherském Brodě. Na tři stovky králů v kostýmech tu od něj dostaly požehnání a posvětil jim také křídu a kadidlo.
Koledníkům žehnali biskupové a kněží v celé republice. V plzeňské diecézi hned na třinácti místech. V Praze pozval koledníky kardinál Miloslav Vlk na arcibiskupství. Při bohoslužbě jim svěřil úkol pomáhat koledou nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším potřebným. Charita v Poličce přišla s nápadem, že průvod sto deseti králů povedou tři v kostýmech na koních. Průvod putoval po požehnání od místního faráře P. Rudolfa Zahálky za zpěvu písně My tři králové na místní starobylé náměstí, odkud se rozešli do ulic tohoto královského města.

MRAZU A VĚTRU NAVZDORY
Ve velkých obcích není tak těžké krále potkat. Ale narazit na ně v odlehlé horské vesničce je velká náhoda. Kluci ze skautského oddílu ve Starém Městě pod Sněžníkem se minulou sobotu vypravili i za obyvateli vzdálených chalup. Přes silný mráz a ostrý vítr obětavě zdolávali závěje cestou k jednotlivým obydlím a všem, ať přispěli nebo ne, radostně zazpívali.
Čtyři stupně pod bodem mrazu a ledový vítr znepříjemňoval život koledníkům také ve Veselí nad Moravou. Do ulic přesto vyrazilo okolo padesáti skupinek Tří králů. Nechyběla mezi nimi ani Ingrid Řičicová, která i přes svých osm let patří mezi veterány sbírky, protože koledovala už počtvrté. „Někteří lidé vyjdou, poslechnou si nás a pak zavřou dveře. Jinde slyší náš zpěv, víme, že jsou doma, a ani neotevřou. Většina lidí je ale vstřícných. Někde na nás dokonce čekají i sladkosti,“ podělila se o zkušenosti z terénu Ingrid.
Součástí sbírky byl letos koncert pro koledníky a jejich doprovod, dárce a příznivce sbírky, který se uskutečnil minulou neděli v Hudební scéně Městského divadla Brno. Tradičním prvkem Tříkrálové sbírky je děkovací letáček, který najdou lidé ve schránce jako poděkování a informaci o využití předcházející či právě probíhající sbírky. A také jako upozornění na možnost přispět formou dárcovské SMS. Její formát je DMS KOLEDA a odesílá se na číslo 87777. Cena jedné dárcovské SMS je 30 Kč, příjemce obdrží 27 Kč. Přispět je možné též prostřednictvím bankomatu České spořitelny nebo na účet 33001122/0800.
(jej, lef, mach, vaš)


Sdílet článek na: 

Sekce: Domácí, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 39 20. – 26. září 2022

Posvátno se nesmí opírat o moc

„Nastala hodina, kdy je třeba se probudit z fanatismu, který znesvěcuje a porušuje každé náboženské vyznání,“ zdůraznil papež před účastníky mezináboženského…

celý článek


První bazilika sv. Ludmily

V pořadí šestnáctou basilikou minor v Česku (v Praze pátou) se v pátek 16. září stal chrám sv. Ludmily v Praze na Vinohradech. Mši svatou spojenou se slavnostním vyhlášením…

celý článek


Papežský almužník na frontové linii

„Upevnit ve víře, dát naději, být nablízku“ – to vedlo papeže Františka, aby už počtvrté vyslal na trpící Ukrajinu svého almužníka kardinála Konrada Krajewského.

celý článek


Jak je důležitý sociální smír

Nadcházející zima patrně bude testem soudržnosti naší společnosti a také toho, jak dokáže řešit konflikty. Uvědomujeme si vůbec, jak je sociální smír důležitý?

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay