|
Tisk
|

Vydání: 2007/43 Strašák zvaný Eldéenka, 23.10.2007, Autor: Antonín Randa

„To jsem na ty faráře fakt zvědavý,“ pronesl jeden z diváků, když rozhodčí pískl do píšťalky a zahájil fotbalový zápas mezi kněžími z Čech a Moravy. Dvakrát za rok se duchovní z celé republiky schází k prestižnímu měření sil a nutno dodat, že v minulých kláních byla úspěšnější Morava. „Dnes to zlomíme,“ znělo bojovně z úst českých kněží, kteří na zápas trénovali několik týdnů předem. V kraji blanických rytířů tak začal zápas, jež městečko Trhový Štěpánov ještě nezažilo.
Ze začátku se obě mužstva oťukávala a hrálo se převážně takticky. Postupem času se však začala projevovat větší sehranost českých kněží a do poločasu se to ukázalo i na skóre. 3:0 pro domácí. „Dali jsme břevno, měli jsme šance, pojďte, chlapi, do toho! Zlomíme to ještě!“ ozývalo se o přestávce z šatny Moravanů.
A skutečně. Moravský uragán přišpendlil od začátku druhé půle Čechy na jejich polovině a čtvrt hodiny před koncem byl stav jenom 3:2. Moravané stáhli hru na tři obránce a vrhli se do závěrečného tlaku. Takticky hrající Češi však využili jeden ze svých nebezpečných protiútoků a zasadili soupeři definitivní úder – 4:2. Chvíli na to rozhodčí píská naposledy do píšťalky a ukončuje zápas. Diváci tleskají a hráči si podávají ruce. „Naše áčko by se od nich mohlo učit,“ hodnotí úroveň zápasu Františka Palovská z místního Městského úřadu, která se starostou města Václavem Nekvasilem rozdává hráčům upomínkové předměty. „Když se tady hraje soutěžní zápas, létají vzduchem hrozné výrazy, hráči k sobě nemají úctu, už jsme zažili, že se to tady i popralo. Ale dneska to byl zápas gentlemanů,“ hodnotí utkání skupina místních farníků.

KLOBÁSKA NA ROZLOUČENOU
„Tak, pánové, kdo ještě neměl klobásku?“ ptá se sympatická obsluha bufetu, který je hned vedle šaten hráčů. Kněží sedí společně u stolu a podle jejich rozjařených tváří to vypadá, že vyhráli všichni. Zbývá domluvit termín odvety. „Duben nebo květen?“ ptá se organizátor zápasů P. Jan Böhm. „V dubnu? Neblázni – to my v Krušných horách ještě odhazujeme sníh lopatou,“ směje se jeden z kněží. Následuje bouřlivá diskuse připomínající spíše silvestrovský kabaret plný vtipů. Výsledek? „Je to zázrak, ale domluvili jsme se. Odveta bude!“ uculuje se P. Böhm a hrdě ukazuje svůj zápisník s vyznačeným termínem. Za pár minut už startují motory aut a kněží se rozjíždějí zpátky do svých farností.