Biskupové se setkali s mládeží svých diecézí

Vydání: 2006/15 Velikonoce, 10.4.2006, Autor: podle zpravodajů

„Nenechte se oblbnout hloupostmi tohoto světa, držte se Božího slova, ať máte světlo a nejste ve tmách,“ apeloval na mládež své diecéze v souvislosti s tématem XXI. Světového dne mládeže ostravsko-opavský biskup František Lobkowicz. Papež Benedikt XVI. totiž vybral pro mladé lidi setkávající se v diecézích se svými biskupy motto „Svítilnou mým nohám je tvé slovo a světlem mé stezce“ (Žalm 119,105).

První aprílový den patřil ve Staré Vsi nad Ondřejnicí devíti stovkám mladých lidí z celé ostravsko-opavské diecéze, zatímco v ostatních sedmi diecézích se mládež sešla až o následujícím víkendu. Ve Staré Vsi měli účastníci setkání po katechezi biskupa Františka Lobkowicze možnost volby z dvaceti diskusních témat i jiných aktivit. Večer se pak mladí lidé shromáždili před tamním renesančním zámkem, kde očekávali příjezd biskupa. Ten dorazil v dřevěné bryčce tažené dvěma koňmi a společně s dalšími kněžími zahájil z oken zámku slavnostní průvod světel. Mladí lidé s rozžatými svíčkami prošli obcí směrem ke sportovní hale, kde program pokračoval mší svatou. Po bohoslužbě obdarovali biskupa montérkami, dětskou sadou nářadí pro zahradníka a sazenicí švestkového stromku. Tuto jejich pozvánku na letní brigádu do střediska mládeže ve Staré Vsi nad Ondřejnicí biskup s úsměvem přijal.

 

POD NOVOU VLAJKOU

Brněnský biskup Vojtěch Cikrle měl při setkání s „mládím své diecéze“ důvod k radosti: přijelo více než 2 300 mladých lidí.  Pestrý program v zaplněné katedrále na Petrově provázela po celý den dobrá nálada. Vyvrcholením odpolední bohoslužby i celé akce bylo představení a žehnání nové vlajky diecéze. Biskup Vojtěch Cikrle uvedl, že jej inspiroval pohled na vlajky jiných diecézí, zejména při loňském setkání mládeže se Svatým otcem v Kolíně. „Je to nejen vnější znamení, ale i sjednocující symbol, s nímž zejména mladí lidé budou moci na poutích a dalších svých akcích reprezentovat naši diecézi,“ řekl brněnský biskup na závěr.

ODHODLANÝ POTENCIÁL DIECÉZE

Také v Litoměřicích zaznamenali rekordní počet účastníků setkání s biskupem Pavlem Posádem - přijelo jich 250. „Byl to zástup mladých lidí odhodlaných svým životem šířit radostnou zvěst až na konec světa. Potenciál, dřímající v mládeži, má pro litoměřickou diecézi velký význam a činí z ní diecézi s nejživěji prožívanou vírou. A když si každý poutník posvítí na své životní stezce Božím slovem, církev zde bude čekat velká budoucnost,“ uvedl s přesvědčením i při porovnání počtu účastníků litoměřického a brněnského setkání mládeže jeden z účastníků Filip Landa. Program v Litoměřicích vyvrcholil mší svatou doplněnou křížovou cestou v podání Miroslava Částka.

SETKÁNÍ PO DĚKANÁTECH

V olomoucké arcidiecézi se celodiecézní setkání mládeže před Květnou nedělí koná každý druhý rok, letos se mládež setkala v menších skupinách po děkanátech. O přítomnost svých biskupů však ochuzena nebyla: jak arcibiskup Jan Graubner, tak biskup Josef Hrdlička strávili pátek a sobotu před Květnou nedělí setkáváním s mládeží. Za mladými lidmi do šumperského děkanátu přijel už v pátek večer do Sobotína biskup Josef Hrdlička.  „Večer jsme při křížové cestě procházeli Sobotínem. Noc jsme prožili v adoracích,“ popisuje program Marta jedna z přítomných.

KŘÍŽOVÁ CESTA CENTREM MĚSTA

V Plzni začalo setkání čtyř stovek mladých lidí s biskupem už v pátek. Biskup František Radkovský zahájil úvodní modlitbou křížovou cestu, jejíž jednotlivá zastavení se nacházela v historickém centru města. Sobotní program pokračoval na biskupství a mladí lidé jej strávili společně s bývalým ředitelem České biblické společnosti Jiřím Luklem rozjímáním nad mottem letošního setkání a dále diskusí na téma povolání. Plzeňský biskup se se „svou mládeží“ rozloučil po bohoslužbě v kapli sv. Barbory dárkem v podobě Nového zákona a knihy Pojď a následuj mě.

 

SVĚTLO NA STEZKU

Královéhradecký biskup Dominik Duka přivítal v budově filharmonie na 800 mladých lidí ze všech koutů diecéze. „Poutavým svědectvím byl videozáznam rozhovoru se ženou, která s Písmem svatým dokáže nést těžký kříž v podobě velmi těžké nemoci,“ podělil se o dojmy z programu P. Tomáš Rastislav Höger OPraem. Setkání završila mše svatá v katedrále Svatého Ducha, kterou doprovázela Vesmírná kapela. Po bohoslužbě s biskupem Dominikem Dukou obdrželi zástupci jednotlivých vikariátů Písmo svaté, aby ho s mládeží četli a bylo „světlem na jejich stezce“.

ZÁJEM O REALITY SHOW?

Stejně jakošabat v židovské tradici začíná pátečním večerem, tak i Diecézní setkání mládeže s biskupem Jiřím Paďourem v Českých Budějovicích odstartovalo už v pátek večer na Biskupském gymnáziu. Hned po večeři se tam rozezněly písně pěti hudebních skupin, které se utkaly v soutěži „O diváckou notu“. Druhý den se mladí lidé ve skupinkách věnovali řadě témat - od okultismu a magie přes moderní hudbu nebo diskusi s generálním vikářem P. Janem Baxantem až k „historické“ procházce městem. „Ve druhé sérii skupinek po obědě přilákal snad největší pozornost Jiří Zajíc s tématem Reality show - vliv médií na společnost,“ vysvětlil jeden z organizátorů Pavel Pokorný.

DEBATA S KARDINÁLEM

Mládež z pražské arcidiecéze se sjela do Salesiánského střediska mládeže v Praze-Kobylisích. S katechezí k tématu setkání přišel mezi mladé lidi biskup Karel Herbst. Po ní se všichni rozběhli do dvanácti skupinek, které se zabývaly tématy jako: sex - šlehačka na dortu, strategie zlého ducha, svátost smíření není jen zpověď, mediální manipulace či zasvěcený život. „Po obědě následovalo odpoledne ve znamení alternativ. Bylo si možné zasportovat, vyzkoušet úpravu triček nebo zajít na přednášky. Na výběr bylo mezi skupinkou bohoslovců, kteří hovořili o životě v semináři, debatou s kardinálem Miloslavem Vlkem anebo tématem P. Aleše Opatrného o náboženských svodech a způsobech, jak jim odolávat,“ popisuje program jeden z účastníků setkání Marek. V tradičním fotbalovém utkání kněží versus laici letos už potřetí vyhráli (na penalty) kněží posílení o bohoslovce.

Sdílet článek na: 

Sekce: Domácí, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 22 30. května – 5. června 2023

Za pár dnů z nich budou kněží

Pán Bůh povolává ke kněžství rázně a náhle, jindy tiše a pomaličku, ale vždy ponechává svobodu odpovědět. O povolání i kněžských vyhlídkách jsme hovořili se…

celý článek


Požehnání za volant i řídítka

Prázdniny se blíží. Boží ochranu na cesty vyprošují a ke vzájemné ohleduplnosti vybízejí kněží a jáhni při žehnání řidičům a jejich automobilů, motorek i dalších…

celý článek


Na kole do Polska či Bavorska

Prázdniny se blíží. Boží ochranu na cesty vyprošují a ke vzájemné ohleduplnosti vybízejí kněží a jáhni při žehnání řidičům a jejich automobilů, motorek i dalších…

celý článek


Ať objeví, že se mají rádi

„Mami, ségra je zlá, už si s ní nikdy nebudu hrát. – Tati, ten brácha otravuje, furt za mnou leze, udělej s tím něco.“ Vztahy mezi sourozenci dávají rodičům někdy…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay