Výstava připomíná mučedníky církve i vypravěče pohádek

Vydání: 2022/1 Papež: Sami si nevystačíme, 28.12.2021, Autor: Radek Gális

Příloha: Diecézní zpravodajství - Českobudějovická diecéze

Ze zdí shlížejí úsměvy i zamyšlené obličeje desítek lidí, kteří žili s Kristem a kvůli tomu trpěli během nacistické i komunistické totality. Výstavu Tváře muklovského Vatikánu, akrylových obrazů malířky s uměleckým jménem Claudi Ondok, otevřeli před Vánocemi na Teologické fakultě Jihočeské univerzity. Potrvá až do konce ledna.

 
Malířka s uměleckým jménem Claudi Ondok při vernisáži na Teologické fakultě s portrétem P. Josefa Ondoka. Snímek autor


Kriminál s humorem

Mezi portréty jsou např. umučený P. Josef Toufar, biskup Josef Hlouch či petrin Josef Petr Ondok, kněz, filozof a přírodovědec. „Jsem moc rád, že výstava se koná u nás, neboť P. Ondok zde vyučoval,“ řekl proděkan fakulty Michal Opatrný a připomněl i další osobnosti, které malířka zachytila. Ta přiznala, že umělecké jméno převzala po svém tzv. dědečkovi. „Neznala jsem Josefa Ondoka jako učitele teologie, ale jako dědu, kamaráda a přítele, vypravěče pohádek a dobrého člověka,“ řekla při vernisáži 10. prosince. „Nikdy nevzpomínal na kriminál a na křivdy. Neumíme si představit, co musel v kriminále zažívat. Všechno bral ale s humorem a na každé životní situaci dokázal najít něco vtipného a zábavného,“ svěřila se malířka.

Mezi portréty pak pokračuje: „Tihle lidé byli pro něj až do konce života velice důležití, protože knížku Muklovský Vatikán psal takřka na smrtelné posteli.“ Na spoluvězně podle ní vzpomínal P. Ondok s obrovskou úctou, láskou a humorem. „Když jsem tu knížku četla, přišlo mi líto, že nevím, jak tihle lidé vypadali. A tak při druhém těhotenství jsem si ji otevřela znovu a postupně poznávala i jejich tváře. Mé dceři se nejvíce zalíbil biskup Štěpán Trochta, salesián a učitel mládeže. Mám krásnou vzpomínku, jak dcerka sedí proti jeho obrazu a hází si s ním balónem,“ popisuje. Obrazy jsou pro ni způsob, jak tyto osobnosti představit mladší generaci, která většinu z nich nezažila. „A jestli malé děti budou na portréty reagovat, že si s nimi chtějí hrát, budu ráda,“ usmívá se výtvarnice s tím, že poznat život těchto osobností a vzít si z jejich příběhu inspiraci je to nejlepší, k čemu výstava může pobídnout.

(rag)

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, Články



Aktuální číslo 11 14. – 20. března 2023

Inaugurace s požehnáním

S biblickým Áronským požehnáním i přímluvou zástupců církví a rabína zahájil ve čtvrtek Petr Pavel svou službu prezidenta.

celý článek


Bůh snese i naše negativní emoce

O tom, že Bůh snese i naše negativní emoce, které se z našeho nitra občas derou na povrch, když se cítíme Bohem zklamáni a opuštěni, hovoříme se známým karmelitánským…

celý článek


Pohled do "církevních devadesátek"

Devadesátá léta neznamenala jen orlické vraždy nebo divokou privatizaci, ale také dobu nebývalého rozvoje náboženského života. Zaměřuje se na to připravovaný televizní…

celý článek


Něžné i silné srdce žen

Papež se znovu postavil za zrovnoprávnění mužů a žen, které podle Františka „svět zkrášlují, chrání a udržují při životě“.

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay