Výstava představí život Čechů z Volyně

Vydání: 2023/20 Zelenskyj u papeže, 16.5.2023, Autor: Karel Pučelík

Příloha: Diecézní zpravodajství - Litoměřická diecéze

V podbořanském muzeu vznikla nová stálá expozice o historii, každodenním i náboženském životě volyňských Čechů. Právě tento region má totiž k české enklávě na území dnešní Ukrajiny silnou vazbu.


Výstava návštěvníkům představí například dobové oděvy, dokumenty a fotografie.Snímek archiv muzea


Národní muzeum pro tuto výstavu poskytlo řadu unikátních a zatím nevystavovaných předmětů. „Mezi takové se řadí zemědělské nástroje, vybavení z volyňských domácností či poháry ze závodů českých sokolských jednot na Volyni. Další sbírkové předměty návštěvníkům přiblíží témata křesťanství, politických změn či období první a druhé světové války,“ uvedl za muzeum Martin Cyprián. Výstavu na konci března slavnostně zahájili také místní děkan P. Alexander Siudzik CSsR a zástupce pravoslavné církve. Pozdější volyňští Češi odcházeli od 60. let devatenáctého století z tehdejšího Rakouska-Uherska na území Ruské říše (dnešní Ukrajina), kde tvořili vlastní komunity, které si i přes život v zahraničním prostředí uchovávaly český charakter i jazyk. „Ve druhé světové válce tvořili značnou část československého armádního sboru, což přispělo k možnosti hromadného návratu desetitisíců lidí do historické vlasti. V největší míře reemigrovali do podbořanského či žateckého regionu,“ vysvětluje vedoucí muzea.

Tamější obyvatelé se do Česka vracejí i dnes. „Volyň je nyní součástí Ukrajiny a rovněž za poslední rok z ní mnoho lidí s českými kořeny uprchlo před válkou do České republiky,“ upřesňuje Cyprián.

Výstava vznikla ve spolupráci Města Podbořany s Národním muzeem a také se Sdružením Čechů z Volyně a jejich přátel a projektem Místa zblízka. Více informací na www.muzeum-podborany.webnode.cz.

KAREL PUČELÍK 
 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, ČlánkyAktuální číslo 40 3. – 9. října 2023

Za sv. Václavem i do Vatikánu

Mší sv. ve vatikánské bazilice, procesím k tamnímu oltáři sv. Václava s modlitbou za vlast a zpěvem svatováclavského chorálu uctili patrona české země v den jeho slavnosti…

celý článek


S čím odjíždíte na synodu?

Ve Vatikánu začíná generální shromáždění biskupské synody o synodalitě (4.–29. října). Zeptali jsme se několika účastníků, co od synody očekávají a v čem vidí svou roli.

celý článek


Quo vadis, křesťanské Slovensko?

Slovensko má za sebou mimořádně vyhrocenou kampaň, které se nevyhnuly ani vulgarity a násilí. Příští týdny ukážou, zda se společnost dokáže vůbec na něčem shodnout.

celý článek


Malí formují celé společenství

Dělit při mši svaté program pro děti a dospělé, aby z toho obě skupiny „něco měly“, nikdo „nerušil ani „nebyl rušen“, anebo je ponechat pohromadě? Na výhody…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay