Výstava o mučednících víry za nacismu

Vydání: 2018/40 Biskupové prosili za odpuštění, 2.10.2018, Autor: Radek Gális

Příloha: Diecézní zpravodajství - Českobudějovická diecéze

Protestovali za války proti zhoubné Hitlerově politice, což je stálo život. Životní osudy pěti kněží, dvou řeholnic a tří laiků připomíná výstava Svědkové lidskosti – Odpůrci nacismu z řad sudetoněmeckých křesťanů v letech 1938–1945, která potrvá v budějovickém Jihočeském muzeu až do konce listopadu.


Výstava představuje životní osudy deseti křesťanů, obětí nacismu. Snímek autor

Výstava byla otevřena v pondělí 24. září přednáškou církevního historika Jana Stříbrného o mučedníkovi křesťanství P. Engelmaru Unzeitigovi, knězi ze Zadní Zvonkové na Šumavě, který byl před dvěma lety prohlášen za blahoslaveného. Spolu s ním výstava připomíná dalších devět obětí nacismu, jimiž jsou: Richard Henkes, Roman Karl Scholz, Augustinus Franz Schubert, Karl Schrammel, Maria Restituta Helene Kafka, Epiphania Barbara Pritzl, Eduard Schlusche, Josef Tippelt a Hanns Georg Heintschel von Heinegg. Zahynuli v koncentračních táborech nebo byli popraveni.

Impulz pro bádání

„Výstava připomíná i památku všech ostatních křesťanských sudetoněmeckých odpůrců nacistického režimu,“ řekla jménem organizátorů Eva Engelhardt, jednatelka Sdružení Ackermann-Gemeinde. „Odpor křesťanských sudetských Němců není dosud dostatečně vědecky zpracován, takže doufáme, že výstava poslouží jako impulz, který to změní,“ dodala Eva Engelhardt s tím, že součástí výstavy je i kniha se jmény dalších stovek obětí nacismu.

„Výstava je důležitá z důvodů svědectví lidí, kteří neměli na mysli pragmatické osobní zájmy, ale společné dobro, které není založené jen na lidskosti, nýbrž na vyšších hodnotách inspirovaných Bohem,“ uvedl českobudějovický generální vikář P. David Henzl. „O to důležitější je tedy pro dnešní společnost, která se snaží vměstnat vztahy pouze do ekonomické a právní roviny,“ dodal.

„Jsem rád, že je pryč doba, kdy byli všichni sudetští Němci házeni do jednoho pytle,“ řekl náměstek budějovického primátora Jaromír Talíř. „Ne všichni z nich byli pro Hitlera. Mnoho lidí, zvláště křesťansky zaměřených, se nacismu aktivně postavilo, za což zaplatili životem.“ Význam výstavy vyzdvihuje i Helena Faberová ze sdružení Ackermann-Gemeinde. „Přeji si, aby sem našli cestu především studenti se svými profesory,“ zdůrazňuje. „Ať mladých lidí přijde co nejvíc, aby se učili z minulosti,“ přitakává další z účastnic vernisáže Anežka Holubová.

Mezi hrdiny výstavy jsou i blahoslavení P. Engelmar Unzeitig a řeholnice Maria Restituta Kafková. Procesy blahořečení křesťanských mučedníků sleduje církevní historik Jan Stříbrný. „Agendu popravených kněží z babického procesu, Jana Buly a Václava Drboly, už mají v Římě, na diecézní úrovni začaly úkony ohledně jezuity Adolfa Kajpra. Válečnou obětí z Dachau je i P. Adaukt Josef Krebs, generální představený kongregace petrinů,“ uvedl historik některá ze jmen potenciálních světců.

RADEK GÁLIS

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Diecéze



Aktuální číslo 11 14. – 20. března 2023

Inaugurace s požehnáním

S biblickým Áronským požehnáním i přímluvou zástupců církví a rabína zahájil ve čtvrtek Petr Pavel svou službu prezidenta.

celý článek


Bůh snese i naše negativní emoce

O tom, že Bůh snese i naše negativní emoce, které se z našeho nitra občas derou na povrch, když se cítíme Bohem zklamáni a opuštěni, hovoříme se známým karmelitánským…

celý článek


Pohled do "církevních devadesátek"

Devadesátá léta neznamenala jen orlické vraždy nebo divokou privatizaci, ale také dobu nebývalého rozvoje náboženského života. Zaměřuje se na to připravovaný televizní…

celý článek


Něžné i silné srdce žen

Papež se znovu postavil za zrovnoprávnění mužů a žen, které podle Františka „svět zkrášlují, chrání a udržují při životě“.

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay